کدخبر: ۲۳۱۵۳۶ لینک کوتاه

علاء‌الدین بروجردی:

باید حساب اروپا را از آمریکا جدا کرد

اقتصادنیوز؛ علا‌ءالدین بروجردی گفت: من فکر می‌‎کنم باید صورت حساب آمریکا را از اروپا جدا کرد، اما همه این‌ها در کنار اتکا به توانمندی‌های داخلی است.

به گزارشاقتصادنیوز به نقل از خانه ملت؛ علاءالدین بروجردی در خصوص روابط ایران و اروپا پس از خروج آمریکا از برجام، اظهار داشت: اروپا ظرفیتی در عرصه سیاسی جهان است و ما شاهد تحولی در ساختار سیاسی حاکم بر روابط غرب هستیم، در گذشته آمریکایی‌ها در غرب یا حداقل در برخی نقاط جهان کدخدایی می کردند ولی امروز نزدیک ترین متحدان آمریکا مانند کانادا و کشورهای شاخص اروپایی در مقابل آمریکایی‌ها می‌ایستند و موضع مستقل خود را اعلام و اعمال می‌کنند.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی بیان کرد: به نظر می‌رسد که این اظهار نظر خانم موگرینی مبنی بر اینکه ارائه 5 هواپیمای ATR دیگر به ایران نشان از زنده بودن برجام دارد، قابل توجه و مثبت است زیرا روی دیگر سکه این بود که هواپیماها را به ایران ندهند.

وی در پاسخ به این سوال که آیا سیاست خارجی روحانی تغییر کرده است یا خیر؟، افزود: سیاست خارجی دولت حتما باید مقابله جدی با زیاده خواهی آمریکایی‌ها باشد که در این زمینه رئیس جمهور مواضع انقلابی اتخاذ کرد و مورد تقدیر مقام معظم رهبری قرار گرفت و انقلابیون داخل کشور نیز از این مواضع تقدیر کردند، این موارد به نوعی تغییر در نگاه دولت نسبت به گذشته را در ارتباط با آمریکایی‌ها نشان می‌دهد.

سیاست خارجی دولت ایران نیز تغییر کرده است

بروجردی ادامه داد: بعد از آنکه رویکرد آمریکا برای حضور و عمل به مفاد برجام تغییر پیدا کرد و از توافق هسته‌ای خارج شد، به تناسب این رویکرد جدید آمریکا در برجام، سیاست خارجی دولت ایران نیز تغییر کرد.

باید صورت حساب آمریکا را از اروپا جدا کرد

نماینده مردم بروجرد در مجلس شورای اسلامی گفت: من فکر می‌‎کنم باید صورت حساب آمریکا را از اروپا جدا کرد، اما همه این‌ها در کنار اتکا به توانمندی‌های داخلی است و استفاده از ظرفیت‌های عظیم داخلی در جمهوری اسلامی ایران، آسان سازی مجموعه قوانین و مقررات اقتصادی برای استفاده از ظرفیت ایرانیان مقیم خارج و ثروت عظیمی که در آنجا نهفته است باید در دستور کار قرار گیرد، همچنین استفاده از سرمایه گذاران داخلی و خارجی برای تحقق اهداف اقتصادی کشور لازم است.