کدخبر: ۲۴۰۱۲۴ لینک کوتاه

چین پس از احضار سفیر آمریکا، مذاکرات نظامی مشترک را تعلیق کرد

اقتصادنیوز: چین با احظار سفیر آمریکا در پکن و تعلیق مذاکرات نظامی مشترک، به تصمیم آمریکا برای تحریم یک آژانس نظامی چینی و مدیر آن بابت خرید جنگنده‌ و سامانه موشکی اس ۴۰۰ از روسیه، اعتراض کرد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایسنا، خبرگزاری رویترز نوشت، براساس اعلام وزارت خارجه چین "ژنگ ژگوآنگ" معاون وزیر خارجه چین "تری برنستاد" سفیر آمریکا در پکن را در اعتراض به این اقدام احضار کرد.

وزارت دفاع چین نیز در بیانیه‌ای اعلام کرد "شن جینلانگ" رئیس نیروی دریایی را که به ایالات متحده رفته بود فراخوانده و مذاکرات در پکن میان مقام‌های نظامی چین و آمریکا را که برای روزهای آتی برنامه‌ریزی شده بود، به تعویق انداخت. ارتش چین اعلام کرده که این حق را برای خود محفوظ می‌داند که تدابیر بیشتری اتخاذ کند. جزئیاتی از این اقدامات احتمالی بیان نشده است.

وو کیان، سخنگوی این وزارتخانه اعلام کرد، تصمیم چین برای خرید جنگنده و سامانه دفاع موشکی از روسیه اقدامی عادی در راستای همکاری میان دو کشور مستقل است و آمریکا "حق هیچگونه دخالتی ندارد."  

وزارت خارجه آمریکا روز پنج‌شنبه تحریم‌هایی را علیه اداره توسعه تجهیزات چین (EED) که شاخه‌ مسوول خرید تسلیحات است، اعمال کرد چرا که این آژانس وارد "دادوستد مهمی" با اصلی‌ترین شرکت صادرات تسلیحات روسیه شده بود.  

تحریم‌های آمریکا به خاطر خرید ۱۰ هواپیمای جنگی سوخو-۳۵ در سال ۲۰۱۷ و سامانه دفاع موشکی سطح به هوای اس-۴۰۰ در سال ۲۰۱۸ از سوی چین است. یک مقام ارشد وزارت خارجه آمریکا شنبه گفت، چین تنها کشوری است که سامانه اس-۴۰۰ در اختیار دارد که نقض قانون تحریم‌های آمریکا در واکنش به "رفتار بد" روسیه است. این مقام که خواست نامش فاش نشود، تاکید کرد که هدف از این تحریم‌ها روسیه است نه چین.