کدخبر: ۲۳۲۰۹۴ لینک کوتاه

سخنگوی دولت عراق:

عراق تحریم‌های مربوط به تعاملات مالی با ایران را به ناچار اجرا می‌کند

اقتصادنیوز؛ سخنگوی دولت عراق با تایید سخنان نخست وزیر این کشور درباره تحریم‌های آمریکا علیه ایران گفت: عراق تنها بخش خاصی از آن که مربوط به تعاملات مالی و حواله های بانکی و عدم تعامل با دلار است را به ناچار اجرا می کند.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا؛ سعد الحدیثی، سخنگوی دولت عراق روز یکشنبه به خبرگزاری 'الغدپرس' با تشریح مواضع اخیر حیدرالعبادی گفت نخست وزیر عراق موضع دولت این کشور در خصوص نادرست بودن گزینه تحریم و زیان آور بودن آن برای مردم را تشریح کرد. 

وی گفت همانطور که العبادی گفت عراق این تحریم ها را نادرست می داند اما تنها بخش خاصی از آن که مربوط به تعاملات مالی و حواله های بانکی و عدم تعامل با دلار است را به ناچار اجرا می کند. 

الحدیثی افزود این امر نیز بر اساس حفظ منافع مردم عراق صورت گرفته است. 

سخنگوی دولت عراق پیش تر در گفتگوی دیگری که خبرگزاری الفرات آن را منتشر کرد گفت که موضع العبادی درخصوص پایبندی کشورش، بر مبنای رعایت منافع مردم عراق صورت گرفته است و کشورش ناچار است بدلیل تحریم های آمریکا تعامل دلاری با ایران را متوقف کند. 

بانک مرکزی عراق روز جمعه بخشنامه ای صادر کرده است که بر اساس آن تعامل یورویی بانک های این کشور با همتایان ایرانی مشکلی نخواهد داشت. 

در این بخشنامه بر 'تداوم' ممنوعیت تعامل دلاری با بانک های ایرانی تاکید شده اما آمده است که 'کار با یورو بر اساس مقتضیات تعامل با بانک مرکزی اروپا و بانک هایی که با این ارز خارجی کار می کنند خواهد بود'. 

از سوی دیگر 'قاسم الاعرجی' وزیر کشور عراق نیز تاکید کرد که هیچ نقطه ای از گذرگاه های مرزی با ایران بسته نشده و نخواهد شد و مرز تجاری با ایران کاملا باز است. 

در پی انتشار شایعاتی مبنی بر بسته شدن برخی نقاط مرزی میان دو کشور، شبکه رصد عراق روز یکشنبه در صفحه توییتر خود از قول «قاسم الاعرجی» خبر داد که مرزها همچنان باز است و اتفاق جدیدی نخواهد افتاد. 

وزیر کشور عراق گفت هیچ گذرگاه مرزی با ایران بسته نخواهد شد. 

وی همچنین توضیح داد که اقدام های ضد ایرانی آمریکا شامل بستن گذرگاه ها و ممنوعیت واردات از ایران نیست بلکه تنها به عدم تعامل دلاری میان دو کشور مربوط می شود. 

این گزارش در عین حال حاکی است که حذف دلار از معاملات دو کشور امر تازه ای نیست و از چند سال پیش انجام می شده است.