کدخبر: ۲۳۸۱۰۲ لینک کوتاه

رئیس مجلس مطرح کرد:

فرمول خنثی‌سازی ماجراجویی آمریکا

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: نگرانی که دشمن در جامعه ایجاد می کند، جنبه عقلانی ندارد و می توان در بدترین شرایط، منابع مالی را به درستی مدیریت کرد و در این راستا خنثی سازی ماجراجویی آمریکا نیاز به فرمول دارد که همدلی و وفاق ملی در آن جایگاه ویژه ای دارد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا، علی لاریجانی سه شنبه در سومین روز سفر به لارستان در دیدار علمای اهل سنت و تشیع جنوب استان فارس افزود: امروز وحدت بین جریان‌های سیاسی و مذهبی در جهان اسلام امری ضروری است و باید بیشتر مسیرهایی که محور وحدت هستند مورد توجه قرار گیرند.
وی با بیان این که در داخل کشور بحث‌هایی می شود که طوایف را به جان یکدیگر می‌اندازد، اظهار داشت: در لارستان از گذشته زمینه وفاق وجود داشت و علمای آن پایه‌های آن را برقرار کردند، از نظر سیاسی نیز باید بر روی اصولی که می‌تواند برای جامعه مفید باشد وفاق داشته باشیم.
رئیس قوه مقننه با اشاره به تحولات منطقه و نظام بین الملل اظهار داشت: برگ برنده هایی که سیاست های خارجی ایران در منطقه دارد باعث می‌شود که با کمترین هزینه مسائل حل شود، نقد مسائل اقتصادی ما فراز و فرود دارد اما به این اندازه که اعلام می‌کنند نیست، باید با داشتن هوشیاری سیاسی مسیر انقلاب به نحو صحیح ادامه دهد.
رئیس مجلس گفت: ایران عاقل‌تر از این است که در برابر تحریک دشمن مقابه به مثل کند.
لاریجانی همچنین اظهار داشت: اگر زمینه را برای کارآفرینی نیروهای تحصیلکرده فراهم کنیم در این دوره سخت می‌توانیم تاب‌آوری کشور را افزایش دهیم.
وی در ادامه با اشاره به فراز و فرود پرونده هسته ای کشورمان گفت: ایران در مسائل بین المللی و هسته ای همواره استراتژی روشنی را دنبال کرده است.
رئیس مجلس گفت: در موضوع هسته‌ای اعلام کردیم که اگر حق غنی‌سازی را از ما بگیرند مقابل آنها ایستادگی می‌کنیم اما به دنبال سلاح هسته‌ای نیستیم و مقام معظم رهبری در این خصوص فتوا صادر کرده و آن را حرام دانستند، دشمنان به بهانه‌های مختلف اعلام کردند که اطلاع داریم شما به دنبال سلاح هستید و قطعنامه‌هایی علیه ما صادر کردند، جمهوری اسلامی ایران از زمان به دست آمده استفاده کرده و دانش هسته‌ای را در درون کشور تکمیل کرد.
وی با تأکید بر اینکه جمهوری اسلامی ایران اعلام کرد که اگر حق غنی‌سازی در ایران را قبول دارند با آنها مذاکره می‌کند و طرفین مقابل این موضوع را قبول کرده و بر این اساس مذاکره‌ها آغاز شد، عنوان کرد ما به دانش هسته‌ای دست پیدا کرده بودیم و نمی‌خواستیم بر مردم فشار اقتصادی وارد شود، زمانی که توافق کردیم اعلام نمودیم که تحقیقات ادامه پیدا کند، در آن مقطع زمانی 9 هزار سانتریفیوژ کار می‌کرد که اکنون تعداد آنها به حدود سه الی 4 هزار رسیده است.
نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه رئیس جمهور فعلی آمریکا اوضاع بین‌المللی را بر هم ریخته اما در مورد ایران تمرکز دارد، گفت: آمریکا و اسرائیل علیه ایران برنامه دارند و توافقی را که خود آنها درخواست کرده بودند را بر هم زدند، بعد از اینکه آمریکا از توافق فارغ شد، رهبران اروپایی درخواست کردند که ایران پاسخ فوری به این اقدام ندهد و زمان خواستند اکنون نیز این زمان در حال طی شدن است.
وی با اشاره به اینکه از نظر اقتصادی بر روی فروش نفت و صادرات ایران برنامه دارند، ادامه داد: اگر به صادرات نفتی وابستگی داشته باشیم صدمه می‌بینیم، رهبر انقلاب اعلام کردند که وابستگی به نفت کاهش پیدا کند که این وابستگی کمتر شده اما تا حدودی ادامه دارد.
رئیس قوه مقننه با تأکید بر اینکه نقش فروش نفت در بودجه حدود 30 درصد است، عنوان کرد: در زمان جنگ سلاح به کشور ما داده نمی‌شد اما از برخی کشورهای دوست موشک دریافت کردیم که بعد از مدتی این کمک آنها نیز قطع شد و مجبور شدیم به سمت ساخت سلاح موشکی حرکت کنیم و امروز موشک به نقطه قوت کشور تبدیل شده و تراز دفاعی ایران را ارتقاء داده است.
لاریجانی با اشاره به اینکه اگر ایران در مقابل داعش داهیانه عمل نمی‌کرد، می‌توانستند امنیت منطقه را به مخاطره بیندازند، ادامه داد: اگر امنیت وجود نداشته باشد نمی‌توان کار اقتصادی کرد، داشتن امنیت هزینه دارد و ما دشمن را خارج از مرزها سرکوب کردیم.
رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره با تأکید بر اینکه برخی از مشکلات اقتصادی مزمن هستند که باید برطرف شود، اظهار داشت: نقدینگی موجود به امورات مختلف ربط دارد و اگر سیاستی وجود داشته باشد که نقدینگی به سمت صادرات و تولید هدایت شود اثرگذاری بیشتری دارد، اینکه منابع نفتی را رها کنیم امکانپذیر نیست.
لاریجانی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: خوشحالیم که حرکت‌های خوبی در استان فارس به وجود آمده و بر اساس گزارش‌ها مسیر رو به پیشرفت وجود دارد، اخیراً منطقه ویژه اقتصادی لار در مجلس تصویب شد که یک امکان برای منطقه محسوب می‌شود و در مجلس آن را به سمت سرمایه‌گذاری و صادرات هدایت کردیم.
رئیس قوه مقننه با تأکید بر اینکه پروژه دو بانده کردن جاده جهرم- لار به بندرعباس یک پروژه استراتژیک برای کشور محسوب می شود که برای آن ردیف بودجه در نظر گرفته شده است، اظهار داشت: نماینده مردم منطقه در مجلس تلاش می‌کند تا بندر خشک در منطقه سامان پیدا کند که می‌تواند این موضوع موجب تحول منطقه شود.
وی گفت: راه آهن لار به بندرعباس یک اقدام مناسب برای کل کشور محسوب می‌شود به همین دلیل از رهبری در بودجه سال جاری اذن گرفتیم تا سهم 15 درصدی دولت در فاینانس‌های راه‌آهن را از صندوق توسعه ملی برداشت کنیم.
لاریجانی که در سومین روز سفر به استان فارس، صبح سه شنبه با همراهی استاندار وارد لارستان شد، در نخستین برنامه خود در این شهرستان جنوبی استان در گلزار شهدای شهر لار حضور یافت و به مقام والای شهیدان ادای احترام کرد.
رئیس مجلس همچنین بر سر مزار حضرات آیات سید مجتبی موسی لاری و سید عبدالعلی آیت اللهی از علمای فقید لارستان حضور یافت و با قرائت فاتحه، یاد و خاطره آنها را گرامی داشت. شرکت در آیین تجلیل از خیرین حسینی دیگر برنامه لاریجانی در این شهرستان بود.
لارستان به مرکزیت شهر لار در 378 کیلومتری جنوب شرقی شیراز است.
2027