کدخبر: ۲۳۷۵۹۸ لینک کوتاه

روزنامه گاردین:

ترامپ دستور دستکاری تصاویر مراسم تحلیف را داده بود

اقتصادنیوز؛ روزنامه گاردین در گزارشی مدعی شد که اسنادی دارد که ثابت می‌کند دونالد ترامپ شخصاً دستور داده بود تا تصاویر مراسم تحلیف وی را دستکاری کنند.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل ازایلنا؛ روزنامه گاردین گزارش داد که بر اساس اسنادی که به دست این روزنامه رسیده است، «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهوری آمریکا به عکاس مراسم روز تحلیف خود دستور داده تا با دستکاری عکس‌ها، درباره جمعیت حاضر در مراسم تحلیف بزرگنمایی کند.

تحلیف ترامپ

پیش‌تر، یک عکاس دولت آمریکا به ماموارن تحقیق گفته بود که از عمد عکس‌های روز تحلیف ترامپ را بریده است تا فضاهای خالی را از میان ببرد و جمعیت را بیشتر از آنچه که هست، نشان دهد.

این تحقیق که در سال ۲۰۱۷ آغاز شد، نور تازه‌ای بر عکس‌هایی انداخت که سرویس پارک ملی ایالت متحده از روز تحلیف ترامپ منتشر کرد و آن را با مراسم تحلیف «باراک اوباما»، رئیس‌جمهوری پیشین این کشور مقایسه کرد.

این در حالی است که «شان اسپایسر» معاون مطبوعاتی پیشین ترامپ، پس از مراسم تحلیف خبرنگاران را دور خود جمع کرد و گفت: «این بزرگ‌ترین جمعیتی بود که تا به حال در مراسم تحلیف شرکت کرده بود.»

هویت این عکاس و مقام‌های مرتبط با آن از این گزارش حذف شده است.

در این گزارش آمده است که ترامپ پس از ورود به کاخ سفید از «مایکل رینالدز» رئیس موقت سرویس پارک ملی، خواسته بود تا عکس‌هایی را از مراسم روز تحلیف در اختیار او بگذارد.

رینالدز نیز این درخواست را با چندین کارمند خود در میان گذاشت، ازجمله یک کارمند ناشناس حوزه ارتباطات که گفت «ترامپ می‌خواست عکس‌های سرویس پارک ملی از مراسم روز تحلیف را مشاهده کند.»

این مقام گفت که «او این‌گونه گمان کرد که ترامپ می‌خواسته عکس‌هایی را ببیند که نشانگر حضور پرشور جمعیت است.»

این مقام ادامه داد که «عکس‌هایی که رسانه‌ها از مراسم تحلیف منتشر کرده بودند فضاهای خالی زیادی را در میان مردم نشان می‌داد.»

در این گزارش آمده است که این کارمند با خود فکر کرده که عکس‌های موردنظر کاخ سفید باید دستکاری شوند تا حضور مردم بیشتری را نشان دهند، اما می‌دانست که رینالدز چنین درخواستی از او نکرده بود.»

یک کارمند پارک ملی گفت که اسپایسر از آن‌ها خواسته بود تا «عکس‌هایی را انتخاب کنند که بر شمار زیاد جمعیت تاکید داشته باشد».

یکی از عکاسانی که پوشش مراسم را برعهده داشتند، گفت که به این دلیل در عکس‌ها دست برده تا به این خواسته جامه عمل بپوشاند و مردم بیشتری را در عکس نشان دهد. او گفت به این دلیل دست به این کار زده که گمان می‌کرده مافوقانش در کاخ سفید چنین چیزی از او می‌خواهند.