کدخبر: ۲۳۸۶۹۹ لینک کوتاه

به اتهام هک خبرگزاری قطر؛

قطر از امارات به لاهه شکایت کرد

اقتصادنیوز؛ دادستان کل قطر اعلام کرد، مساله هک خبرگزاری این کشور به پرونده شکایت دوحه از امارات در دیوان بین‌المللی دادگستری اضافه می‌شود.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایسنا؛ علی بن فطیس المری، دادستان کل قطر گفت، پس از اثبات با دلایل و شواهد درخصوص دست داشتن امارات و عربستان در هک خبرگزاری قطر، این مساله به پرونده شکایت‌ها از امارات در دیوان بین‌المللی دادگستری اضافه می‌شود.

پیشتر دادستان کل قطر در گفت‌وگو با شبکه الجزیره گفته بود، یکی از وزارتخانه‌های کلیدی در یکی از کشورهای محاصره کننده قطر در عملیات هک خبرگزاری رسمی این کشور در ماه مه دست داشته است.

مری در نشست خبری طی سفر خود به نیویورک گفت، با دفاتر حقوقی بزرگ در نیویورک در این زمینه رایزنی شده که با شرکت‌های جهانی متخصص در زمینه علوم کامپیوتری قرارداد دارند، این دفاتر قاطعانه اثبات کرده‌اند که کشورهای محاصره‌کننده یعنی امارات و عربستان در هک سایت اینترنتی خبرگزاری دست داشتند.

عربستان، امارات، بحرین و مصر به اتهام حمایت از تروریسم قطر را تحریم کرده و روابط خود را با این کشور به طور کامل قطع کرده‌اند.

وی پیرامون لیست‌های تروریستی صادره از سوی کشورهای محاصره‌کننده در حق شهروندان و نهادهای قطری هم گفت، این لیست شامل ۱۶ شهروند و دو نهاد است و پس از تحقیقات کامل و گسترده از سوی دفاتر جهانی ذی‌ربط مشخص شد که آنها هیچ ارتباطی به تروریسم ندارند.

مری افزود: متاسفانه کشورهای عربی امروز از برچسب تروریست برای نابودی بهترین جوانان عرب استفاده می‌کنند. لیست‌هایی که کشورهای محاصره‌کننده تدوین کرده‌اند شامل روزنامه‌نگاران هم می‌شود. این کشورها روزنامه‌نگاران را تروریست می‌دانند، زیرا روزنامه‌نگاران با کار خود آن‌ها را ناراحت کرده و می‌ترسانند.