کدخبر: ۲۳۱۰۵۹ لینک کوتاه

شبکه ۱۰ تلویزیون اسرائیل فاش کرد؛

دخالت روسیه در انتخابات آمریکا به کمک شبکه‌های اجتماعی

اقتصادنیوز؛ شبکه ۱۰ تلویزیون اسرائیل از دخالت پنهان روسیه در انتخابات آمریکا به کمک شبکه‌های اجتماعی با برجسته‌سازی روابط خوب نتانیاهو و ترامپ و وخامت روابط دموکرات‌ها با اسرائیل خبر داد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایسنا؛ روزنامه القدس العربی به نقل از شبکه 10 تلویزیون  اسرائیل در گزارشی نوشت: این شبکه روس صدها هزار پست و توئیت را از طریق فیسبوک و توییتر و شبکه‌های اجتماعی دیگر منتشر کرده تا بحث‌هایی را درباره روابط اسرائیل و آمریکا به راه بیندازد و خوبی‌های روابط بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل با دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا و وخامت روابط دموکرات‌ها با اسرائیل را برجسته کند.

در ادامه این گزارش آمده است: تحقیقات از سه میلیون توئیت پرده برداشته که آخرین آن سه ماه پیش منتشر شده و از طریق یک عملیات برنامه‌ریزی شده از سوی "آژانس پژوهش‌های اینترنتی" روسیه بوده است. شبکه 10 تلویزیون رژیم صهیونیستی این آژانس را یک سازمان با فعالیت نامشخص که در مسکو فعالیت دارد معرفی کرده که از سوی فردی نزدیک به ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه حمایت مالی می‌شود و صدها کارمند را در طول چند سال به کار گرفته تا بر بحث و جدل درباره موضوع مذکور در آمریکا و کشورهای غربی از طریق شبکه‌های اجتماعی به ویژه توییتر، فیسبوک و یوتیوب تأثیر بگذارد.

آژانس‌های اطلاعات آمریکا اواخر سال 2016 نتیجه گرفتند که مداخله روسیه در انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا محرز بوده و این اقدام از طریق حملات سایبری و اخبار دروغین در شبکه‌های اجتماعی صورت گرفته است.

این نخستین باری است که فاش می‌شود روس‌ها از روابط آمریکا و اسرائیل در کمپین خود که هدفش کمک به ترامپ برای پیروزی بود، بهره‌برداری کرده‌اند.

براساس تحقیقات تلویزیون اسرائیل، یک جاسوس روس از بین صدها جاسوسی که در شبکه مذکور فعالیت داشتند حساب‌های جعلی را درست می‌کرد و داستان‌های دروغینی را بر روی این حساب‌ها منتشر می‌کرد مثل متنی که در فیسبوک نزاع میان کلینتون و ترامپ را به نزاع میان شیطان و مسیح تشبیه کرده بود. همچنین در توییتر ادعا شد که کلینتون نتایج مقدماتی در حزب دموکراتیک در تمامی مناطقی که در آن پیروز شده را جعل کرده تا بتواند از سوی حزب نامزد شود.

براساس تحقیقات انجام شده میلیون‌ها آمریکایی در معرض کمپین روسیه قرار گرفتند بدون اینکه تا به امروز از آن خبر داشته باشند. این تحقیقات به تلاش‌های روسیه برای برهم زدن روابط باراک اوباما، رئیس‌جمهور سابق آمریکا و نتانیاهو و تقویت روابط میان ترامپ و نتایناهو از طریق توئیتر هم اشاره دارد. از جمله یکی از این توئیت‌ها این است: نخست‌وزیر اسرائیل متهم به فساد است؟ این محال است. نتانیاهو دوست ماست. به خاطر وی اسرائیل هم‌پیمان قوی ما شده است. اگر شما هم فکر می‌کنید نتانیاهو بی‌گناه است در این توئیت شرکت کنید.