کدخبر: ۲۴۱۵۱۸ لینک کوتاه

کارشناس مسائل عراق تشریح کرد؛

جوسازی آمریکا علیه ایران در عراق

اقتصادنیوز؛ یک کارشناس مسائل عراق در یادداشتی با عنوان «جو کاذب آمریکایی ها بر ضد ایران در عراق، با هدف تحریک افکار عمومی» نوشت: آمریکا و رسانه‌های وابسته به آنها در روزهای اخیر اتهاماتی غیر واقعی در خصوص ایران در عراق مطرح کرده‌اند تا جو کاذبی را علیه تهران در عراق به راه اندازند و فشار بر ایران را افزایش دهند.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایسنا؛ محمدباقر حکیم، ارشناس مسائل عراق در این یادداشت نوشت: 

آمریکا و رسانه‌های وابسته به آن‌ها در روزهای اخیر اتهاماتی غیر واقعی در خصوص ایران در عراق مطرح کرده اند . به نظر می رسد  در شرایط کنونی آمریکا اعتقاد دارد روابط عمیق ایران و عراق به ضرر آنها  تمام خواهد شد، به همین دلیل تصمیم گرفته جو کاذبی را  بر ضد تهران  در عراق  به راه اندازد تا افکار عمومی عراق را  درگیر این موضوع کرده و سپس  فشار بر ایران را در داخل عراق افزایش دهد چنان که  در این زمینه می‌توان به پنج مورد از اظهار نظرها و سخنان گفته شده از جانب آمریکایی‌ها و هم‌پیمانان آن‌ها در این خصوص اشاره کرد .

1 - خبرگزاری رویترز در گزارشی به نقل از آنچه به زعم خود منابع ایرانی، عراقی و غربی خواند مدعی شد ایران موشک‌های بالستیک در اختیار گروه‌های هوادار خود در عراق قرار داده است. این در حالی است که جمهوری اسلامی ایران این ادعاها را بی‌پایه و اساس خوانده است. پمپئو، علی‌رغم تکذیب این گزارش توسط مسئولان عراقی ، در صفحه توئیترش به گزارش رویترز استناد کرد و نوشت: «به شدت درباره گزارش‌ها از انتقال موشک‌های بالستیک از ایران به عراق نگران هستیم. در صورتی که [این گزارش‌ها] صحت داشته باشند، نقض صریح حاکمیت عراق و قطعنامه 2231 شورای امنیت سازمان ملل متحد خواهد بود. بغداد باید آنچه در عراق اتفاق می‌افتد را تعیین کند نه تهران.

2 -  «مارکو روبیو»، سناتور جمهوری‌خواه در ادامه دخالت‌های آمریکا در روند تشکیل دولت جدید عراق، اعلام کرد وزیر نفت این کشور نباید از حامیان ایران باشد. « در تحلیل ها آمده بود که وزیر نفت نزدیک  به ایران یعنی فروش نفت ایران توسط عراق »

3 - به نوشته روزنامه نیویورک تایمز مایک پمپئو وزیر امور خارجه آمریکا با انتشار بیانیه‌ای مکتوب، ادعا کرد که کنسولگری این کشور در بصره در هفته‌های اخیر، چندین بار مورد حمله از سوی عوامل وابسته به گروه‌های مورد حمایت‌ ایران قرار گرفته است. بنابراین ایران باید بداند که آمریکا به طور مناسب به چنین حملات پاسخ خواهد داد.

4 - وزارت امور خارجه آمریکا با طرح ادعای خود مبنی بر نفوذ ایران در عراق گفته بود در صورت هرگونه حمله به منافع آمریکا در عراق، جمهوری اسلامی را مسئول آن خواهد دانست و با آن به طور مستقیم و شدید پاسخ خواهد داد.  

5  - نتانیاهو در سخنرانی خود در مجمع عمومی سازمان ملل مدعی حضور نیروهای نظامی ایران در عراق شد.

 به نظر کارشناسان آشنا به مسائل منطقه ، همه این بازی‌های آمریکا به منظور تحریک افکار عمومی عراق بر ضد جمهوری اسلامی ایران است چرا که در روزها و سال های اخیر نه یک آمریکایی در عراق کشته شده و نه یک ساختمان آمریکایی مورد تعرض قرار گرفته است در حالی که در ماه گذشته کنسولگری ایران بود که توسط نفوذی‌ها  آتش گرفت . آمریکا با فشار بر حکومت و افکار عمومی عراق به دنبال کاهش روابط ایران و عراق است .