کدخبر: ۲۳۶۶۰۴ لینک کوتاه

«محمد بن سلمان» مشاور اقتصادی کاخ سفید را استخدام کرد

اقتصادنیوز؛ محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان به تازگی فردی را به سمت مشاور رسمی خود منصوب کرده که رئیس گروه‌های مشورتی کاخ سفید است.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از فرارو؛ صندوق سرمایه‌گذاری‌های عمومی عربستان روز یک‌شنبه با انتشار بیانیه‌ای آندرو لیوریس را به سمت "مشاور ویژه در امور دارای اهمیت استراتژیک برای صندق" مزبور منصوب کرد.

لیوریس یکی از اقتصاددانان برجسته جهانی است که مدیرعاملی شرکت چندملیتی داو کمیکال را هم در سابقه خود دارد. او در دولت باراک اوباما و دونالد ترامپ، هدایت گروه‌های مشورتی کاخ سفید را برعهده داشته است و به گفته خبرگزاری اسپوتنیک هنوز در دولت ترامپ مسئول گروه‌های مشورتی کاخ سفید است.

به گزارش روزنامه عربستانی سبق، لیوریس در سمت جدیدش در صندوق سرمایه‌گذاری‌ها، مشاور محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان، خواهد بود. زیرا بن سلمان رئیس این صندوق است.

لیوریس در تمام زمینه‌ها با صندوق سرمایه‌گذاری‌های عربستان همکاری و به افزایش دارایی‌های این صندق کمک خواهد کرد. او بیش از دو دهه سابقه همکاری با عربستان سعودی دارد و مدتی در شرکت نفتی آرامکوی عربستان عضو هیئت مدیره بوده است. در دوره ریاست لیوریس بر شرکت داو کمیکال، شرکت متبوعش برای توسعه شرکت پتروشیمی صداره عربستان، که در نوع خود اولین و بزرگترین شرکت پتروشیمی جهان است، با آرامکو همکاری کرد.

گفتنی است که این اولین بار نیست که ولیعهد عربستان شخصیت‌های غربی را به عنوان مشاور استخدام می‌کند. پیش‌تر روزنامه بریتانیایی ساندی‌تلگراف گزارش کرده بود که بن سلمان با انستیتوی تونی بلر، نخست‌وزیر اسبق بریتانیا، توافقی به مبلغ ۱۲ میلیون دلار امضا کرده بود تا به بن سلمان مشورت دهد. این توافق، اولین توافق بزرگ انستیتوی وابسته به تونی بلر بود.

گفته می‌شود که بن سلمان برای پیشبرد طرح جاه‌طلبانه ۲۰۳۰، چنین شخصیت‌هایی را استخدام کرده است. او در این برنامه به دنبال آن است که اقتصاد کشورش را نوسازی کند و درآمد‌های غیرنفتی را افزایش دهد.