کدخبر: ۲۳۵۵۶۷ لینک کوتاه

عملیات بازسازی در سوریه آغاز می‌شود

وزرای خارجه روسیه و سوریه در دیدارشان روز پنجشنبه از فرارسیدن مراحل پایانی بحران سوریه و آغاز عملیات بازسازی خبر دادند.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از خبرگزاری فارس، ولید المعلم وزیر امور خارجه سوریه امروز پنجشنبه در مسکو به دیدار «سرگئی لاوروف» همتای روس خود رفت.

سرگئی لاوروف در آغاز دیدار با المعلم تأکید کرد: «پس از اینکه عملیات ریشه‌کن کردن تروریسم به پایان خود نزدیک شده زمان آن رسیده است که عملیات بازسازی را انجام دهیم».

وی با بیان این مطلب افزود: «ضرورت دارد که نتایج کنفرانس گفت‌گوی ملی سوری در سوچی برای حل بحران سوریه اجرایی شود».

خبرگزاری رسمی سوریه به نقل از این مسئول روس گزارش داد که موضع مسکو و دمشق روشن بوده و مبتنی بر قطعنامه‌های بین‌المللی به ویژه قطعنامه ۲۲۵۴ است که در آن تأکید شده است ملت سوریه باید به تنهایی آینده خود را رقم بزند.

المعلم نیز به نوبه خود تأکید کرد که سفر به مسکو در زمان مناسبی برای بررسی آخرین تحولات سیاسی پیرامون سوریه و همکاری اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی بین سوریه و روسیه انجام شده است.

وی با تأکید بر اینکه روسیه و سوریه در مبارزه با تروریسم شریک بوده‌اند، اظهار داشت که دمشق خواستار آن است که در بازسازی سوریه با روسیه شریک باشد.

وزیر خارجه سوریه ضمن قدردانی از جانب ملت سوریه از مواضع روسیه در مبارزه با تروریسم، تأکید کرد که سوری‌ها می‌خواهند «به شرکای روس ما در روند بازسازی فرصت بدهند و اولویت با آنان است».

المعلم با بیان اینکه در مرحله پایانی حل بحران سوریه و آزادسازی کامل این کشور قرار داریم، خاطر نشان کرد: «آمریکا، انگلیس و فرانسه خرسند نیستند که ببیند طرحشان در سوریه شکست خورده است، لذا قصد دارند خارج از شورای امنیت به ما حمله کنند و روند سیاسی را به شکست کشانده و به گروه تروریستی جبهه النصره کمک کنند».

وی در پایان درباره ادعاهای مربوط به استفاده دولت سوریه از سلاح شیمیایی اظهار داشت: «تأکید می‌کنم که سلاح شیمیایی نداریم و نمی‌توانیم از آن استفاده کنیم. ما در نبرد علیه تروریسم پیروز هستیم و نیازی به استفاده از آن (سلاح شیمیایی) نداریم».

هر گاه که ارتش سوریه عزم خود را در هر منطقه‌ای برای مبارزه با تروریسم جزم می‌کند، محور غربی با بهانه‌های مختلف سعی در شکست این مسئله دارد و مطرح کردن مسئله سلاح شیمیایی نیز یکی از این راههاست.