کدخبر: ۲۴۸۷۳۹ لینک کوتاه

اردوغان الحاق کریمه به روسیه را غیرقانونی خواند

رجب طیب اردوغان رییس جمهوری ترکیه الحاق شبه جزیره کریمه به روسیه را غیرقانونی خواند و اعلام کرد که کشورش این اقدام را به رسمیت نشناخته و نخواهد شناخت.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا، اردوغان روز شنبه در نشست خبری مشترک با پترو پروشنکو رییس جمهوری اوکراین در استانبول افزود: رویکرد ترکیه حفظ حاکمیت، تمامیت ارضی و اتحاد سیاسی اوکراین است و بر این امر تاکید دارد.

شبه جزیره کریمه که در سده های گذشته تاتارنشین بود، همواره محل مناقشه قدرتهای جهانی بوده و از قرن 15 تا 18 میلادی امپراطوری عثمانی بر این منطقه کریمه حکومت می کرد اما روسیه در قرن هجدهم این منطقه را به تصرف خود در آورد.

در دوره حکومت شوروی و زمان استالین، بسیاری از ترک های تاتار این شبه جزیره به مناطق دیگر شوروی کوچانده شدند.

جمهوری خودمختار کریمه که در چارچوب حاکمیت سیاسی اوکراین قرار داشت، در پی تنش به وجود آمده میان اوکراین و روسیه، در تاریخ 16 مارس 2014 با برگزاری یک همه پرسی که بسیاری از کشورهای غربی آن را مساله دار خواندند، به فدراسیون روسیه محلق شد.

رییس جمهوری ترکیه همچنین امروز در دیدار با همتای اوکراینی خود با اعلام حمایت آنکارا از اصلاحات در اوکراین بیان کرد: موفقیت این اصلاحات به نفع تمام منطقه خواهد بود.

اردوغان همچنین با اشاره به تلاش ترکیه برای توسعه روابط خود با اوکراین بیان کرد: در سال جاری میلادی شمار گردشگران اوکراینی ورودی به ترکیه از مرز یک میلیون نفر گذشته است.

حدود 2 سال پیش ترکیه و اوکراین توافق کردند که سفر اتباع دو کشور به خاک همدیگر بدون استفاده از گذرنامه و تنها با کارت ملی انجام شود و بر همین اساس در پی تسهیل شرایط سفر، گردشگران اوکراینی در 2 سال اخیر سومین گروه پرشمار گردشگران خارجی ترکیه بوده اند.

پترو پروشنکو رییس جمهوری اوکراین نیز در این نشست با اشاره به برگزاری هفتمین کمیسیون شورای عالی همکاری های مشترک ترکیه و کشورش گفت: ترکیه علاوه بر همسایه، کشوری کلیدی برای اوکراین محسوب می شود.

وی همچنین با تقدیر از حمایت ترکیه از تمامیت ارضی اوکراین خواستار همکاری مشترک دو کشور با گروه های تروریستی شد و افزود: اوکراین و ترکیه باید شرایط تجارت آزاد دو طرف را فراهم کنند و در این زمینه به زودی تصمیمات لازم را خواهیم گرفت.