کدخبر: ۲۴۲۵۵۹ لینک کوتاه

بولتون هم از حکم دادگاه لاهه فغان سر داد

اقتصادنیوز : مشاور امنیت ملی ترامپ با تکرار اتهامات واهی خود علیه سیستم دفاعی ایران و با تایید خبر خروج آمریکا از پیمان مودت گفت: به رسمیت شناخته نشدن تحریم های آمریکا در دادگاه لاهه ناامید کننده بود.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا، جان بولتون بعدازظهر چهارشنبه به وقت محلی با حضور در نشست خبری کاخ سفیدبه اظهارات وزیر خارجه آمریکا اشاره کرد و گفت: پمپئو تصمیم مهم رئیس جمهوری برای فسخ قرارداد مودت 1955 با ایران را اعلام کرد.

وی مدعی شد که این قرارداد مسخره فرصت را برای حمایت ایران از تروریسم، حرکت در مسیر گسترش موشک های بالستیک و تهدید خاورمیانه با رفتارهای بدخواهانه فراهم می کرد.

مشاور امنیت ملی ترامپ در اظهاراتی شبیه وزیر خارجه آمریکا ادعا کرد که تصمیم امروز این دادگاه بین المللی برای شکست ایران بود که تقریبا به طور کامل تمام درخواست تهران را رد کرد اما از اینکه دادگاه بین المللی نتوانسته است تحریم هایی که آمریکا برای حفاظت از امنیت اساسی خود ضروری می داند را به رسمیت بشناسد بسیار ناامید کننده بود.

بولتون در ابراز خشم از رای دادگاه بین المللی لاهه گفت: به جای این کار، دادگاه به ایران اجازه داد تا از آن به عنوان یک نشست تبلیغاتی بهره برداری کند. رژیم ایران به طور سیستماتیک سیاست خصومت علیه آمریکا را دنبال می کند که مغایر پایه و اساس اصلی پیمان دوستی است. 

وی افزود: رژیم ایران نمی تواند مرتکب خصومت و رفتار بدخواهانه شود و سپس تحت قوانین بین المللی خواستار اجرای پیمان مودت باشد.

 خروج از پروتکل کنوانسیون وین 

مشاور امنیت ملی ترامپ که علاوه بر تحریم به خروج از پیمان ها و مقررات بین المللی هم معتاد شده اند، ادامه داد: علاوه بر پیمان دوستی، اعلام می کنم که رئیس جمهوری تصمیم گرفته است آمریکا از پروتکل اختیاری و حل اختلافات کنوانسیون وین در رابطه با روابط دیپلماتیک هم خارج شود.

بولتون درباره دلیل این اقدام هم گفت: این در ارتباط با پرونده ای است که توسط حکومت فلسطین به دادگاه آورده شده است و ایالات متحده را به دلیل انتقال سفارت خود از تل آویو به قدس متهم کرده است.

وی با تاکید بر اینکه آمریکا در کنوانسیون روابط دیپلماتیک وین باقی خواهد ماند، افزود: ما انتظار داریم همه طرف های دیگر از تعهدات بین المللی در کنوانسیون پیروی کنند. 

مشاور امنیت ملی ترامپ برای فرار از انتقادهای داخلی و بین المللی از خروجی دیگر از مقررات بین المللی اظهار کرد: تصمیم امروز ما با تصمیم ریگان در سال 1980 درباره نیکاراگوئه سازگار است که در آن به پذیرش اختیاری دیوان بین المللی دادگستری تحت ماده 362 این دادگاه خاتمه دادو از معاهده دوجانبه با نیکاراگوئه هم خارج شد.

بولتون همچنین به دوران جورج بوش در سال 2005 میلادی هم اشاره کرد که در آن از پروتکل اختیاری کنوانسیون وین درباره روابط دیپلماتیک خارج شد و ادعا کرد: اقدام امروز ما به موجب معاهدات و پرونده های پیشین آمریکا در دادگاه بین المللی دادگستری و سوء استفاده ایران از این دادگاه انجام شده است.

وی اظهار کرد: ما همه توافقنامه های بین المللی را بازبینی خواهیم کرد که ممکن است ایالات متحده را در دیوان بین المللی دادگستری برای حل اختلافات قانونی مورد حمایت قرار دهد. ایالات متحده به دلیل اینکه ادعای سیاسی علیه ما مطرح می شود، ساکت نمی نشیند.