کدخبر: ۲۳۱۶۵۲ لینک کوتاه

رئیس‌جمهور عراق: نیازمند اصلاح قانون اساسی هستیم

اقتصادنیوز: رئیس‌جمهور عراق در مصاحبه‌ای تاکید کرد اصلاح قانون اساسی این کشور امری ضروری است.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، فؤاد معصوم، رئیس جمهور عراق، در گفتگوی اختصاصی با شبکه تلویزیونی الحره این کشور با تاکید بر لزوم ایجاد اصلاحات سیاسی در این کشور گفت: ما نیازمند اصلاحات قانون اساسی هستیم. ما درصدد آن هستیم که هیئتی را تشکیل دهیم که متشکل از شخصیت‌های معروفی باشد که در امور حقوقی و تدوین قانون اساسی خبره باشند، تا طرح اصلاحات قانون اساسی را ارائه کنند. ما باید در پارلمان به این اصلاحات برسیم.

او در ادامه گفت: ما از همان روز اول تاکنون به دنبال تشکیل دولت وحدت ملی شدیم که دارای پایگاه گسترده‌ای باشد، اما این کار با موفقیت همراه نشد حتی در منطقه کردستان نیز ایده تشکیل دولت وحدت ملی با موفقیت همراه نبود.

رئیس‌جمهور عراق درباره توصیه آیت‌الله سیستانی، مرجع عالی‌قدر شیعیان این کشور، برای تشکیل هرچه سریعتر دولت جدید گفت: ما به هیچ وجه نمی‌توانیم به سخن مرجعیت بی توجه باشیم. وقتی ایشان می‌گوید که نخست وزیر باید دارای این شروط باشد نمی‌شود شرایطی که مرجعیت مطرح کرده است نادیده گرفت زیرا نظر مرجعیت نظر مردم عراق است. 

معصوم در پاسخ به این سوال که آیا تصور می‌کند که حیدر عبادی شانس مجدد برای انتخاب شدن به عنوان نخست وزیر عراق را دارد، گفت: تمامی نامزد‌های نخست وزیری برای احراز این پست شانس دارند و همچنین حیدر عبادی نیز این شانس را دارد.

او در ادامه تاکید کرد: من برای اینکه در پست ریاست جمهوری باقی بمانم خودم به جنگ و جدال نمی‌پردازم. سابقه من مشخص است. من عمری را در مبارزه گذرانده‌ام و از قدیمی‌ترین مخالفان رژیم گذشته بوده‌ام. انتخاب رئیس جمهور در عراق منوط به رأی و نظر کرد‌هاست. در این میان نظر اتحادیه میهنی کردستان که من خود از مؤسسان آن بوده‌ام و همچنین حزب دموکرات کردستان از اهمیت بسزایی برخوردار است. اگر این‌ها درباره تمدید دوره ریاست جمهوری من توافق کنند که بسیار خوب و اگر نظرشان روی شخص دیگری بود من به دنبال این نیستم که خودم را تحمیل کنیم.

رئیس‌جمهور عراق در بخشی دیگر از اظهاراتش درباره اعدام‌هایی که در عراق صورت می‌گیرد، گفت: مسئله اعدام‌ها مسئله آسانی نیست یعنی کسی که این اعدام‌ها را امضا می‌کند دارد پای برگه‌ای که حکم کشتن یک فرد است امضا می‌کند. من شخصاً به انجام چنین امضا‌هایی تمایل ندارم. همیشه این فکر وجود دارد که ظلم‌هایی صورت می‌گیرد و برخی اعدام می‌شوند و بعداً مشخص می‌شود که بیگناه بوده‌اند. از این رو ما برای اینکه وجدان مان راحت باشد یک کمیته حقوقی تشکیل داده‌ایم وقتی پرونده‌های اعدام برای ما می‌آید، این کمیته به بررسی تک‌تک این پرونده‌ها می‌پردازد و تصمیم می‌گیرد.

معصوم افزود: گاه برخی جرائم جنایی وجود دارد که به تروریسم ارتباط داده شده است. در این موارد که جرائم، جرائم جنایی است زمینه برای جلوگیری از اعدام وجود دارد مگر آن که جرم مزبور قتلی شنیع باشد که در این صورت من بی‌تردید حکم اعدام را امضا می‌کنم.  اخیراً نیز پرونده تروریست‌های القاعده و داعش به دست ما رسید که من احکام اعدام این‌ها را امضا می‌کنم، اما معقول نیست که هر هفته یکدسته از اعدام‌ها صورت بگیرد.