کدخبر: ۲۳۴۰۲۱ لینک کوتاه

همه موظفیم امنیت ایران را با کمترین هزینه تامین کنیم

اقتصادنیوز: ربیس جمهوری گفت: عدم بازدارندگی دفاعی یعنی چراغ سبز به دشمن و همه موظف هستیم امنیت، قدرت و عزت ملت ایران را با کمترین هزینه تامین کنیم.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا، حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی روز سه شنبه در مراسم سالروز صنعت دفاعی تاکید کرد: آمادگی دفاعی ایران نه به معنی جنگ طلبی، بلکه به معنای صلح طلبی پایدار است.

وی افزود: انضباط، آموزش، ایمان و آمادگی نیروهای مسلح باید در حدی باشد که دشمن جرات تعدی نکند.

رییس شورای عالی امنیت ملی تصریح کرد: فرمانده ای که با اعتماد و رای مستقیم یا غیر مستقیم مردم انتخاب شده، نقطه قوت و انسجام دفاعی ما است.

روحانی تاکید کرد: تاریخ به ما می‌گوید که اگر قدرتمند نباشیم و بر روی اهداف خود استوار نایستیم، دیگرانی هستند که ما را از پای در خواهند آورد. خداوند اراده کرده است که انسان‌ها در کمال صلح و همزیستی مسالمت‌آمیز با یکدیگر زندگی کنند و اساساً کلمه انسان از ریشه انس است اما متأسفانه وضعیت به گونه‌ای است که نمی‌توان اطمینان یافت که همه انسان‌ها در مسیر مستقیم حرکت کرده و کسی به ما چشم طمع نداشته باشد.

رییس دولت دوازدهم افزود: جمهوری اسلامی ایران علاوه بر آن که در یک منطقه حساس جغرافیایی قرار دارد در 40 سال گذشته نیز همواره آماج هراس‌افکنی و ترویج ایران‌هراسی بوده و عده‌ای سعی کردند به کشورهای اطراف ما اینگونه القاء کنند که ایران حیات، بقاء و عزت آنان را تهدید می‌کند.

روحانی تصریح کرد: تجربه 40 سال گذشته نشان داده که ایران اهل تجاوز به دیگران نیست، در سال‌های سپری شده از استقرار جمهوری اسلامی، اگر قصد تجاوز به کشور دیگر را داشتیم، فرصت‌های استثنایی مثل مقطع حمله صدام به کویت و محاصره بین‌المللی این کشور با توجه به ظلم و تجاوز هشت ساله رژیم بعثی به کشور یا سوء استفاده از موقعیتی که در اثر فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی بوجود آمد در اختیار ما بود.

**ملت ایران ملت تعامل و تعاون است

رییس جمهوری در بخش دیگری از سخنان خود اظهار داشت: ما اگر اهل تجاوز بودیم آن وقتی که شوروی از هم پاشید و مرزهای ما با آنها متزلزل بود، می‌توانستیم سوء استفاده کنیم اما این کار را نکردیم بلکه به همه کشورهای استقلال یافته کمک کردیم.

روحانی خاطرنشان کرد: ما جزو اولین کشورها بودیم که همسایگان با پرچم جدید را به رسمیت شناختیم، پس ما ملت مسالمت و تعامل هستیم، ملت تعاون و یار دیگران هستیم.

وی ادامه داد: ما در چند سال گذشته که خطر تروریست که به ظاهر برای ما تهدید بود اما برای کشورهای دیگر بود، داوطلبانه به ملت ها کمک کردیم و در برابر تروریسم ایستادیم و نقش بسیار مهمی را در پاکسازی منطقه از تروریست ها ایفا کردیم.

وی همچنین گفت: تجربه این چند سال نشان می دهد که ما به کسی تجاوز نکردیم و اگر فرصت‌های به ظاهر نظامی را حساب کنیم، اگر اهل تجاوز بودیم فرصت‌های استثنایی در اختیار داشتیم.

رییس دولت دوازدهم با یادآوری حمله صدام به کویت افزود: هشت سال عراق به ما تجاوز کرد و کمتر از دو تا سه سال وی به کویت حمله کرد، ما می توانستیم از این موقعیت به نفع خودمان استفاده کنیم و در آن شرایط عراق را از پای در بیاوریم اما این کار را نکردیم.

روحانی یادآور شد: حتی آنهایی که هشت سال به ما تجاوز کرده بودند آن قدر به ایمان و نجابت مردم ایران اطمینان و اعتماد کردند که برخی از امکانات نظامی خود را به ایران فرستادند و حتی برخی نظامیان آنها به این کشور پناه آوردند و عده زیادی از مردم عراق و مردم کویت، ایران را به عنوان میزبان انتخاب کردند.

**آمادگی ایران برای ایجاد و حفظ صلح پایدار است

رییس جمهوری همچنین گفت: ملت ایران همواره به دنبال زندگی مسالمت‌آمیز و تعامل با دیگر کشورها بوده است. در سال‌های اخیر که پدیده تروریسم در منطقه گسترده شده بود، اگر چه به ظاهر خطر آن ایران را تهدید نمی‌کرد، اما جمهوری اسلامی ایران داوطلبانه به کمک ملت‌های منطقه شتافت و نقش مؤثری در پاکسازی کشورهای منطقه از تروریست‌ها داشت.

روحانی خاطرنشان کرد: با این وجود، ملت ایران با همه خوبی ها و مسالمت‌خواهی‌هایش، اما باید خود را در برابر قدرت‌هایی که همواره به این کشور، منابع آن و جایگاه جغرافیایی‌اش چشم طمع دارند، تقویت کرده و آماده نگه دارد.

وی تاکید کرد: آمادگی ما، آمادگی برای جنگ نیست، بلکه آمادگی برای ایجاد و حفظ صلح پایدار است. وقتی می‌گوییم ملت ایران آماده دفاع جانانه از خود است یعنی می‌خواهد صلح پایدار را حفظ کند. فقدان آمادگی و توانمندی کافی یعنی به استقبال جنگ رفتن و در برابر آن افزایش قدرت دفاعی یعنی صلح‌طلبی.

رییس شورای عالی امنیت ملی یادآور شد: اگر توان دفاعی کشوری بازدارنده نباشد، این خود چراغ سبزی به دیگران برای چشم طمع دوختن به آن کشور است. بازدارندگی یعنی آنکه دشمن در محاسباتش قدرت و تون دفاعی کشورمان را برای تجاوز احتمالی‌اش بسیار پرهزینه ببیند.

روحانی افزود: تمام تلاش‌ها و هزینه‌های ما برای ارتقا توان دفاعی کشور به منظور آن است که جلوی تحمیل جنگ و تجاوزهای پرهزینه به کشورمان را بگیریم. اگر نه عمل کردن بر خلاف این رویه کار سختی نیست و با سردادن چند شعار می‌توان وضعیت را بهم ریخت و به کشور هزینه‌های جبران‌ناپذیر تحمل کرد.

وی خاطرنشان کرد: همه در هر بخشی که هستند از بخش‌های سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی تا بخش نظامی، موظف هستیم به گونه‌ای عمل کنیم که ملت و کشور ما امنیت، عزت و قدرت‌اش را با هزینه‌ای کمتر حفظ کند و این در گرو آن است که توانمندی دفاعی و بازدارندگی کشور را ارتقاء دهیم.

رییس دولت تدبیر و امید افزود: امروز کشورهای اطراف ما نیز به ظاهر تلاش می‌کنند، امنیت خودشان را حفظ کنند.

وی با بیان این که این کار را بسیار پرهزینه انجام می‌دهند، اظهارداشت: آنها سلاح را با گران‌ترین قیمت ممکن می‌خرند و تازه نمی‌توانند، خودشان به طور کامل از این سلاح‌ها استفاده کنند و برای بهره‌گیری از این سلاح‌ها مجبورند مستشاران خارجی استخدام کنند و از سوی دیگر خرید این سلاح‌ها در گرو آن است که در برابر فروشندگان این سلاح‌ها و خواسته‌های آنان تسلیم باشند که همین مسأله هزینه دفاع آنان از کشورشان را بسیار بالا برده است.

** حفظ عزت و غیرت یک ملت هزینه دارد

رییس جمهوری همچنین گفت: نوکری کردن شاید به ظاهر هزینه‌های مادی را پایین بیاورد، اما هزینه‌های معنوی را افزایش می دهد. حفظ عزت و غیرت یک ملت خود هزینه دارد، هنر ما این است که بتوانیم با کمترین هزینه به بهترین شکل و در بالاترین سطح منافع و مصالح کشور را تأمین کنیم.

روحانی یکی از مزیت‌های نیروهای مسلح ایران را این موضوع دانست که بین آنها و مردم فاصله‌ای نیست و نیروهای مسلح نیروهایی مردمی هستند. هر چه فاصله بین نیروهای مسلح و مردم بیشتر باشد و مردم نتوانند به نیروهای مسلح خود اعتماد کنند، هزینه تأمین امنیت و آرامش برای مردم بالا می‌رود و به حس امنیت و آرامش مردم خدشه وارد می‌شود، اما اگر مردم به نیروهای مسلح خود اطمینان داشته باشند، اولاً در کنار آنان قرار می‌گیرند و در ثانی از حضور آنان احساس امنیت و آرامش خواهند کرد.

وی با بیان این که ساختار دفاعی ایران، ساختاری مردمی است، گفت: بار بزرگ و اصلی نیروهای مسلح کشورمان بر دوش بخش مردمی آن یعنی سربازان وظیفه است.

وی ادامه داد: از سوی دیگر در ایران نیرویی به اسم بسیج داریم که به عنوان یک قدرت بزرگ علاوه بر آن که بخش مردمی نیروهای مسلح را تقویت می‌کند، مردم را نیز کاملاً با نیروهای مسلح کشور، متصل کرده است و هر کجا نیروهای مسلح و مردم کشوری این چنین پیوندهای مستحکم و گسترده داشته باشند، شکست‌ناپذیر خواهند بود.

رییس شورای عالی امنیت ملی تصریح کرد: اگر در کنار این ویژگی‌ها، فرماندهی نیروهای مسلح نیز مردمی باشد، یعنی منتخب و مورد اعتماد مردم باشد و علاوه بر این اسلام‌شناس، مدیر، مدبر و مورد اعتماد دینی مردم باشد، توانمندی و قدرت نیروهای مسلح مضاعف خواهد شد. در زمان جنگ وقتی امام راحل فرمانی صادر می‌کردند، با فرمان یک فرمانده نظامی معمولی فرق داشت چرا که مردم به این رهبر مردمی و دینی از عمق جان اعتماد داشته و به او عشق می‌ورزیدند و می‌دانستند که آنچه او می‌گوید برای تأمین مصالح عمومی کشور است و نه تأمین منافع فردی.

روحانی همچنین گفت: این اعتقاد و ایمان بین فرمانده نیروهای مسلح با نیروهای مسلح و نیروهای مسلح با مردم و مردم با آن فرمانده، قدرت بزرگی ایجاد می‌کند. اساس قدرت ما قدرت نیروی انسانی است که روحیه، انگیزه و ایمان آن، فراتر از قدرت سلاح، ابزار و تجهیزات عمل می‌کند.

وی افزود: البته هیچگاه نیاز به تجهیزات قابل چشم‌پوشی نیست و همواره وظیفه داریم، ابزار و تجهیزات لازم برای توانمندی و به روز بودن نیروهای مسلح را فراهم کنیم و وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح کشور در این عرصه مسئولیت مهم و ویژه‌ای بر عهده دارد.

رییس جمهوری اظهار داشت: نیروهای مسلح با تجمیع توان خود در کنار وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح توانستند، دستاوردهای بزرگی را حاصل کنند که اگر هر کدام از آنان می‌خواستند به تنهایی برای این دستاوردها تلاش کنند به چنین سطحی از موفقیت دست نمی‌یافتند چنانکه در دوران جنگ نیز وقتی همه نیروهای مسلح، نیروهای وزارت دفاع و نیروهای مردمی و متخصصان بخش‌های مختلف کشور در کنار هم قرار گرفتند و با هم همفکری کردند به توفیقات بزرگی دست یافتیم.

**بخش های دفاعی، صنعت و معاونت علمی و فناوری در کنار هم باشند

روحانی تاکید کرد: عامل اصلی موفقیت ما در دوران دفاع مقدس این بود که همه در کنار هم قرار گرفتند و دانشگاه‌ها و بخش صنعت و کارخانه‌ها نیز به میدان آمدند.

وی از وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح و همه مسئولان با جدیت خواست آنچه را دیگران می توانند در صنایع دفاعی بسازند در فضای رقابت قرار بگیرد چرا که در این فضا حتماً ضرر نخواهیم کرد.

وی افزود: در فضای رقابت یک قطعه می‌تواند با کیفیت بهتر و ارزان‌تر تولید شود و نباید تولید آن منحصر به یک بخش خاص شود. هر چیز انحصاری شد، مشکل‌آفرین است.

رییس شورای عالی امنیت ملی به پرواز جنگنده کوثر که قطعات آن توسط متخصصان کشورمان تولید شده است،اشاره کرد و گفت: این نشان از توانایی ما در این بخش دارد و اقدامی ارزشمند و خوشحال‌کننده است.

روحانی با بیان این که تولید این هواپیما باید به چند بخش تقسیم شده و از بخش خصوصی، محققین و دانشگاهیان استفاده شود، گفت: بخش دفاعی، صنعت و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری باید در کنار هم قرار داشته باشند تا به راحتی بتوانند، برای انجام پروژه‌های بزرگ، کارها را تقسیم کرده و همه بخش‌ها را به میدان بیاورند تا بتوانیم در آینده اقدامات و تولیدات مشترک با کشورهای همسایه خود داشته باشیم.

وی تصریح کرد: ما امروز می‌توانیم با دیگر کشورها در کنار هم باشیم و صنعت‌ را در کنار هم بسازیم که در آن صورت صنعت کشور با کیفیت بهتر و رقابتی‌تر می شود.

رییس دولت دوازدهم تاکید کرد: بخش های جهاد خودکفایی نیروهای مسلح باید به طور هماهنگ با وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح کار کند و پیوند مستحکمی بین نیروهای مسلح ارتش و سپاه و وزارت دفاع برقرار شود تا از توانایی یکدیگر بهره مند شوند.

روحانی افزود: ممکن است در یک بازدید از توانمندی‌ها و دستاوردهای وزارت دفاع، متخصصان صنایع دفاعی بگویند که این دستاورد چه مشخصه‌هایی دارد، اما حرف نهایی در مورد کاربرد و کارآیی آن سلاح نباید از وزارت دفاع شنیده شود، بلکه باید بهره‌برداران آن محصول در مورد آن نظر بدهند که باید در این راستا و کیفیت سلاح‌ها یک رابطه خوبی بین وزارت دفاع و نیروهای عمل کننده در سپاه و ارتش، برقرار شود.

وی ضمن ابراز امیدواری از تداوم رشد شتابان صنعت دفاعی و عظمت کشور گفت: امروز در مقطع حساسی که در آن قرار داریم، قدرت دفاعی بسیار حائز اهمیت است، چرا که دشمنان ما سیه‌روتر از همه وقت در تاریخ شدند و دشمنانی داریم که به هیچ اصلی پایبند نیستند.

روحانی ادامه داد: برخی اوقات یک قدرت بزرگ متجاوز وجود دارد که بعضاً چند سخن معقول و چهارچوب‌دار وی خاطرنشان کرد: امروز بحث بر سر این نیست که ایران به آمریکا اعتماد ندارد، که حتماً اینگونه است، اما شرایط به گونه‌ای است که اروپا، چین و حتی متحدان آمریکا مانند کانادا هم دیگر به این دولت اعتماد ندارند.

** اگر بخواهند به ایران تجاوز کنند باید هزینه سنگینی را بپردازند

رییس جمهوری در بخش دیگری از سخنان خود با بیان این که باید در شرایط کنونی قدرت ملی را افزایش دهیم، ادامه داد: آمریکا به دلیل آنکه احساس می‌کند، ایران، ترکیه و چین هر کدام نقاط ضعفی دارند، آنها را در کارزار جنگ اقتصادی قرار داده است و ما باید تلاش کنیم تا نقاط ضعف خود را برطرف نماییم.

روحانی با طرح این سوال که چرا آمریکا به ایران حمله نظامی نمی‌کند، یادآور شد: این بخاطر آن نیست که آمریکا از کشته شدن انسان‌ها ناراحت باشد، بلکه بخاطر قدرت ایران است و می‌داند نتایج این اقدامش چه خواهد بود و چه هزینه‌هایی را در بر خواهد داشت.

وی افزود: امروز اوضاع در آمریکا به گونه‌ای است که کنگره این کشور که همواره با ایران دشمنی دارد، بخاطر آن که رییس جمهوری فعلی این کشور بسیار غیرقابل اعتماد است، در عین حالی که ایران را تحریم می‌کند، قانون صریحی را وضع و تصویب کردند که به واسطه آن دولت آمریکا حق حمله نظامی به ایران را ندارد و این نشان از توانمندی و قدرت ایران است که به آنها فهمانده است که اگر کسی بخواهد به ایران تجاوز کند، باید هزینه سنگینی را بپردازد.

رییس جمهوری تأکید کرد: این توانمندی از اتحاد، ایمان و ایثار ملت و نیروهای مسلح و صنعت قدرتمند دفاعی حاصل می‌شود.

روحانی ادامه داد: صنعت دفاعی می‌تواند هزینه دفاع را برای کشور کاهش دهد، تلاش متخصصان صنعت دفاعی کشور ارزشمند و حائز اهمیت است و من از طرف ملت ایران از همه تلاشگران صنعت دفاعی کشور و کسانی که برای تقویت قدرت ملی، تلاش می کنند، تشکر می کنم.

وی افزود: اگر قدرت سیاسی، اقتصادی، نظامی و دفاعی و فرهنگی، کشور در هم قرار بگیرد موفق خواهیم بود.

** اختلافات و فشارها را کم کنیم

رییس جمهوری همچنین تقویت وحدت و همدلی در کشور را ضروری دانست و اظهار داشت: در این یکی - دو سال باقی مانده تا انتخابات حزب و جناح را رها کرده و اختلافات و فشارها را کم و اتحاد و وحدت را بیشتر کنیم.

روحانی افزود: امروز دشمنان از اتحاد ما نگران هستند و می دانند که اگر در کنار هم باشیم، آنها نمی توانند اقدامی علیه کشور انجام دهند، امروز زمان آن است که همه یکدیگر را یاری کنیم. انتخابات تمام شده است و دیگر نباید به دنبال بحث‌های انتخاباتی برویم.

وی همچنین گفت: امروز زمان وحدت، اتحاد و ایستادگی و مقاومت است و ما از این مرحله به حول و قوه الهی با حمایت مردم، تدبیر رهبر معظم انقلاب و همدلی همه ارکان نظام، سه قوه و نیروهای مسلح، عبور خواهیم کرد و و باید این روزها را به فرصتی برای خدمت و تلاش بیشتر به مردم تبدیل کرده و با سرافرازی از مشکلات عبور کنیم.

رییس دولت دوازدهم خاطرنشان کرد: هر زمان صداقت و خلوص در کارها داشتیم، موفق بوده‌ایم و خداوند هم ما را یاری کرده است.

** اگر قدرتمند نباشیم، دیگرانی هستند که ما را از پای درآورند

وی در ابتدای این مراسم نیز با گرامیداشت سالروز صنعت دفاعی گفت: پایان مرداد ماه هر سال به عنوان روز صنعت دفاعی برای ما بسیار حائز اهمیت است که دستاوردهای یک ساله اندیشمندان، محققان و تلاشگران در زمینه صنعت دفاعی را مشاهده کنیم.

وی به همه تلاشگران این عرصه خسته نباشید گفت و تصریح کرد: این تاریخ است که به ما می گوید اگر قدرتمند نباشیم و اگر استوار بر روی اهدافمان نباشیم، دیگرانی هستند که ما را از پای در بیاورند.

رییس جمهوری ادامه داد: خداوند بزرگ می خواهد که بشر در کمال انس، صلح و همزیستی مسالمت آمیز با هم زندگی کند، بنابراین اسم ما را انسان گذاشت.

روحانی افزود: متاسفانه نمی توان اطمینان پیدا کنیم که همه افراد در صراط مستقیم و خط مستقیم حرکت می کنند و کسی چشم طمع به ما ندارد، به ویژه آن که ما در یک منطقه جغرافیایی بسیار حساس قرار گرفته ایم که دشمنان در این 40 سال ایران‌هراسی را تقویت کردند و به عده ای این چنین اعلام کردند که ایران حیات شما و بقای شما و عزت شما را تهدید می کند.

وی با تبریک ماه ذی الحجه گفت: این ماه، ماه اتحاد و نمایش قدرت مسلمانان در کنار خانه خدا و ماه فداکاری و عید سعید قربان ماه ولایت و عید بزرگ غدیر بر ملت بزرگ ایران و مسلمانان مبارک باشد.

به گزارش ایرنا، مراسم سالروز صنعت دفاعی امروز با شعار «صنعت دفاعی، نماد تولید ملی و اقتدار دفاعی» با حضور حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی رییس جمهوری، وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح و جمعی از فرماندهان نظامی برگزار شد.