کدخبر: ۲۴۰۷۰۹ لینک کوتاه

امشب در شبکه چهار

بررسی نقدینگی و علل رشد آن در اقتصاد ایران

اقتصاد نیوز:سیزدهمین قسمت از برنامه «پیشران» شبکه چهار، سه شنبه شب (۳مهرماه) با موضوع نقدینگی و علل رشد آن در اقتصاد ایران به روی آنتن می رود.

به گزارش اقتصاد نیوز و به نقل از روابط عمومی شبکه چهار سیما، نقدینگی به رکورد ۱۶۰۰ هزار میلیارد رسیده است. در حالی که نرخ رشد تولید ملی در بهترین حالت بین ۳ تا ۵ درصد نوسان دارد. نرخ رشد نقدینگی سالانه بیش از ۲۵ درصد است.چرا نقدینگی این چنین افسار گسیخته رشد کرده و‌ میکند و هر‌روز مانند سیل خروشان به یکی از بازارها اعم از ارز و سکه سرازیر شده و نوسانات آسیب زایی را شکل می دهد؟

 در «پیشران» این هفته به این سوالات می پردازیم که تکلیف فضای کسب و کار و تولید ملی در این وضعیت چیست؟آیا دولت و بانک مرکزی خواسته یا ناخواسته نقدینگی موجود در تولید را نیز به سمت سوداگری هدایت نمیکنند و در آتش تورم ارزی نمی دمند؟وقت آن نشده که یکبار برای همیشه مانند بسیاری از کشورهای نفتی مشابه بازار پول را سر و سامان داده و پول را متناسب با رشد تولید به بازار تزریق کنیم؟ آیا نگران ابر تورم نباید باشیم؟!

برنامه "پیشران" این هفته در بررسی این مشکل با حضور دکتر قائمی نیا کارشناس برنامه و اجرای مهدی مفیدی میزبان دکتر صمصامی سرپرست اسبق وزارت اقتصاد و عضو هیات علمی دانشگاه و دکتر حسین قضاوی قائم مقام اسبق بانک مرکزی و اقتصاددان خواهد بود.

«پیشران» به تهیه کنندگی سودابه آقاجانیان محصول گروه دانش شبکه چهار سیما است و سه شنبه ها ساعت 21 پخش می شود.