کدخبر: ۲۳۱۸۰۱ لینک کوتاه
حجم ویدیو: 28.91M | مدت زمان ویدیو: 00:02:08

توریسم چه تاثیری بر متغیرهای اقتصادی دارد؟

اقتصاد نیوز:توریسم پدیده‌ای است که از دیرباز در جوامع انسانی مختلف وجود داشته اما با ورود قرن ۲۱ به صورت یک صنعت سود‌آور تغییر موضع داده و مورد ‌توجه بسیاری از کشورهای دنیا قرار گرفته است.

به گزارش اقتصاد نیوز و به نقل از کلیک؛ با بررسی آمار درآمدهای صنعت گردشگری کشورهای گوناگون به این نتیجه می رسیم که نگاه کشورهای مختلف دنیا به توسعه صنعت گردشگری با اهداف مختلف سیاسی، فرهنگی، اجتماعی کاملا متفاوت بوده، اما اکثر کشورها‌، توسعه اقتصادی را در درجه اول اهمیت قرار داده اند‌، چرا که در حال حاضر صنعت گردشگری به سرعت رشد کرده و به بزرگ‌ترین صنعت دنیا تبدیل شده و منافع عمده اقتصادی را به اقتصاد ملی کشورها وارد کرده است.

طبق آمارهای موجود‌، صنعت توریسم ۱۰‌ درصد پدید آورنده درآمدها و شغل‌های جدید در سرار است. از دیدگاه اقتصادی اصلی‌ترین کارکرد صنعت گردشگری کسب درآمدهای ارزی، توزیع مجدد درآمدها، ایجاد زمینه اشتغال‌، سرمایه‌گذاری و ایجاد ارزش افزوده همچنین فروش کالاها و خدمات مورد‌نیاز گردشگرها است.

 
صنعت توریسم و تاثیر آن بر موقعیت توریستی ایران

از آنجا که پایه و اساس گردشگری بر سفر استوار است، عواملی که در جابه‌جایی گردشگران از اقلیمی به اقلیم دیگر مورد‌ استفاده قرار می‌گیرد، در این زمینه از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

کشور ایران با میراث کهن فرهنگی و به یادمان‌های دیدنی، از تنوع آب و هوایی، جاذبه‌های گردشگری در شمال و جنوب کشور، جاذبه‌های طبیعی و تاریخی برخوردار است.

رویکردهای کلان اقتصادی در صنعت گردشگری

امروزه توجه سیاستگذران و برنامه ریزان کشورها به صنعت گردشگری به عنوان یک استراتژی توسعه‌اقتصادی، فرهنگی‌، امنیتی و سیاسی بیش از پیش معطوف این امر شده و آثار مثبت اقتصادی و فرهنگی آن مورد توجه جدی دولت‌ها و ملل گوناگون قرار گرفته است. بسیاری از کشورها با بهره‌گیری از این صنعت به نقطه اوج اهداف مورد نظر دست یافته به نحوی که بیشترین درآمد خود را از طریق آن تامین می‌کنند و در زمره کشورهای توسعه یافته جهان مطرح شده‌اند.

صنعت گردشگری نوعی سرمایه‌گذاری غیر‌مستقیم خارجی در داخل کشور است و اثرهای انبساطی آن در کلیه بخش‌های اقتصادی، اثرهای توسعه‌ای دارد. به همین دلیل برنامه‌ریزی عامل مهمی‌ برای دستیابی به موفقیت در بخش توریسم است که مجریان را بر آن می‌دارد تا بر اساس محدودیت زمانی‌، خود را به نقطه عطف دیدگاه سیاست‌گذاران نزدیک کنند.

صنعت گردشگری و سهم آن در اقتصاد ملی‌ کشورها از جمله مباحث مهمی ‌است که مورد‌توجه صاحبان امر قرار گرفته است و ارتباط تنگاتنگی با صنایع دیگری مانند هتلداری، حمل و نقل، آژانس‌های مسافرتی، صنایع‌دستی، رستوران‌داری، صنایع‌غذایی، کشاورزی و… دارد.

 اصلی‌ترین کارکرد صنعت گردشگری کسب درآمدهای ارزی، توزیع مجدد درآمدها، ایجاد زمینه اشتغال، فروش کالاها و خدمات مورد‌نیاز گردشگران و به ویژه صنایع‌دستی توسعه حمل و نقل و رونق اقتصادی است.

ویژگی‌هایی که باعث شده توریسم به عنوان یک صنعت برتر انتخاب شود؛ منابع عمده اقتصادی، زود‌بازده بودن و عدم‌نیاز به سرمایه‌گذاری کلان، مزیت‌های اجتماعی، فرهنگی و زیست‌محیطی و ایجاد امنیت توسعه در روابط سیاسی بین کشورها است.

تاثیر گردشگری الکترونیک بر صنعت توریسم

گردشگری الکترونیک نقطه‌عطفی بین توریسم و فناوری اطلاعات است. امروزه این دو پدیده از فعالیت‌های عمده و بسیار مهم در ایجاد درآمد و ایجاد فرصت شغلی در جهان بشمار می‌آیند. فناوری اطلاعات از حدود دو دهه گذشته در بخش گردشگری بکار گرفته شده و در این مدت روند رو‌به رشدی داشته است. به عنوان نمونه استفاده از اینترنت برای رزرو جا در هتل، رزرو بلیت هواپیما در همه جای دنیا امری رایج است.

پیامدهای بالقوه توسعه  صنعت توریسم بر اشتغال در‌ حال‌حاضر گردشگری فعالیتی قدرتمند و حرفه‌ای بزرگ در سطح جهان است. به نحوی که ابتدا قبل از نفت، آنگاه هم ردیف آن سپس بالاتر از آن قرار دارد. در سال ۱۹۹۲ از هر ۱۵ نفر شاغل در جهان، یک نفر در بخش گردشگری فعال بوده اند. و کل شاغلان این بخش در همان سال ۱۳۰‌میلیون نفر بوده است.

دیپلماسی گردشگری

به اعتقاد بسیاری از کارشناسان موفقیت یا شکست صنعت گردشگری در هر کشور به طور مستقیم به اعمال سیاست‌های حمایتی دولت باز می‌گردد به نحوی که هر چه چتر حمایتی دولت نسبت به توریسم گسترده‌تر باشد، شکوفایی این بخش هم بیشتر خواهد شد.

تجربه چین، امارت متحده عربی، ترکیه و بسیاری از کشورهای دیگر در سال‌های اخیر حاکی از این است که فراهم کردن زیر‌ساخت‌های مناسب در خصوص گردشگری، رشد اقتصادی و افزایش قابل توجه درآمد را برای این کشورها به ارمغان آورده است. از سوی دیگر مجموعه عوامل طولی و عرضی سبب گشته تا دولتمردان به پدیده گردشگری به دلیل نقش موثری که می‌تواند ایفا کند به عنوان یک اهرم در روابط دیپلماسی بنگرند چرا که این صنعت می‌تواند کشور را از حالت اقتصاد تک محصولی رهایی بخشد.