اقتصادنیوز؛ رسانه‌های ترکیه اقدام به انتشار فیلمی از لحظه ورود ۱۵ فرد مظنون به قتل «جمال خاشقجی» به ترکیه و حضور آنها در کنسولگری عربستان در استانبول کرده اند.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از مهر؛ به نظر می رسد که ترکیه اطلاعات زیادی درباره مفقود شدن روزنامه نگار منتقد عربستانی در کنسولگری عربستان در استانبول دارد  و تصمیم گرفته که این مدارک را به مرور زمان منتشر کند.

چند روز قبل روزنامه واشنگتن پست گزارش داده بود که یک تیم ۱۵ نفره که از عربستان به ترکیه سفر کرده بودند مسئول قتل جمال خاشقجی هستند. فیلم ویدیویی این گزارش واشنگتن پست امروز چهارشنبه از سوی رسانه های ترکیه ای منتشر شده است.

به گزارش فارس؛ یک فعال رسانه‌ای مستقر در واشنگتن با بررسی هویت این ۱۵ نفر دریافته است بسیاری از آنان افراد نزدیک به رژیم آل‌سعود و «محمد بن سلمان» ولی‌عهد سعودی هستند. 

یکی از این افراد «محمد سعد الزهرانی» نام دارد که از محافظان نزدیک بن سلمان است و قبلا در تصویری همراه با بن سلمان دیده شده است و به نظر می‌رسد وی از گاردهای محافظ سلطنتی است. 

فرد دیگری با نام «ماهر عبدالعزیز مطرب» دیده می‌شود که یک سرهنگ امنیتی است و پیش از این در سفارت عربستان در لندن مستقر بوده است. 

این فعال مستقر در واشنگتن ادامه داد، نام یکی دیگر از این افراد «حسن العریفی» است که این نام با حساب کاربری یک افسر نیروهای ویژه عربستان در فیس‌بوک مطابقت دارد. 

فرد دیگر، «منصور عثمان ابوحسین» است که بر اساس مقاله‌ای در الشرق الاوسط یک افسر ارتش در عربستان است.

همچنین یکی دیگر از این افراد، «وحید عبدالله الشهری» است که افسر نیروهای هوایی ارتش عربستان سعودی است و یک ماه قبل از ولی‌عهدی بن سلمان، از سروانی به سرگردی ارتقا‌ء درجه پیدا کرده و از عناصر نزدیک به مقامات سلطنتی است.

فرد دیگر «ثائر غالب الحربی» است که برای دفاع از کاخ بن سلمان در برابر حمله ماه اکتبر سال گذشته ترفیع درجه گرفت و سرهنگ شد. 

«صلاح محمد الطبیقی» که رئیس بخش شواهد قانونی بخش امنیت عمومی عربستان سعودی است، به گفته یکی از رسانه‌های ریاست هیأت ۱۵ نفره را برعهده داشته و به نوعی او مسئول از بین بردن هرگونه سرنخ از حادثه است. 

بر اساس گزارش منابع امنیتی ترکیه، این شش نفر به همراه نُه نفر دیگر که در بین آنها مقامات سعودی دیده می‌شود، در تاریخ دوم اکتبر با دو هواپیمای جت خصوصی وارد استانبول شده و بعد از ناپدید شدن خاشقچی، ضمن تقسیم شدن به دو گروه، به دبی و قاهره پرواز کردند.

جمال حمزه خاشقچی، روز سه‌شنبه دهم مهرماه (دوم اکتبر) برای امور ازدواج خود به کنسولگری عربستان در استانبول ترکیه مراجعه کرد و دیگر دیده نشد که از آنجا بازگردد. سه شب بعد، شنبه‌شب (ششم اکتبر)،‌ خبرگزاری رویترز به نقل از دو مسئول ترکیه‌ای گفت که خاشقچی احتمالا کشته شده است.