کدخبر: ۲۴۴۷۰۱ لینک کوتاه

واکنش رسانه‌های خارجی به سخنان امروز روحانی

اقتصادنیوز؛ «حسن روحانی» رئیس جمهوری ایران به‌مناسبت آغاز سال تحصیلی در دانشگاه ها و مراکز پژوهشی و فناوری در رسانه های خارجی بازتاب داشت.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا؛ خبرگزاری آسوشیتدپرس در واکنش به سخنان امروز روحانی در دانشگاه تهران گزارش داد: روحانی می گوید بر تحریم ها از طریق «وحدت و یکپارچگی» غلبه می کنیم.

این خبرگزاری در گزارش خود آورده است: روحانی تلاش کرد تحریم های آمریکا علیه بخش نفت و گاز ایران را که قرار است از ماه آینده (میلادی) اجرا شوند، کم اهمیت نشان دهد.

وی گفت: تحریم هایی که 4 نوامبر( 13 آبان) اجرا می شوند «تاثیری نخواهد داشت» زیرا «آمریکا تا به حال هر کاری که دلش می خواسته انجام داده است.»

این رسانه آمریکایی نوشت:دولت «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری آمریکا تحریم های ایران را از زمان خروج از توافق هسته ای بار دیگر اجرا کرده است.

آسوشیتدپرس خاطرنشان کرد که آمریکا دیگر کشورها را برای توقف واردات نفت از ایران تحت فشار قرار می دهد. 

خبرگزاری انگلیسی رویترز نیز در گزارش بازتاب خود به نقل از روحانی نوشت: آمریکا به دنبال تغییر حکومت در ایران است. 

این خبرگزاری افزود، رئیس جمهوری ایران روز یکشنبه در سخنانی که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد گفت: آمریکا از جنگ روانی و اقتصادی و زیر سوال بردن مشروعیت جمهوری اسلامی برای فشار به منظور تغییر حکومت در ایران استفاده می کند.

رویترز نوشت:رئیس جمهوری ایران گفت که «کاهش مشروعیت نظام هدف غایی آنها است. آنها ازتغییر حکومت حرف می زنند این تغییر چگونه رخ می دهد؟ از طریق کاهش مشروعیت؛ در غیر این صورت رژیم تغییر نمی کند.»

این خبرگزاری افزود: تنش ها بین ایران و آمریکا بعد از خروج ترامپ، ازتوافق چندجانبه درباره برنامه هسته ای ایران در ماه مه (اردیبهشت) و اعمال دوباره تحریم ها درماه آگوست (مرداد) افزایش یافته است.

این رسانه نوشت: آمریکا قصد دارد تحریم های بیشتری را با هدف قرار دادن بخش نفتی ایران درماه نوامبر اجرا کند.

تارنمای رادیو لیبرتی یا اروپای آزاد نیز بخشی از اظهارات رئیس جمهور درباره قصد آمریکا برای تغییر حکومت در ایران را تیتر کرد و نوشت: روحانی، دولت آمریکا را به استفاده از تاکتیک هایی همچون جنگ روانی و اقتصادی برای تغییر در ایران متهم کرد. 

این تارنمای اینترنتی افزود: روحانی همچنین گفت که آمریکا مشروعیت جمهوری اسلامی را زیر سوال برده و از آن به عنوان ابزاری برای تغییر حکومت استفاده می کند. 

رادیو لیبرتی نوشت: آمریکا تحریم های ایران را بار دیگر اعمال کرده و دور دوم تحریم ها که بخش نفت این کشور را هدف قرار می دهد قرار است از ماه نوامبر اجرایی شود. 

این گزارش افزود:کشورهای امضاکننده توافق هسته ای از جمله انگلیس، فرانسه، آلمان، روسیه و چین وعده داده اند که در توافق هسته ای باقی بمانند. 

رادیو لیبرتی نوشت: روحانی گفته است که فشار از سوی رقبایش وحدت ملی در کشور را تقویت کرده است.

روزنامه صهیونیستی یدیعوت آحارونوت وتارنمای اروپایی یورو نیوز نیز گزارش رویترز را با استفاده از تیتری درباره اظهارات رئیس جمهور درباره تلاش آمریکا برای تغییر حکومت در ایران بازنشر کردند. 

شبکه خبری انگلیسی الجزیره در مطلبی تحت عنوان «حسن روحانی: آمریکا به دنبال تغییر حکومت در ایران است» سخنان رئیس جمهور را بازتاب داد و افزود: دادگاه عالی سازمان ملل با صدور دستوری موقت در اوایل ماه جاری از آمریکا خواست تحریم های مرتبط به صنعت هوانوردی غیرنظامی و کالاهای بشردوستانه ایران را حذف کند؛ اقدامی که با استقبال تهران مواجه شد. 

این گزارش افزود: احکام دیوان عالی دادگستری الزام اور است اما این دادگاه قدرت اجرایی ندارد.