کدخبر: ۲۳۳۷۹۵ لینک کوتاه

نارضایتی وزارت خارجه از روند مذاکرات با ۱+۴

اقتصادنیوز: سخنگوی وزارت خارجه درباره روند گفت‌وگوها با طرف‌های باقیمانده در توافق هسته‌ای ایران (برجام) تأکید کرد ایران از سرعت روند کار با ۱+۴ رضایت کامل ندارد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از فارس، «بهرام قاسمی» سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان امروز (دوشنبه) در نشست هفتگی با خبرنگاران به تشریح آخرین تحولات در عرصه سیاست خارجی پرداخت و به سؤالات پاسخ داد.

وی در پاسخ به سوالی درباره رفتار نادرست کارمندان برخی سفارتخانه های خارجی با ایرانیان از جمله سفارتخانه های ایتالیا و آلمان عنوان کرد: سفارتخانه های خارجی موظفند حقوق شهروندان ایرانی را با دقت رعایت کرده و خدمات لازم را ارائه دهند. در مورد این دو کشور خبرهایی را دریافت کردیم که در حال بررسی هستیم و بعد از بررسی ها می‌توانم قضاوت کنم.

وی در واکنش به ادعای جان بولتون که گفته ایران در تلاش برای مداخله در انتخابات میان دوره ای کنگره آمریکاست،  اظهار داشت: کافر همه را به کیش خود پندارد.

قاسمی درباره روند گفتگوها با ۱+۴ عنوان کرد: مواضع سیاسی اروپا و چین و روسیه بسیار روشن است و شاهد پیشرفتهایی در خصوص بسته پیشنهادی هستیم و گامهای بیشتری تا امروز برداشته شده و متاسفانه به علت تعطیلات آگوست و وضعیت اروپا کمی و به دلایل دیگر با کندی هایی مواجه بودیم و از سرعت روند کار رضایت کامل را نداریم.

وی افزود: مصرانه و به طور جد خواستاریم این کشورها با جدیت بیشتر و سرعت عمل لازم در این زمینه تلاش خود را ادامه دهند.

سخنگوی وزارت خارجه در پاسخ به سوال خبرنگار فارس درباره سند جامع همکاریهای راهبردی بین ایران و افغانستان و سفر هیأت بلندپایه امنیتی و سیاسی از افغانستان به ایران تا یک ماه آینده گفت: کمیته‌های پنجگانه به نتایج لازم رسیدند و یک تا دو ابهام وجود داشت که در حال رفع شدن است. داریم وارد مرحله اتمام کار کمیته های پنجگانه بین دو کشور می شویم و هیأت‌هایی باید در سطوح لازم با اختیارات کامل بین ایران و افغانستان تبادل شود که در این زمینه در حال مذاکره هستیم و انتظار است که این هیأت‌ها مبادله شود ولی هنوز تاریخی برای این سفر مشخص نیست.

به گزارش فارس، قاسمی درباره اظهارات «آنگلا مرکل» صدراعظم آلمان درباره برنامه موشکی ایران تصریح کرد: ایشان و مشاورانش باید واقف باشند که برجام و برنامه موشکی ایران دو موضوع جدا هستند و ارتباطی با هم ندارند.

وی افزود: مسائل موشکی ایران غیرقابل مذاکره است.