کدخبر: ۲۴۵۳۲۸ لینک کوتاه

تحریم شرکت های ایرانی و روسی به جرم بازسازی در سوریه

اقتصادنیوز: آمریکا شرکت‌های روسی و ایرانی که قصد بازسازی در سوریه را دارند تحریم می‌کند.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از اسپوتنیک، رئیس‌جمهور ایالات متحده، دونالد ترامپ، یک استراتژی جدید در سوریه دارد که شامل اعمال تحریم‌هایی علیه شرکت‌های روسی و ایرانی است که برای شرکت در بازسازی اقتصاد این کشور همکاری می ‌کنند. این گزارش روز سه شنبه توسط شبکه تلویزیونی ان بی سی با اشاره به منابع آگاه در واشنگتن منتشر شد.

این استراتژی جدید، به معنای سیاست تشدید درگیری‌های مسلحانه با واحدهای نظامی ایران و روسیه نیست، چرا که چنین گزینه‌ای موجب نقض قوانین برای انجام عملیات رزمی نیروهای آمریکایی در سوریه است. 

طرح جدید دولت ترامپ، بر روی روش‌های سیاسی و دیپلماتیک فشار بر ایران و تضعیف مالی این کشور است. طرح ایالات متحده برای تأخیر در تخصیص بودجه برای بازسازی سوریه در مناطقی است که نیروهای روسی و طرفدار ایران مستقر هستند. در عین حال، واشنگتن قصد دارد تحریم‌های هدفمند را علیه شرکت‌های خصوصی فدراسیون روسیه و جمهوری اسلامی ایران، که در بازسازی صلح‌آمیز سوریه مشارکت می‌نمایند را اجرا نماید. 

پیش از این در خبرها آمده بود که ولید معلم، وزیر امور خارجه سوریه گفته که اولویت در بازسازی سوریه با شرکت‌هایی از ایران و روسیه خواهد بود.

وزیر امورخارجه سوریه اعلام کرده که با توجه به اینکه در جنگ علیه تروریسم دوستان ما از ایران و روسیه به ما کمک کردند، پس از آن نیز و در روند بازسازی اولویت ما با دوستانمان از ایران و روسیه است. این به معنای وفاداری به قربانیانی است که آنها به سوریه داده‌اند و همچنین با توجه به آنکه آنها توانایی کافی برای شرکت در روند بازسازی سوریه را دارند.

همچنین گروهی دیگری نیز از دوستان سوریه مانند چین، هند، مالزی، برزیل و آفریقای جنوبی وجود دارند که شرکت‌های این کشورها تمایل خود را برای شرکت در برنامه بازسازی سوریه ابراز کرده‌اند.