کدخبر: ۲۳۱۷۵۳ لینک کوتاه

در ادامه تنش میان آمریکا و ترکیه؛

اردوغان: ترکیه مجبور است دنبال دوستان و متحدان دیگر برود

اقتصادنیوز؛ رجب طیب اردوغان رئیس‌جمهور ترکیه یادداشتی در روزنامه آمریکایی منتشر کرده و در آن از مواضع واشنگتن در قبال آنکارا انتقاد کرده است.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از فارس؛ «رجب طیب اردوغان» در یادداشتی برای «نیویورک تایمز» هشدار داد: «اقدامات یکجانبه آمریکا علیه ترکیه، منافع آمریکا را تضعیف خواهد کرد و ترکیه را مجبور می‌کند که به دنبال دوستان و متحدان دیگر برویم».

او مطلب خود را با یادآوری این نکته آغاز می‌کند: «در شش دهه گذشته ترکیه و آمریکا شرکای استراتژیک و متحدان عضو ناتو بوده‌اند و کشورهایمان برای مقابله با چالش‌های مشترک در دوران جنگ سرد و پس از آن، دوشادوش یکدیگر قرار گرفتند».

به نوشته اردوغان، طی سال‌های طولانی و هر وقت که آمریکا به کمک نیاز داشته، ترکیه به ایالات متحده کمک کرده است.

رئیس‌جمهور ترکیه همچنین مثال‌هایی از کمک‌های ترکیه به آمریکا در دوره جنگ سرد، پس از آن و به ویژه پس از حملات 11 سپتامبر 2001 مطرح کرد.

اردوغان سپس تصریح کرد: «با این حال، آمریکا بارها و مرتب در فهم و احترام گذاشتن به نگرانی‌های مردم ترکیه ناکام مانده است و در سال‌های اخیر، مشارکت ما مورد آزمون اختلاف‌نظرها قرار گرفته است و متاسفانه تلاش‌ها ما برای معکوس کردن این روند خطرناک، به جایی نرسیده است. اگر آمریکا شروع به احترام گذاشتن به حاکمیت نکند و ثابت نکند که متوجه خطراتی است که ملت ما با آن مواجه است، مشارکت ما می‌تواند در معرض خطر باشد».

رئیس‌جمهور ترکیه به کودتای نافرجام 2016 در کشورش اشاره کرد و باز هم از واشنگتن به دلیل پناه دادن به «فتح‌الله گولن» و عدم استرداد او به ترکیه انتقاد کرد؛ کسی که آنکارا او را عامل کودتا می‌خواند.

اردوغان نوشت: «251 فرد بیگناه از جمله ارول اولکوک، مدیر انتخاباتی قدیمی و دوست عزیز من به همراه پسرش عبدالله طیب اولکوک بهای سنگینی برای آزادی کشورمان پرداختند. اگر جوخه مرگ (کودتاچیان) موفق می‌شدند، من هم به آنها ملحق می‌شدم».

او افزود: «مردم ترکیه از آمریکا انتظار داشتند که صریحا این حمله (کودتا) را محکوم کند و با رهبران منتخب ترکیه اعلام همدردی کند اما این کار را نکرد. واکنش آمریکا با یک واکنش رضایت‌بخش، فاصله زیادی داشت. مقام‌های آمریکا به جای آنکه در کنار دموکراسی ترکیه قرار بگیرند، محتاطانه خوساتار "حفظ ثبات و صلح در داخل ترکیه" شدند. بدتر از آن، اینکه هیچ پیشرفتی در موضوع درخواست ترکیه برای استرداد فتح‌الله گولن حاصل نشده است».

رئیس‌جمهور ترکیه، موضوع روابط و مشارکت آمریکا با «یگان‌های مدافع خلق» (Y.P.G) و حزب اتحاد دموکراتیک سوریه(P.Y.D) را به عنوان یکی دیگر از مسائل اختلافی بین آنکارا و واشنگتن خواند.

به گفته او، این گروه‌ها شاخه شوری «پ.‌ک‌ک» هستند؛ گروهی که از سال 1984 مسئول کشتن مردم ترکیه بوده و واشنگتن هم آنرا «تروریستی» می‌داند.

اردوغان تصریح کرد: «طبق برخی برآوردهای مقام‌های ترکیه، واشنگتن در سال‌های اخیر برای ارسال سلاح به یگان‌های مدافع خلق/حزب اتحاد دموکراتیک از 5 هزار کامیون و دو هزار هواپیمای باری استفاده کرده است».

وی افزود: «دولت من مرتبا نگرانی‌هایمان را با مقام‌های آمریکا درباره تصمیمشان بریا اموزش و تجهیز متحدان پ.ک.ک در سوریه در میان گذاشته است اما متاسفانه گوش‌های شنوایی برای حرف‌های ما وجود نداشته است».

رئیس‌جمهور ترکیه به موضوع بازداشت «اندرو برانسون» تبعه آمریکایی در ترکیه به اتهام کمک به گروه‌های تروریستی هم اشاره کرد.

اردوغان تصریح کرد: «آمریکا به جای آنکه به فرایند قضایی احترام بگذارد، کاری که من در بسیاری از دیدارها و مکالمه‌هایم با رئیس‌جمهور ترامپ بر آن تاکید کردم، (آمریکا) تهدید‌های پر سر و صدایی علیه کشور دوست خود مطرح کرد و تحریم‌هایی علیه چند عضو کابینه من اعمال کرد. این تصمیم غیرقابل قبول، غیر منطقی و در نهایت برای روابط بلندمدت ما مضر است».

وی ادامه داد: «ما برای رساندن این پیام که ترکیه پاسخی به تهدید‌ها نمی‌دهد، با تحریم چند مقام آمریکایی اقدام آنها را تلافی کردیم».

اردوغان هشدار داد: «ترکیه بارها ثابت کرده که اگر آمریکا حاضر به شنیدن حرف‌هایش نباشد، خودش برای رسیدن به اهدافش دست به کار می‌شود. در دهه ۱۹۷۰ دولت ترکیه برای جلوگیری از کشتار قومیت ترک‌ها توسط قبرس یونانی نشین وارد عمل شد و این کار را به رغم مخالفت‌های واشنگتن انجام داد».

رئیس‌جمهور ترکیه مثالی دیگر هم مطرح کرد و عملیات این کشور در شمال سوریه و برچیدن «شبه نظامیان یگان‌های مدافع خلق از شهر عفرین» را نمونه‌ای دیگر از اقدام ترکیه برای رفع نگرانی‌های امنیت ملی خود به رغم مخالفت‌های آمریکا خواند.

او در پایان هشدار داد: «اقدامات یکجانبه آمریکا علیه ترکیه که متحد چندین دهه‌ای ما است، تنها در جهت تضعیف منافع و امنیت آمریکا خواهد بود. واشنگتن قبل از آنکه خیلی دیر بشود، باید این تفکر اشتباه و گمراه‌کننده مبنی بر اینکه روابطمان می‌تواند نامتقارن باشد را کنار بگذارد و باید این واقعیت را بفهمد که ترکیه جایگزین‌های دیگری هم دارد. ناکامی در بر هم زدن و معکوس کردن این روند یکجانبه‌گرایی و بی احترامی ما را مجبور خواهد کرد که شروع به جستجو برای دوستان و متحدان جدید بکنیم».