کدخبر: ۲۴۴۴۶۱ لینک کوتاه

مقام اتحادیه اروپا: همچنان به توافق هسته‌ای پایبندیم

اقتصادنیوز؛ رئیس کمیسیون ثبات مالی اتحادیه اروپا تاکید کرد که این اتحادیه اروپا همچنان به توافق هسته‌ای پایبند است و آژانس نیز بارها پایبندی ایران را تائید کرده است.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایسنا؛ والدیس دومبروفسکیس رئیس کمیسیون ثبات مالی اتحادیه اروپا  در گفت‌وگو با بلومبرگ با اشاره به خروج یک‌جانبه آمریکا از توافق هسته‌ای با ایران گفت که این توافق یکی از موضوعات مورد بحث در دیدار وی با وزیر خزانه‌داری آمریکا بوده است.

رئیس کمیسیون ثبات مالی اتحادیه اروپا در پاسخ به سوالی درباره رویکرد اتحادیه اروپا درقبال تحریم‌های واشنگتن علیه تهران گفت: من به تازگی با وزیر خزانه داری آمریکا دیدار کردم. ما در این دیدار درباره طیف وسیعی از مسائل به تبادل نظر پرداختیم. ما در این دیدار درباره مسئله سوئیفت و ایران نیز گفت‌وگو کردیم. مسئله اساسی در این زمینه، خروج یک‌جانبه ایالات متحده از توافق هسته‌ای با ایران است. این درحالی است که آژانس بین‌المللی انرژی اتمی چندین بار تایید کرده که ایران به توافق پایبند بوده است.

دومبروفسکیس افزود: اتحادیه اروپا همچنان به این توافق پایبند است. از این‌رو، درخصوص اعمال تحریم‌هایی که به توافق هسته‌ای با ایران مربوط است، اختلاف نظر وجود دارد.

وی همچنین گفت: یکی از مطالب مطرح در دیدار فوق نیز موضوع سوئیفت بود. ما در این دیدار تاکید داشتیم که باید از کارهایی خودداری کرد که بر این زیرساخت مالی بین‌المللی تاثیر می گذارد زیرا سبب چندتکه شدن شبکه مالی جهانی می‌شود که از طریق سوئیفت ایجاد شده است. سوئیفت سازوکاری برای رهگیری برنامه مقابله با تامین مالی تروریسم نیز به شمار می‌آید. اگر این سازوکار چندتکه شود و کشورهای مختلف بخواهند سازوکارهای جداگانه خودشان را اعمال کنند شاهد از دست رفتن شفافیت در نظام مالی بین‌المللی خواهیم بود و در عین حال این احتمال مطرح است که منابع مالی تروریست‌ها نیز از رهگیری خارج شود. رایزنی ها در زمینه سوئیفت با آمریکا ادامه دارد و پیشرفتهایی نیز حاصل شده است. ما نگرانی های خود را در این باره مطرح کرده‌ایم و منتظریم ببینیم ایالات متحده در این باره چگونه عمل می‌کند.