کدخبر: ۲۴۳۴۵۱ لینک کوتاه

علت استفاده از خرما و گردو در مراسم عزاداری چیست؟

اقتصادنیوز: پذیرایی در مراسم عزا توسط خرما، حلوا و گردو به دلیل افزایش آرامش در افراد است. این خوراکی ها طبعی گرم دارند و باعث افراد غمگین می شوند.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از الو دکتر؛ حلوا نیز همان‌طور که می‌دانید از آرد گندم درست می‌شود. گندم نیز از دیرباز با آیینهای سوگواری و غلبهی روح بر پَلشتی مرگ در ارتباط بوده است. در آیینهای سوگواری بین‌النهرینی و زرتشتی، نان جز چیزهایی است که به مردگان تقدیم میشد. نانی که از گندم پخته می‌شود. از طرفی گمان میرود وجود روغن در پخت حلوا، ضمن آن‌که دو جهان گیاهی و حیوانی را به هم پیوند داده، نشان‌دهندهی وحدت و اتحاد کیهانی نیز هست.

و اما پزشکان نیز در این زمینه به نکته خوبی اشاره می‌کنند. این نکته که صاحبان عزا معمولا علاقه‌ای به خوردن غذا ندارند و اشتهای خود را از دست می‌دهند. به همین خاطر امکان این‌که در میزان قند خون آن‌ها نوسان به وجود بیاید زیاد است و به اصطلاح ممکن است دچار افت قند خون شوند. احتمالا هم می‌دانید با پایین آمدن قند خون، فرد دچار اضطراب، استرس و بی‌طاقتی می‌شود. دقیقا مواردی که برای این افراد در این موقعیت بسیار مضر محسوب می‌شود.

در چنین مواقعی خوراکی‌های شیرین می‌توانند با بالا بردن سطح سروتونین مغز به آرام شدن فرد کمک قابل توجهی کنند. سروتونین،‌ ترکیبی آرام‌بخش است که افزایش ترشح آن در مغز،‌ کمک فراوانی به بیشتر شدن آرامش و کاهش استرس می‌کند. بنابراین سرو خوراکی‌هایی مانند حلوا و خرما در مراسم عزاداری، علاوه بر پیروی از رسم و رسوم،‌ توجیه علمی نیز دارد. از طرفی خرما و حلوا خوراکی‌های نرم و زودهضمی هم هستند و پذیرش مصرف آنها برای افرادی که از نظر روانی در شرایط چندان مساعدی به سر نمی‌برند، ساده‌تر از خوراکی‌های دیگری مانند غذاهای معمول و سنگین است.

علاوه بر همه این‌ها پزشکی در سرزمین‌های کهن شاخه‌ای دارد به نام طب سنتی. در طب سنتی ذات غم و اندوه را سرد می‌دانند، بنابراین انسان با شنیدن خبر ناگوار دچار افت قند شده و بدنش سرد می‌شود و به گرمی نیاز پیدا می‌کند. به همین خاطر است که در فرهنگ عزاداری ما غذاهایی با طبع گرم مانند خرما، گلاب و حلوا سرو می‌شود.

به نظر می‌رسد استفاده ازخرما و حلوا در مراسم عزاداری هم ریشه‌ای علمی و پزشکی دارد و هم به باورها و آیین‌های سنتی ما برمی‌گردد. به همین خاطر است که این روزها در بسیاری از قنادی‌ها علاوه بر شیرینی‌های رنگ به رنگ، چند مدل سینی حلوا و خرما نیز می‌توانید بیابید. به طور مثال قنادی ناتلی برای چنین مراسمی به عرضه سینی‌هایی پربار، شیک .و خوش‌طعم از حلوا می‌پردازد تا هم صاحبین عزا بتوانند با میل کردن آن به خود کمک کنند نیروی لازم برای اداره مجلس را داشته باشند، هم مهمانان با طعمی شیرین، تلخی واقعه را کمی تحمل کنند و هم این حلواها بهانه‌ای برای نثار کردن فاتحه‌ای به روح تازه درگذشته شود.

خوردن خرما و گردو در مجالس عزا از دید طب سنتی

به گزارش فرهنگ نیوز , محمد دریایی درباره موادغذایی سالم اظهار داشت: به علت تغییر الگوی زیست و تغذیه, طبیعت و سرنوشت اکثر انسان‌های نسل کنونی "سرد و تَر" است.

به گفته دریایی از طرفی فشارهای زندگی ماشینی باعث افزایش اضطراب‌ها و نگرانی‌های روحی و روانی شده است چرا که طبیعت اضطراب و اندوه نیز سرد است و دومین عامل سردی در بدن است.

این مشاور طب سنتی افزود: ذات غم و اندوه ؛ سرد است, انسان با شنیدن اخبار غم انگیز به خصوص غم از دست دادن عزیزانش، بدنش سرد و سودآساز می‌شود لذا به همین دلیل در فرهنگ تغذیه ایرانی؛ در مراسم سوگواری غذاهای با طبع گرم خرما, گلاب, قهوه و حلوا سِرو می‌شود, چرا که این مواد غذایی سودا را از بین می‌برد و تحمل غصه را بیشتر می‌کند و صبر آفرین می‌شود.

دریایی گفت: بر عکس - انسان وقتی شاد و مسرور است, حرکت گلبول‌های قرمز خونش بیشتر شده و رنگ رخسارش زیبا می‌شود؛ انسان وقتی در محیط‌های شاد به سر می‌برد بدنش به حالت نرمال تری قرار می‌گیرد.

وی بیان می‌شود: بی‌سبب نیست که حیات و زندگی گرم آفریده شده و به مجرد اینکه روح از بدن خارج می‌شود بدن سرد و یخ می‌شود, غذاهای مصرفی نیز دقیقاً همین اثر را دارند.

این مشاور طب سنتی عنوان کرد: متاسفانه با تغییر فرهنگ تغذیه, غذاهای با طبع گرم و جادویی مانند آبگوشت که بهترین غذا برای رفع ناراحتی‌های جنسی و زود انزالی مفید است، تحت شعاع قرار گرفتند.

دریایی خاطرنشان کرد: غذاهای ایرانی مانند کال جوش, اشکنه, نرگسی و ... از سفره ایرانی برچیده شده است و غذاهای با طبع سرد مانند برنج در ناهار یا شام مصرف می‌شود.