کدخبر: ۲۴۴۱۰۳ لینک کوتاه

افزایش ۳۷ درصدی تلفات غیرنظامیان افغان در نتیجه حملات هوایی

اقتصاد نیوز: سازمان ملل در تازه‌ترین گزارش خود اعلام کرد که تلفات غیرنظامیان افغان در نتیجه حملات هوایی در مقایسه با سال ۲۰۱۷ میلادی افزایش ۳۷ درصدی داشته و بیشترین تلفات نیز در ولایت «ننگرهار» در شرق افغانستان بوقوع پیوسته است.

به گزارش اقتصاد نیوز به نقل از تسنیم، براساس گزارش تازه دفتر نمایندگی سازمان ملل در افغانستان موسوم به «یوناما» از ژانویه تا سپتامبر سال جاری 8 هزار و 50 غیرنظامی در افغانستان کشته و یا زخمی شدند.

به گزارش وبسایت سازمان ملل، در میان ولایت‌های افغانستان بیشترین تلفات به غیرنظامیان در ولایت‌های ننگرهار، کابل، هلمند، غزنی و فاریاب وارد شده است و برای نخستین بار نیز ننگرهار (در نزدیکی مرز پاکستان) تلفات بیشتری حتی نسبت به کابل پایتخت افغانستان داشته باشد.

در ادامه این گزارش آمده که عملیات زمینی پس از حملات انتحاری و انفجار دومین دلیل عمده تلفات غیرنظامیان است و پس از آن نیز کشتار هدفمند و حملات هوایی بزرگترین عامل کشتار غیرنظامیان بودند.

سازمان ملل همچنین نگرانی شدیدی از کشتار هدفمند غیرنظامیان از جمله اقلیت‌های قومی و مذهبی نیز ابراز نگرانی کرد.

1

به گزارش یوناما عملیات نیروهای حامی دولت سبب کشته شدن 761 غیرنظامی و زخمی شدن 992 تن دیگر شد.

«تادامیچی یاماموتو» نماینده ویژه سازمان ملل در افغانستان نیز در پیوند به این گزارش تصریح کرد که هیچ راه‌حل نظامی برای بحران افغانستان وجود ندارد.

براساس این گزارش تلفات غیرنظامیان بر اثر حملات هوایی نیز نسبت به زمان مشابه در سال 2017 افزایش 39 درصدی داشته و در مجموع 649 غیرنظامی افغان در ای حملات کشته شدند و 60 درصد از مجموع تلفات غیرنظامیان افغان نیز زنان و کودکان بودند.