کدخبر: ۲۳۱۳۸۶ لینک کوتاه

زلزله ۶.۹ ریشتری در اندونزی جان ۱۳۱ نفر را گرفت

اقتصاد نیوز: آمار قربانیان زلزله پرقدرت ۶.۹ ریشتری &#۰۳۹;لومبوک&#۰۳۹; در شرق اندونزی با بیش از ۲۳۰ پس لرزه که بزرگترین فاجعه زیست محیطی امسال شناخته شده، به ۱۳۱ نفر رسید. این فاجعه ۱۵۶ هزار بی خانمان نیز برجای گذاشته است.

به گزارش اقتصاد نیوز به نقل از ایرنا؛ کمک های گروههای امدادگر داخلی و بین المللی در کنار اقدامات واحدهای ارتش این کشور برای بیرون آوردن اجساد قربانیان از زیر آوارها و همچنین یافتن افراد گمشده به رغم گذشت چند روز از این زلزله، همچنان ادامه دارد.

از یکشنبه شب گذشته که این زلزله رخ داده، این منطقه در شرق اندونزی شاهد بیش از 230 پس لرزه بوده که شدیدترین آن صبح دوشنبه ساعت 6 صبح به وقت محلی به قدرت 5.5 ریشتر بود.

تلفات و خسارات بسیار زیاد در منطقه لومبوک اندونزی به دلیل آن است که این منطقه در مدت یک هفته با دو زلزله پرقدرت متوالی مواجه شد.

لومبوک روز(29 جولای) هفتم مرداد با اولین زلزله پرقدرت 6.4 ریشتری لرزید که 17 کشته و دهها زخمی برجای گذاشت.

زمین لرزه دوم نیز با قدرت 6.9 ریشتر در عمق 31 کیلومتری در همین منطقه در روز یکشنبه هفته جاری به وقوع پیوست و تاکنون بیش از 130 نفر در پی آن کشته شده اند که به دلیل آن است که هزاران خانه در زلزله دوم دیگر تاب نیاورده و فرو ریختند. علاوه بر این جزیره 'بالی' همسایه این جزیره نیز در پی وقوع این زلزله لرزید و بخش هایی از آن از این سانحه طبیعی متاثر شد.

طبق گزارش رسانه های اندونزی، تاکنون 2 هزار و 500 گردشگر خارجی نیز از منطقه تخلیه شدند و این روند برای تخلیه حدود یک هزار نفر دیگر همچنان ادامه دارد.

اندونزی با بیش از 260 میلیون نفر جمعیت در خط کمربند آتش اقیانوس آرام قرار گرفته و همواره شاهد شدیدترین حوادث طبیعی در دریا و خشکی از جمله زلزله های مهیب است. 'سونامی' رخ داده در اقیانوس هند پس از زلزله ای مهیب در سال 2004 جان حدود 226 هزار نفر را در 13 کشور گرفت که 120 هزار نفر از آنان در اندونزی کشته شدند.

طبق گزارش منابع خبری، هزاران نفر از مردم اندونزی به دلیل بی خانمانی و هراس از وقوع زلزله دیگر در چادرهای امدادی پناه گرفته اند.

گزارش مقامات محلی حاکی است، هزاران واحد مسکونی، مساجد، مدارس و مراکز آموزشی و اداری و تفریحی در جزیره وسیع لومبوک و در همسایگی جزیره بالی فرو ریخته و امدادگران سرگرم یافتن بازماندگان در این منطقه هستند. علاوه بر این بیش از یک هزار و 477 نفر نیز در اثر این فاجعه طبیعی مجروح شده اند.

'حسن روحانی' رئیس جمهوری ایران در پی وقوع زلزله و جان باختن و زخمی شدن شماری از مردم اندونزی در پیامی به رئیس جمهوری این کشور ضمن ابراز تسلیت و اعلام همدردی از خداوند متعال برای جان باختگان، غفران و رحمت الهی و برای خانواده های آنان صبر و بردباری مسئلت کرد.

'بهرام قاسمی' سخنگوی وزارت خارجه نیز با ابراز تاسف از وقوع زلزله در اندونزی که دهها کشته و مصدوم بر جای گذاشت، با دولت و مردم اندونزی و خانواده بازماندگان این حادثه ناگوار ابراز همدردی کرد.