کدخبر: ۲۴۸۶۸۸ لینک کوتاه

خون گیری از سالمندان میسر نیست

اقتصادنیوز: مدیر عامل سازمان انتقال خون کشور با ابراز نگرانی در خصوص افزایش سالمندان کشور ادامه داد: دریافت خون از سالمندان به خاطر کاهش کانون‌های خون‌ساز ممکن نیست. به همین دلیل باید به فکر تامین منابع مورد نیاز خونی کشور برای سال‌های آینده باشیم.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایسنا علی‌اکبر پورفتح الله امروز در حاشیه کنفرانس مدیریت خون بیمار که در کرج برگزار شد، اظهار کرد: در حال حاضر حدود دو میلیون و ۱۰۰ واحد خون اهدایی در کشور وجود دارد که این تعداد پنج برابر نیاز موجود است.

وی با اشاره به تعداد بیماران تالاسمی کشور گفت: در حال حاضر ۱۸ هزار بیمار تالاسمی در کشور وجود دارد که وابسته به تزریق گلبول قرمز هستند. برای تامین نیاز این افراد ۴۰۰ هزار واحد خون تازه اهدایی که گلبول سفیدشان حذف شده تامین شده تا عوارض ناشی از تزریق در بدن این افراد به میزان قابل توجهی کاهش یابد.

مدیرعامل سازمان انتقال خون کشور در ادامه به تعداد بیماران هموفیلی کشور اشاره و اظهارکرد: در حال حاضر 5000 بیمار هموفیلی و خون‌ریزی دهنده‌های ارثی در کشور زندگی می‌کنند. حدود ۶۰ درصد از داروهای مشتق پلاسمایی مورد نیاز این بیماران با تولیدات داخلی و پلاسماهای ایرانی فراهم می‌شود.

پور فتح الله با اشاره به وضعیت نگهداری پلاسما گفت: در خصوص نگهداری پلاسما محدودیتی نداریم زیرا بلافاصله دمای آن را به منهای   ۳۰ درجه می‌رسانیم و در زنجیره سرد منهای ۲۰ درجه ذخیره‌سازی می‌شود.

وی با تاکید برضرورت تزریق به موقع خون اظهارکرد: پزشکانی که اهدای خون را تجویز می‌کنند، بدانند که الزاماً هر تزریق خونی نمی‌تواند نجات‌بخش زندگی باشد بنابراین باید این تجویز را در شرایط لازم و مناسب انجام دهند.