کدخبر: ۲۴۹۰۸۱ لینک کوتاه

مصوبات هیات دولت درباره اصلاح قانون تابعیت ایرانی

اقتصادنیوز: دبیر هیات دولت با تشریح مصوبات جلسه اخیر هیات دولت گفت: فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان خارجی می‌توانند بعد از ۱۸ سالگی خود تقاضای تابعیت کند.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایسنا، محسن حاجی‌میرزایی در تشریح مصوبات هیات دولت اظهارکرد: یکی از این مصوبات در مورد فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان خارجی بود که این افراد می‌توانند تقاضای تابعیت کرده و شناسنامه ایرانی دریافت کنند.

وی افزود: براساس لایحه‌ای که به تایید هیات وزیران رسید و تقدیم مجلس شورای اسلامی خواهد شد تا قبل از 18 سالگی به درخواست مادر برای فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان خارجی شناسنامه صادر می‌شود و می‌توانند تقاضای تابعیت کنند و بعد از 18 سالگی نیز به درخواست خود افراد خواهد بود.

دبیر هیات دولت همچنین اظهارکرد: خبر خوش دیگری برای  تعدادی از شهرستان‌ها داریم که در جلسه اخیر هیات دولت با عنوان شهرستان، بخش یا شهر شناخته شده‌اند که براساس این مصوبه شهرستان هوراند در آذربایجان شرقی و بمپور هم در استان سیستان و بلوچستان تشکیل شد و همچنین سه بخش مهرگان در سراوان، فردوسیه در شهرستان شهریار و حرا در شهرستان قشم تصویب شد و شهر تلخاب در استان مرکزی، خوشه‌مهر در آذربایجان شرقی و ملاس در آذربایجان غربی مورد تصویب هیات وزیران قرار گرفت.

حاجی‌میرزایی افزود: گسترش و بهبود دولت الکترونیک و صورت حساب و پرداخت از تلفن همراه در دستور کار جلسه اخیر هیات دولت بود تا چارچوب و ضوابطی برای تسهیل کار و ایجاد رقابت مناسب در شرکت‌هایی که خدمات ارائه می‌کنند، انجام شود که این موضوع هم به تصویب رسید.

وی ادامه داد: براساس این مصوبه بانک مرکزی مصوب شد ضوابط پرداخت خرد، کیف پول الکترونیکی و پرداخت مرتبط با انواع فناوری را تدوین کند و همچنین بانک‌ها و شرکت‌های ارائه دهنده خدمات پرداخت ملزم شدند این ضوابط را رعایت کنند ضمن اینکه دستگاه‌های اجرایی هم موظف به تدوین ساز و کار دریافت وجوه خود از طریق شرکت‌های خدمات فناوری مالی شدند.

دبیر هیات دولت در پایان اظهارکرد: در همین زمینه بانک مرکزی موظف شد برای رفع انحصاری و ایجاد فضای رقابتی در ارائه شرکت‌های خدمات ارائه دهنده خدمات پرداخت اقدام کند.