کدخبر: ۲۳۱۳۴۳ لینک کوتاه

پژوهشگر سعودی: عربستان هدایت کننده جنگ ترامپ با کانادا است

اقتصاد نیوز: «فواد ابراهیم» نویسنده، پژوهشگر سیاسی و معارض عربستانی بامداد پنجشنبه در واکنش به قطع روابط ریاض و اتاوا گفت: عربستان هدایت کننده جنگ ترامپ با کانادا است.

به گزارش اقتصاد نیوز به نقل از  ایرنا، ابرهیم در صفحه توئیتری خود نوشت: هدف از ایجاد تنش با کانادا این است که ریاض از این راه افکار عمومی را از شکست های سیاسی، اقتصادی و نظامی اش منحرف کند.

وی افزود: عربستان با این اقدام به کشورهای دیگر هشدار داد، دست از سر حکومت سعودی و پرونده سیاه این کشور در زمینه حقوق بشر بردارند.

ابراهیم ادامه داد: با این رفتار جنون آمیز، عامل فرار سرمایه از عربستان و ممانعت کشورهای خارجی برای ورود به بازارهای داخلی آن مشخص می شود و برنامه ریزی های ریاض در این باره نتیجه ای عکس می دهد.

این پژوهشگر نوشت: حکومت سعودی در اندیشه تنوع سازی در منابع درآمدی است و به دنبال کاهش وابستگی به نفت است، ریاض می گوید، در این فکر است که در سال 2030 با تامین دو هزار میلیارد دلار سرمایه جزایر نیوم را با هزینه ای بالغ بر 500 میلیارد دلار بسازد.

وی با بیان این که مشکل عربستان با کانادا، موضوع کوچکی نیست، بلکه پیامدهای سیاسی و اقتصادی این مساله بسیار مهم است و بن سلمان باید بداند که شرکت های خارجی پیش از سرمایه گذاری در عربستان، مراقب عملکرد سیاسی ولیعهد هستند، افزود: بعید به نظر می رسد که سرمایه گذاران بخواهند سرمایه های خود را به کشوری بیاورند که آن را فردی مثل بن سلمان اداره می کند.

وی در پایان از دانشجویان عربستانی مشغول به تحصیل در کانادا خواست به درخواست کودکانه بن سلمان عمل نکنند و تحصیلات خود را به پایان برسانند.

وزارت امورخارجه عربستان بامداد دوشنبه گذشته سفیر کانادا در ریاض را عنصر نامطلوب خواند و به وی 24 ساعت فرصت داد تا خاک این کشور را ترک کند.

این اقدام دولت ریاض پس از آن صورت می گیرد که کانادا ضمن ابراز نگرانی نسبت به موج بازداشت فعالان جامعه مدنی عربستانی از جمله 'سمر بدوی' برنده ' جایزه بین‌المللی زن شجاع' سال 2012 آمریکا و 'نسیمه الساده' ، خواستار آزادی فوری فعالان حقوق بشر سعودی شده بود.