کدخبر: ۲۳۸۰۳۵ لینک کوتاه

انتقاد آخوندی از مدیریت قالیباف؛ تهرانی‌ها تاوان مدیریت غلط شهرفروشی را می دهند

اقتصادنیوز: وزیر راه و شهرسازی بدون نام بردن از محمدباقر قالیباف از شیوه مدیریت او در شهرداری تهران انتقاد کرد. او تاکید کرد: اداره شهر ۱۱ میلیونی شهر تهران در یک دهه گذشته با مدیریت اشتباه از طریق «شهر فروشی» بوده که این مساله کیفیت زندگی شهروندان را در این کلانشهر به پایین ترین سطح تنزل داده است.

​به گزارش ایرنا، «عباس آخوندی» روز سه شنبه در چهل و نهمین جلسه ستاد ملی بازآفرینی پایدار شهری ایران با عنوان «بررسی احیای بافت های فرسوده شهری در استان تهران» افزود: ظرفیت اقلیمی کلانشهر تهران اجازه نمی دهد این همه جمعیت در این شهر ساکن شود.

وی ادامه داد: اکنون مساله آب و هوا در تهران به مهمترین مشکلات ما تبدیل شده است؛ متاسفانه فروش شهر در 10 سال گذشته سبب شد تاوان مدیریت غلط اداره تهران را مردم بدهند.

آخوندی بر تسریع اجرای طرح بازآفرینی شهری در کلانشهر تهران و شهرستان های همجوار آن تاکید کرد و افزود: ارتقا کیفیت شهروندان مهمترین هدف اجرای این طرح است؛ اکنون 4.5 میلیون نفر در تهران در محلات نازل زندگی می کنند.

وزیر راه و شهرسازی افزود: بازآفرینی شهری یک تجربه جهانی بوده و مبنای اصلی آن این است که بدون کوچ، کیفیت زندگی مردم در این محلات، با بازآفرینی شهری ارتقا یابد.

«با توجه به تراکم جمعیت 400 تا 700 نفری در هر هکتار در شهر تهران اکنون ظرفیت های اقلیمی، امکان توسعه این شهر و افزایش جمعیت را نمی دهد و بدون توجه به رویکرد توسعه مبتنی بر حمل و نقل همگانی در این شهر، مشکلات ما در تهران کمتر نخواهد شد.»

آخوندی به منابع مالی در نظر گرفته شده در تبصره 18 قانون بودجه سال 97 برای احیای طرح بزآفرینی شهری اشاره کرد و گفت: قرار است دولت پنج هزار میلیارد تومان برای احیای محلات هدف تخصیص دهد؛ انتظار داریم با تخصیص این بودجه در 2 هفته آینده توسط سازمان برنامه و بودجه، خبر خوشی به ساکنان این محلات بدهیم.

وزیر راه و شهرسازی ادامه داد: مساله انجام تعهدات دولت در طرح بازآفرینی شهری و به خصوص تعهد دولت در شهر تهران که در این جلسه مطرح شد، از طریق رئیس سازمان برنامه و بودجه، معاون اول و رئیس جمهوری پیگیری خواهیم کرد؛ هرچند که دولت با کمبود منابع مالی مواجه است.

به گزارش ایرنا، در برنامه ششم توسعه قرار است 2700 محله در بافت های فرسوده شهری احیا شود و دولت در نظر دارد سالیانه بازآفرینی 270 محله را در کشور در دستور کار خود قرار دهد تا این محلات در 10 سال آینده بازآفرینی شود.

** 16.5 درصد جمعیت ایران ساکن یک درصد اراضی 

مدیرعامل شرکت بازآفرینی شهری نیز در ادامه گفت: 16.5 درصد جمعیت ایران در یک درصد اراضی کشور دراستان تهران ساکن اند؛ این مساله وضعیت خاصی را در شهر تهران به وجود آورده است.

«هوشنگ عشایری» افزود: در شهر تهران بازآفرینی 18 محله در دستور کار قرار گرفته و شهرداری تهران تاکنون 850 میلیارد تومان در صدور پروانه های ساختمانی به ساکنان این محلات تخفیف داده است.

معاون وزیر راه وشهرسازی گفت: سال گذشته احیای محله سیروس تهران آغاز شد اما به دلیل بروز مشکلاتی در حوزه گازرسانی این محله، اجرای این طرح 2 ماه به عقب افتاد و در نهایت با تغییر مدیران شهری در این منطقه، هفته گذشته این طرح در کمیسیون ماده 5 مطرح و امیدواریم بزودی اجرای آن با سرعت بیشتری دنبال شود.

عشایری افزود: در برخی از محلات بافت های فرسوده در 6 هزار متر مربع 214 واحد مسکونی ساختیم اما در محله سیروس در 9 هزار و 600 مترمربع، 100 واحد مسکونی ساخته می شود که نشان دهنده تراکم کمتری در این محله است.

به گفته دبیر ستاد ملی بازآفرینی شهری، در محله سیروس تهران 27 هزار مترمربع ساخت و ساز خواهد شد که 9 هزار مترمربع آن مسکونی و بقیه به معابر عمومی اختصاص دارد.

** چرایی تاخیر در احیای بافت های فرسوده 

رئیس شورای شهر تهران نیز در این جلسه یادآورشد: تاکنون شهرداری تهران اقدامات مناسبی در حوزه احیای بافت های فرسوده شهری انجام داده است؛ برای ترغیب سرمایه گذاری در بافت های فرسوده شهری باید تلاش کنیم ارزش افزوده بیشتری در این بافت ها ایجاد شود.

«محسن هاشمی» گفت: ایجاد ارزش افزوده بیشتر در این بافت ها سبب خواهد شد همانند کشورهای اروپایی و آسیایی سرمایه گذاری ها در این مناطق افزایش یابد.

وی با بیان اینکه بروز برخی از مشکلات احیای بافت های فرسوده شهری را در شهر تهران کند کرده است، گفت: باید مشکلات این بافت ها در کمیسیون ماده 5 بسرعت حل وفصل شود تا بتوانیم به سهولت احیای بافت های فرسوده شهری امیدوار باشیم.

** دولت به تعهدات خود عمل کند

زهرا نژادبهرام عضو شورای شهر تهران نیز در این جلسه گفت: گفت: انجام تعهدات دولت در شهر تهران یکی از دغدغه های اصلی ما است؛ دولت باید به تعهدات خود در شهر تهران و به خصوص در طرح بازآفرینی شهری عمل کند.

وی افزود: با توجه به همراهی دولت، شورای شهر و شهرداری تهران باید از این فرصت مناسب استفاده شود؛ تاکنون سهم دولت در این زمینه به شهرداری تهران پرداخت نشده است.

** کمبود فضای خدماتی، مهمترین چالش در احیای بافت های فرسوده

مدیرعامل سازمان نوسازی شهر تهران نیز در این جلسه، به تشریح نحوه اجرای احیای بافت های فرسوده شهری تهران پرداخت و گفت: تاکنون شهرداری تهران 850 میلیارد تومان در این زمینه هزینه کرده اما دولت فقط 11 میلیارد تومان پرداخت کرده است.

«کاوه حاج علی اکبری» اظهارداشت: در تهران برای احیای بافت های فرسوده شهری یک برنامه 5 ساله تهیه کرده ایم که محور اصلی آن توسعه محله است؛ با ارائه یک بسته تشویقی در بافت های فرسوده شهری از سال 1394 تاکنون برای 29 درصد پروانه های ساختمانی صادر و 18.2 درصد از پلاک های شهری نیز نوسازی شده است.

وی با بیان اینکه شهرداری تهران برای نوسازی بافت های فرسوده شهری 367 میلیارد تومان یارانه از منابع مالی خود اختصاص داده است، گفت: امسال با تشکیل 68 دفتر توسعه محله، 178 محله در تهران تحت پوشش این محلات قرار می گیرد.

حاج علی اکبری افزود: در مسکن امید شهر تهران تاکنون ساخت 600 واحد مسکونی در دستور کار قرار دارد؛ همچنین ساخت 3200 واحد دیگر به مناقصه رفته و امیدواریم تا پایان شهریورماه امسال انجام آن نهایی شود.

مدیرعامل سازمان نوسازی شهر تهران ادامه داد: تاکنون 10.7 هکتار از اراضی شهر تهران در فرآیند نوسازی بافت های فرسوده شهری قرار گرفته و امیدواریم مساحت آن به بیش از 15 هکتار افزایش یابد.

وی تصریح کرد: مهمترین چالش ما در احیای بافت های فرسوده شهری تهران، کمبود فضای خدماتی است؛ پنج کمیته در ستاد بازآفرینی شهری در تهران فرآیند آن را نظارت می کنند.

به گفته وی، خوشبختانه تشکیل صندوق پایداری نوسازی بافت های فرسوده شهری در شهر تهران مصوب شده و با تامین پیش نیازهای مورد نظر، این صندوق کار خود را در تهران آغاز خواهد کرد.

وی با بیان اینکه 58 درصد پلاک های موجود در بافت های فرسوده شهری در تهران زیر 100 مترمربع مساحت دارند، گفت: در 9 سال گذشته سالیانه به طور متوسط 20 هزار واحد مسکونی در تهران نوسازی و با اجرای این طرح 88 هکتار زمین به معابر عمومی شهر تهران در این بافت های اضافه شده است.