کدخبر: ۲۴۳۷۷۰ لینک کوتاه

لاریجانی در دیدار با همتای بلغارستانی مطرح کرد؛

ضرورت تشکیل صندوق مشترک برای توسعه روابط اقتصادی ایران و بلغارستان

اقتصادنیوز؛ علی لاریجانی، رئیس مجلس ایران در دیدار با رئیس مجلس بلغارستان بر ضرورت تشکیل صندوق مشترک برای توسعه روابط اقتصادی و تشکیل اتاق فکر برای تجار دو کشور تاکید کرد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از مهر؛ علی لاریجانی در دیدار با رئیس مجلس بلغارستان با یادآوری اینکه ایران و بلغارستان سوابق تاریخی مشترک بسیاری دارند و گفته شده بلغارستان از نژاد آریایی است، گفت: هم اکنون زمینه خوبی برای بهره مندی ایران از تکنولوژی بلغارستان وجود دارد، ضمن اینکه شرکت های این کشور می توانند در ایران فعال شوند.

رئیس مجلس شورای اسلامی افزود: در گذشته پیشنهادی برای ایجاد صندوق مشترک در جهت حمایت از تولید دو کشور مطرح شده بود که باید عملیاتی شود. همچنین بخش خصوصی ایران می تواند در حوزه صنایع سنگین به بلغارستان کمک کند.

لاریجانی در پایان بر تلاش ایران برای پایبندی به برجام تاکید کرد.

ایران و بلغارستان می توانند از راه گردشگری گردش مالی خوبی داشته باشند

رئیس مجلس بلغارستان ضمن یادآوری سوابق یک قرن روابط دیپلماتیک بین ایران و بلغارستان خواستار تعمیق و ارتقای روابط بین دو کشور شد.  

وی افزود: به عنوان رئیس پارلمان این کشور تمایل دارم شما را برای بازدید از پارلمان بلغارستان دعوت کنم.

رئیس مجلس بلغارستان با یادآوری اینکه برقراری ارتباط با ایران در اولویت برنامه های اتحادیه اروپا قرار دارد، تاکید کرد:  ما به دنبال بهره مندی استفاده از ظرفیت کریدور حمل و نقل ایران هستیم، همچنین برقراری روابط تجاری بین دو کشور ازاهمیت بسزایی برخوردار است. 

وی در ادامه با بیان اینکه استفاده از پتانسیل گردشگری موجب رونق گردش مالی دو کشور می شود، تاکید کرد که بلغارستان به دنبال اتصال به خلیج فارس است.