کدخبر: ۲۴۷۹۸۳ لینک کوتاه

انتقاد بی‌سابقه رسانه‌های هندی از عربستان

رسانه های هند روز سه شنبه به طور گسترده به اخبار مربوط به قتل جمال خاشقچی خبرنگار عربستان سعودی پرداختند.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا، روزنامه تایمز او ایندیا در گزارشی نوشت: نامزد خاشقچی اعلام کرد مقامات عربستانی مسئول قتل خاشقچی هستند و عربستان باید اطلاعات بیشتری منتشر کند تا عاملان قتل خاشقچی به سزای عمل خود برسند.

خدیجه چنگیز در پاسخ سوال یکی از خبرنگاران در ترکیه مبنی بر اینکه چه کسی مسئول نهایی این جنایت است گفت: این حادثه، و این قتل در داخل کنسولگری عربستان اتفاق افتاده است. در یک چنین شرایطی، مقامات عربستان سعودی احتمالاً می دانند که این قتل چگونه اتفاق افتاده است.

نامزد جمال خاشقجی در ادامه تاکید کرد که مقامات عربستان سعودی باید توضیح دهند که دقیقاً چه اتفاقی افتاده است.

وی در پاسخ به این پرسش که آیا «محمد بن سلمان» ولیعهد عربستان یا خاندان سعودی مسئول این قتل هستند، گفت: من و دولت (ترکیه) تمایل داریم که تمام افراد مسئول، به دست عدالت سپرده و طبق قوانین بین المللی مجازات شوند.

شبکه خبری ۳۹;ان دی تی وی۳۹; نیز در گزارشی اعلام کرد: مقام عربستانی از محل سفارت این کشور در ترکیه که در آن جمال خاشقچی به قتل رسیده است دیدار کرد.

سعود الموجب دادستان عمومی عربستان سعودی روز سه شنبه برای بار دوم با مقامات ترکیه ای دیدار و مذاکره کرد و از محل سفارت این کشور در استانبول که در آن جمال خاشقچی چهار هفته پیش به قتل رسیده بود دیدار کرد.

وی روز یکشنبه وارد ترکیه شده است. الموجب روز گذشته با دادستان ترکیه دیدار کرده بود. دادستان عمومی عربستان سعودی پیش از این در اظهاراتی که مخالف بیانیه های رژیم آل سعود است اعلام کرده بود که قتل خاشقچی از قبل برنامه ریزی شده بود.

روز گذشته وزیر امور خارجه ترکیه از ریاض درخواست کرد که هرچه زودتر تحقیقات را به نتیجه برسانند.

مولود چاوش اوغلو گفت: تمام حقیقت باید آشکار شود. سفر الموجب به ترکیه برای روشن شدن کامل این موضوع اهمیت دارد.

روزنامه اشین تایمز نیز با پرداختن به مساله قتل خاشقچی نوشت: نامزد خاشقچی از دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا برای روشن شدن پرونده قتل خاشقچی کمک خواست.

وی گفت: من به شدت از موضع تعدادی از رهبران جهان از جمله آمریکا ناراحت هستم. دونالد ترامپ نباید بگذارد عربستان سعودی مساله قتل خاشقچی را پوشش دهد.

خدیجه چنگیز افزود: رییس جمهوری آمریکا باید برای روشن شدن حقیقت کمک کند و اطمینان یابد که عدالت اجرا شده است.

چنگیز در حالتی احساسی تاکید کرد: اگر می دانستم قرار است جمال با چه سرنوشتی روبرو شود، خودم وارد سفارت عربستان می شدم و در مقابل تیم قاتل عربستانی مقاومت می کردم.

روزنامه اشین ایج اضافه کرد که مساله قتل جمال خاشقچی دردسر زیادی را برای دولت عربستان سعودی به همراه داشته است.

روزنامه بیزینس استاندارد در گزارش خود به نقل از جیمز متیس وزیر دفاع آمریکا نوشت: وزیر دفاع آمریکا پس از دیدار با وزیر خارجه عربستان سعودی گفت ریاض قول داده تحقیقات درباره قتل خاشقچی به نحوی شفاف و کامل صورت گیرد.

متیس که به بحرین سفر کرده بود ، پس از دیدار با «عادل الجبیر» وزیر خارجه عربستان سعودی، به گروهی از خبرنگاران آمریکایی درباره خاشقچی گفت: ما در این مورد بحث کردیم. شما آن چیزی را که درباره‌اش صحبت کردیم، می‌دانید، یعنی لزوم تحقیقات شفاف، کامل و جامع.

وی افزود: وزیر خارجه عربستان کاملا موافق بود و هیچ ملاحظه‌ای در این مورد نداشت. او گفت باید بدانیم چه اتفاقی افتاده است. او کاملا همراهی می‌کرد.

خاشقچی 59 ساله که از جمله روزنامه‌نگاران شناخته‌ شده و منتقد سیاست‌های ولیعهد سعودی است، سه شنبه 10 مهر برای کارهای اداری مربوط به ازدواج خود به ساختمان کنسولگری عربستان در استانبول مراجعه کرد و در آنجا به قتل رسید.

بعدا دولت ترکبه اعلام کرد که ماموران سرویس امنیتی سعودی که به ترکیه اعزام شده بودند، پس از شکنجه خاشقچی در کنسولگری عربستان، او را به قتل رسانده‌ و مثله کرده اند.