کدخبر: ۲۳۵۱۵۶ لینک کوتاه

کاهش تولید «اوپک پلاس» فقط ۹ درصد بیش از توافق بوده است

اقتصادنیوز :کمیته وزیران ناظر اوپک و غیر اوپک اعلام کرده است که تولیدکنندگان شرکت‌کننده در توافق اوپک، در ماه جولای ۹ درصد بیش از حد توافق شده کاهش تولید داشته‌اند.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از مهر ، دو منبع آگاه به رویترز خبر دادند که کمیته وزیران ناظر اوپک و غیر اوپک اعلام کرده است که تولیدکنندگان شرکت‌کننده در توافق کاهش تولید، در ماه جولای ۹ درصد بیش از حد توافق شده کاهش تولید داشته‌اند.

مقایسه این مقدار با میزان کاهش تولید ۱۲۰ درصدی در ماه ژوئن و ۱۴۷ درصدی در ماه می، نشان می‌دهد که تولیدکنندگان به طور مداوم در حال افزایش تولید خود هستند.

اعضای اوپک و غیر اوپک در اجلاس ۲۲ و ۲۳ ماه ژوئن خود توافق کردند که التزام خود به کاهش تولید  ۱.۸ میلیون بشکه‌ای روزانه را به ۱۰۰ درصد (و نه بیشتر) باز گردانند.

ماه‌ها بود که تولیدکنندگان، بسیار بیش از آن‌چه توافق شده بود تولید خود را کاهش می‌دادند. کشورهایی مثل ونزوئلا، نیجریه و لیبی در این زمینه پیشتاز بودند.

پس از پایان این کنفرانس تلفنی قیمت‌های نفت موقتا جهش کرد و قیمت هر بشکه نفت خام برنت به بالای ۷۶ دلار رسید.

یکی از منابع آگاه خبر داد که قرار شد کمیته فنی اوپک پلاس دوباره در  ۱۱ سپتامبر دیدار کنند. این اجلاس قبل از مجمع وزیران اوپک پلاس روی خواهد داد که قرار است در ۲۳ سپتامبر در الجزایر برگزار شود.