کدخبر: ۲۴۳۷۶۰ لینک کوتاه

پمپئو: عربستان باید نتیجه تحقیقات درباره خاشقجی را شفاف اعلام کند

اقتصادنیوز؛ مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا در واکنشی دیرهنگام به قتل روزنامه نگار مشهور سعودی و منتقد ریاض اعلام کرد:عربستان سعودی نتیجه تحقیقات در مورد «خاشقجی» را اعلام کند.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از مهر؛ مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا امروز سه شنبه با انتشار بیانیه ای در واکنشی دیرهنگام به اخبار منتشره درباره قتل «جمال خاشقجی» روزنامه نگار مشهور سعودی و منتقد ریاض در استانبول اعلام کرد: دولت عربستان سعودی باید نتیجه تحقیقات در مورد ناپدید شدن جمال خاشقجی را به طور شفاف اعلام کند.

وزیر خارجه آمریکا با اعلام اینکه اخبار ضد و نقیضی در مورد وضعیت خاشقجی روزنامه نگار روزنامه واشنگتن پست اعلام می شود، افزود: خواستار حمایت کامل دولت عربستان سعودی از تحقیقات مربوط به ناپدید شدن جمال خاشقجی و شفافیت در مورد نتایج این تحقیقات هستیم.

وی ضمن ابراز نگرانی از ناپدید شدن خاشقجی، ادامه داد: مقامات آمریکا از طریق کانال های دیپلماتیک در حال رایزنی با مقامات عربستان سعودی در این خصوص هستند. 

این در حالی است که «محمد بن سلمان» ولیعهد عربستان سعودی هفته گذشته در مصاحبه با رسانه های آمریکایی مدعی شده بود که خاشقجی مدت کوتاهی بعد از آنکه وارد کنسولگری عربستان سعودی در استانبول شده از آنجا خارج شده است.

از سوی دیگر مجتهد فعال توئیتری و افشا کننده مسائل عربستان در توئیتی نوشت: منابع ترکیه اعلام کرده اند که جمال خاشقجی روزنامه نگار سعودی شکنجه و سپس به قتل رسیده است و پس از قتل نیز جسد وی مثله شده است. تصاویر همه این رویدادها موجود است. ویدئویی از شکنجه و قتل خاشقجی برای محمد بن سلمان ولیعهد عربستان ارسال شده است. اگر این خبر تایید شود یعنی خبر اخراج وی از ترکیه و ورود وی به عربستان صحیح نیست.

وی در پایان اعلام کرد که ترکیه باید جزئیات قتل خاشقجی را به طور کامل اعلام کند. او افزود: به نظر می رسد ترکیه دلایل قطعی و تفصیلی درخصوص شکنجه جمال خاشقجی را می داند و این دلایل چه بسا به زودی اعلام شود. به نظر می رسد گروهی که این عملیات را انجام داده است حرفه ای نبوده است چرا که نتوانسته این موضوع را پنهان و جزئیات دردناک آن را از بین ببرد. عملیاتی که نیازمند موضع جدی و قاطع ترکیه است و آیا ترکیه تنها به اعتراض اکتفا خواهد کرد؟

شبکه الجزیره هم به نقل از منابع آگاه گزارش داد که جسد «جمال خاشقجی» روزنامه نگار مشهور سعودی در یکی از مناطق استانبول ترکیه پیدا شده است.

گزارش‌های اولیه پلیس ترکیه حاکی است که «جمال خاشقجی» روزنامه‌نگار منتقد آل‌سعود داخل کنسولگری عربستان در ترکیه کشته شده است.

یکی از این منابع آگاه گفت: «ارزیابی اولیه پلیس ترکیه این است که آقای خاشقجی داخل کنسولگری عربستان سعودی در استانبول کشته شده است. ما معتقدیم این قتل با برنامه‌ریزی قبلی صورت گرفته و جسد او به بیرون از کنسولگری منتقل شده است».