کدخبر: ۲۴۳۹۷۹ لینک کوتاه

واشنگتن‌پست فاش کرد؛ جزئیات جدیدی از ماجرای ناپدید شدن خاشقجی

اقتصادنیوز؛ روزنامه واشنگتن پست در گزارشی تازه درباره پرونده ناپدید شدن «جمال خاشقچی» خبر داد، سازمان‌های اطلاعاتی واشنگتن قبل از غیبت این روزنامه‌نگار یک تماس تلفنی بین مقام‌های ریاض درباره تلاش برای دستگیری او را شنود کرده بودند.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از فارس؛ روزنامه «واشنگتن پست» در گزارش تازه خود از ارسال دو هواپیمای خصوصی از عربستان سعودی به استانبول در روز ناپدید شدن «جمال خاشقچی» حامل ۱۵ نفر و حضور همزمان آنها در کنسولگری ریاض خبر داده است.

جمال خاشقچی روزنامه‌نگار و فعال سیاسی عربستانی روز سه‌شنبه دهم مهرماه (دوم اکتبر) برای دریافت مدارک مربوط به ازدواجش، وارد کنسولگری ریاض شد و بعد از آن دیگر خبری از او نشده است.

از فردای آن روز و علنی شدن خبر ناپدید شدن او، خبرهایی مبنی بر کشته شدن و ربودن او مخابره شده و گمانه‌زنی‌ها درباره سرنوشت او همچنان ادامه دارد.

حالا این روزنامه واشنگتن پست در گزارشی تازه نوشته است: «در حالی که دوم اکتبر (۱۰ مهر) جمال خاشقچی در حال آماده شدن برای ورود به کنسولگری سعودی در استانبول بود، یک جوخه مردان اعزامی از عربستان سعودی هم آماده بودند، مردانی که از نظر محققان‌ پرونده (خاشقچی) در ناپدید شدن او نقش داشتند».

دو فرد مطلع از تحقیقات جاری پرونده ناپدید شدن جمال خاشقچی به این روزنامه گفتند: «(جوخه اعزامی از عربستان سعودی به ترکیه) صبح خیلی زود در همان روز (دوم اکتبر) بعد از ترک ریاض پایتخت سعودی وارد استانبول شدند و در دو هتل بین‌المللی استقرار یافتند و بعد از آن با خودرو به کنسولگری رفتند. یکی از هتل‌ها، هتل موونپیک (Mövenpick) بود که از آنجا تا کنسولگری با خودرو کمتر از چند دقیقه طول می‌کشد».

طبق اطلاعات ثبت شده پروازی و همینطور اطلاعات افراد مطلع از پرونده، تیم ۱۵ نفره اعزامی عربستان سعودی بعد از یک روز کار خود را تمام و ترکیه را ترک کردند.

واشنگتن پست می‌نویسد: «مقام‌های ترکیه قبلا گفته بودند که از نظر آنها، خاشقچی روزنامه‌نگار برجسته و منتقد حکومت سعودی در داخل کنسولگری کشته شده است. مقام‌های ترکیه که در حال بررسی اقدامات و تحرکات تیم اعزامی عربستان سعودی هستند، حالا تحقیقاتشان را گسترش داده و در حال بررسی اتفاق‌های محل سکونت محمد العطیبی کنسول عربستان سعودی در استانبول هستند که در ۵۰۰ یاردی (بیش از ۵۰۰ متری) کنسولگری قرار دارد».

این رسانه ادامه داد: «توسط دوربین مدار بسته ترکیه مستقر در اطراف محل سکونت کنسول یک عکس گرفته و در اختیار واشنگتن پست قرار گرفته که در آن یک ون مدل مرسدس بنز ویتو با شیشه‌های رنگی  دیده می‌شود، خودرویی که مقام‌های امنیتی می‌گویند بعد از دو ساعت پس از ورود خاشقچی، از آن برای انتقال برخی از اعضای تیم اعزامی عربستان سعودی از محل سکونت کنسول به ساختمان کنسولگری استفاده شد».

واشنگتن پست گزارش داد: «به گفته یک منبع مطلع، سازمان‌های اطلاعاتی آمریکا قبل از ناپدید شدن خاشقچی پیامی توسط مقام‌های سعودی را رهگیری کردند که در آن، آنها درباره نقشه دستگیری او صحبت می‌کردند. سعودی‌ها می‌خواستند خاشقچی را فریب داده و به عربستان سعودی برگردانند و آنجا او را دستگیر کنند».

رسانه آمریکایی افزود: «مشخص نیست که آیا سعودی‌ها  قصد بازداشت و بازجویی خاشقچی را داشتند یا قصد کشتنش را و همچنین مشخص نیست که آیا آمریکا به خاشقچی درباره اینکه او هدف سعودی‌ قرار داشته، هشدار داده‌ یا خیر. البته مقام‌های سعودی گزارش‌ها درباره اینکه آنها یک تیم ۱۵ نفره را در همان روز ناپدید شدن خاشقچی به استانبول فرستادند، تکذیب کردند و گفتند که تنها تیم اعزامی به ترکیه، تیم تحقیق برای کمک به یافتن این روزنامه‌نگار بوده است».

در گزارش آمده است: «طبق اطلاعات ثبت شده پروازها، دو هواپیمای متعلق به اشخاص خصوصی دوم اکتبر وارد استانبول شدند که یکی قبل از طلوع آفتاب و دیگری اواخر بعد ازظهر وارد شهر شدند. یک مقام ترکیه‌ای از وجود نشانه‌هایی مبنی بر انتقال آن ۱۵ تبعه سعودی توسط این دو هواپیمای دو موتوره خبر داده است. طبق اطلاعات ثبت شده، این هواپیماها متعلق به خطوط هوانوردی اسکای پرایم مستقر در ریاض هستند».

بنا بر اطلاعات جمع‌آوری شده سامانه رهگیری پروازهای شرکت AirNavRadarBox که کارش رصد پرواز هواپیماهای خصوصی و غیر خصوصی در جهان است، اولین هواپیما اواخر اول اکتبر ریاض را ترک کرد و ساعت ۰۳:۱۵ دقیقه بامداد وارد استانبول شد.

به اعتقاد افراد مسئول تحقیق درباره پرونده ناپدید شدن خاشقچی، اولین هواپیما از ریاض حامل بخشی از تیم اعزامی عربستان سعودی به استانبول بود و آنها انتظار داشتند که خاشقچی را در کنسولگری ببینند و او ساعت ۱۳:۱۴ وارد کنسولگری شد.

دولت ترکیه اعلام کرده است که تاکنون هیچ مدرکی که ادعای عربستان سعودی مبنی بر اینکه خاشقچی زنده از کنسولگری خارج شده را ثابت کند، ندیده است.

پلیس ترکیه حداقل یک دوربین در مقابل ساختمان کنسولگری دارد و مسئولان تحقیق درباره پرونده خاشقچی در حال بررسی فیلم‌ها و تصاویر آن هستند.

مسئولان امنیتی و اطلاعاتی ترکیه همچنین در حال بررسی تصاویر دوربین‌های مدار بسته نزدیک کنسولگری و اطراف آن هستند.

یک مقام ترکیه‌ای مطلع از روند تحقیقات درباره این پرونده که خواستار عدم افشای نامش شده، به واشنگتن پست گفت: «روشن است که او (خاشقچی) از کنسولگری خارج نشده است».

گفته می‌شود که دو ساعت بعد از ورود خاشقچی به کنسولگری، دو خودرو از این ساختمان خارج شدند که یکی از این خودروها مرسدسی بود که ساعت ۱۵:۰۹ در مقابل ورودی محل سکونت العطیبی کنسول سعودی توقف کرد.

طبق گزارش «دیلی صاباح»، دو خودرو به مدت ۴ ساعت در محل سکونت العطیبی کنسول عربستان سعودی باقی ماندند.

بنا بر گزارش این روزنامه نزدیک به دولت ترکیه، مقام‌های اقامتگاه کنسول عربستان سعودی به کارکنان ترکیه‌ای گفتند که امروز کار را تعطیل کنند و به خانه بروند.

گفته می‌شود که دومین هواپیمای اعزامی از ریاض ساعت ۱۷:۱۵ وارد استانبول شد اما مشخص نیست که مقصد مسافران کنسولگری عربستان بوده یا اقامتگاه کنسول.

این هواپیما یک ساعت و ۱۵ دقیقه بعد از ورود به استانبول، این شهر را به مقصد قاهره مصر ترک کرد. ۲۵ ساعت بعد از رسیدن به قاهره، این هواپیما به ریاض برگشت.

اولین هواپیمای اعزامی ریاض به استانبول، ساعت ۲۲:۴۵ دقیقه دوم اکتبر این شهر را ترک کرد و ابتدا در شهر «نیهیلیان» واقع در شرق ترکیه توقف کرد. سپس به سمت مرز عراق و ایران تغییر مسیر داد و از سمت عراق به سمت خلیج فارس رفت.

هواپیمای مذکور ساعت ۰۲:۳۰ بامداد روز بعد در «دبی» امارات متحده عربی فرود آمد و روز بعد به ریاض برگشت.