کدخبر: ۲۴۴۴۴۷ لینک کوتاه

افسر سابق سیا مدعی شد؛

ایران تحت فشار بود و پای میز مذاکره حاضر شد

اقتصادنیوز؛ نورمان رول، افسر سابق سیا اذعان کرده هیچ شواهدی دال براینکه ایران به دلیل خطر براندازی مجبور به حضور پای میز مذاکره شد، وجود ندارد. آنها تحت فشار بودند و پای میز حاضر شدند و دیدند رسیدن به یک توافق محتمل است.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایلنا؛‌ «نورمان رول» افسر سابق سازمان سیا و رییس بخش عملیاتی در خاورمیانه که امور مرتبط با ایران را برای چندین سال هدایت می‌کرده و سمت «مدیر اطلاعات ملی در مورد ایران» را داشته در گفت‌وگو با «جروزالم پست» توضیحاتی در مورد توافق هسته‌ای با ایران ارائه کرده است.

این مقام پیشین سیا گفت: هیچ چشم‌اندازی برای توافق هسته‌ای وجود ندارد. از نظر حامیان برجام، این توافق به اهدافش رسیده است. ایرانی‌ها راکتور ساخت پلوتونیوم را در اراک از کار انداخته‌اند، سانتریفیوژهایشان را انبار یا نابود کردند و بیشتر اورانیوم‌های غنی شده‌شان را صادر کردند. برنامه هسته‌ای تحت نظارت شدید قرار گرفته و هیچ شواهدی دال بر وجود سایت‌های مخفی یا برنامه ساخت سلاح وجود ندارد. از این منظر توافق موفق بوده است. اما کسانی که با این توافق مخالف هستند، قادر به درک این دستاوردهای واقعی نیستند.

وی گفته کسانی که مخالف برجام هستند، می‌گویند این که گفته می‌شود توافق پای ایران را به جهان باز کرده و این کشور را تشویق کرده که یک بازیگر بین‌المللی مسئولیت‌پذیرتر باشد، اشتباه است. آنها می‌گویند ایران برای چنین تغییری به زمان بیشتری نیاز دارد. شاید؛ اما چند سال برای توقف حمایت ایران از تروریسم نیاز است؟ اگر شما در منطقه زندگی کنید و قربانی تروریسم روتین و حملات موشکی باشید؛ اینکه با امید به تغییر ایران این تهدیدات را علیه شهروندانتان تحمل کنید غیرمنطقی خواهد بود.

«نورمان رول» همچنین مدعی شد: اگر ایران بخواهد به انصارالله کمک کند باید کمک‌های بشردوستانه‌اش را از طریق سازمان ملل ارسال کند نه از طریق موشک. اقدامات ایران درگیری‌ها را در یمن تعمیق کرده است. ایران از برخی گروه‌ها در منطقه حمایت می‌کند. این کشور فناوری پیشرفته موشکی را اشاعه داده است. شکی نیست که ایران موتور محرکه بی‌ثباتی منطقه و جامعه جهانی است. این اقدامات ایران باید متوقف شود.

این افسر سابق سیا با اشاره به اسنادی که اسرائیل مدعی شده از برنامه هسته‌ای ایران به دست آورده است مدعی شد: من این اطلاعات را از رسانه‌ها دریافت کردم اما به نظرم این اسناد نشان می‌دهد ایران دست کم گزینه برنامه ساخت سلاح را برای آینده حفظ کرده است.

وی در مورد تجربه خود از الگوی عملیاتی ایران گفت: ایران از الگوی جنگ‌های ترکیبی یا تاکتیک منطقه خاکستری استفاده می‌کند. مسئولان ایران به اطرافیانشان می‌گویند که ریسک یک درگیری بزرگ را به جان نخرند اما می‌توانند در سطوح پایین‌تر تهاجمی عمل کنند. این به ایران اجازه می‌دهد که سریعتر حرکت کند؛  برخلاف غرب که هر اقدامی را با دقت توسط کنگره و سیاست‌گذاران مورد بررسی قرار می‌دهد.

این افسر آمریکایی مدعی شده ایران در عراق و سوریه و لبنان و یمن درگیر است. ایران جنگ نیابتی می‌کند و در برخی کشورها عملیات‌های هوایی و دریایی و سایبری دارد. به این دلیل که حوزه عملیاتی ایران وسیع است. غرب و سازمان ملل این درگیری‌ها را نادیده می‌گیرند. اما مردم بی‌دلیل کشته می‌شوند.

وی در مورد آینده برجام مدعی شد که معتقد است باید کار با شرکا برای اعمال فشار به ایران ادامه داشته باشد. آمریکا نباید به تنهایی در مقابل ایران عمل کند.

«نورمان رول» گفته درمورد سیاست رییس‌جمهور آمریکا اظهارنظر نمی‌کند اما باید به خاطر داشت که اعتراضات ترامپ به توافق هسته‌ای منحصر به فرد نیست. بسیاری از اعضای کنگره از جمله دموکرات‌ها در زمان توافق هسته‌ای این اعتراضات را مطرح کردند. من معتقدم باید به مذاکره با اروپا برای فشار به ایران ادامه دهیم. تحریم‌های جدید به ایران فشار می‌آورد. ایران برای بسیاری از کسب‌وکارها جای سودآوری نیست و کمپانی‌های بزرگ نمی‌توانند کار سخت با ایران تحریم شده را در برابر آمریکا توجیه کنند.

وی اذعان کرده هیچ شواهدی دال براینکه ایران به دلیل خطر براندازی مجبور به حضور پای میز مذاکره شد، وجود ندارد. آنها تحت فشار بودند و پای میز حاضر شدند و دیدند رسیدن به یک توافق محتمل است.

«نورمان رول» در مورد این ادعا که اسرائیل می‌گفت ایران ۳ تا ۶ ماه تا سخت بمب اتم فاصله داشت، گفت: بر اساس گزارش‌های متعدد، درست این است که بگوییم چند ماه تا غنی‌سازی کامل اورانیوم لازم برای ساخت بمب اتم فاصله داشتند. برای ساخت بمب کارهای دیگری هم لازم است.