کدخبر: ۲۴۹۱۱۴ لینک کوتاه

ترامپ برزیل هم با رسانه‌ها در افتاد

اقتصادنیوز: ژایر بولسونارو رئیس جمهور راست‌گرای منتخب جدید برزیل اخیرا روزانه در صحبت‌هایش رسانه‌های این کشور را مورد حمله قرار داده و متعهد شده که به هنگام ریاست جمهوری‌اش با آن‌ها برخورد کند.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایسنا، خبرگزاری رویترز نوشت، بولسونارو که سابقا نظامی ارتش برزیل بوده و در دوره ریاست جمهوری بودجه مربوط به بازاریابی بخش دولتی زیر نظر او قرار خواهد گرفت، تهدید کرده که با گروه‌های رسانه‌ای مخالف خود از طریق کاستن از میزان خرید آگهی برخورد خواهد کرد و به بنیه مالی مطبوعات آزاد برزیل ضربه وارد خواهد کرد.

بولسونارو در طول کمپین انتخاباتی از رسانه‌های جریان اصلی برزیل با لفظ « اخبار دروغ » - همان چیزی که ترامپ درباره رسانه‌های آمریکا به کار می‌برد - یاد کرد. این صحبت‌های او گاها انگیزه‌هایی را برای حامیانش فراهم می‌کرد تا خبرنگاران را مورد تهدید و حمله قرار دهند.

بولسونارو اخیرا در مصاحبه‌ای تلویزیونی در پاسخ به اینکه آیا به آزادی مطبوعات از جمله بزرگ‌ترین روزنامه کثیرالانتشار برزیل یعنی فولها دسائوپائولو احترام خواهد گذاشت، گفت: این روزنامه کارش تمام است. تا جایی که کار من به اگهی‌های دولتی مربوط می‌شود مطبوعاتی که اینطور عمل می‌کنند و بیشرمانه دروغ می‌گویند، دیگر هیچ حمایتی از دولت فدرال دریافت نخواهند کرد.

هر چند که بودجه دولتی تنها کسری از درآمد اکثر گروه‌های رسانه‌ای بزرگ برزیل است، اما دورنمای مجازات‌های رئیس جمهور برای پوشش‌های خبری غیردوستانه بسیاری از خبرنگاران را با نگرانی روبرو کرده است. برخی از خبرنگاران پرسابقه فعال برای بزرگ‌ترین سازمان‌های خبری برزیل در هفته‌های اخیر به رویترز گفتند شروع به کم کردن از میزان انتقادهایشان از دولت به دلیل نگرانی از بابت برخورد بولسونارو و همچنین مواجه شدن با خشونت حامیان وی کرده‌اند.

سازمان‌های ناظر بر آزادی مطبوعات در برزیل گفته‌اند که شاهد تشدید حمله و تهدید علیه خبرنگاران در هفته‌های اخیر بوده‌اند و یکی از این سازمان‌ها به نام آبراجی اخیرا اعلام کرد که حامیان بولسونارو اکثر حملات اخیر علیه خبرنگاران را انجام داده‌اند. این سازمان در طول کمپین انتخاباتی برزیل بیش از 150 مورد از تهدید و حمله علیه خبرنگاران را ثبت کرده است.

مارینا آتوجی هماهنگ کننده این سازمان گفت: تهدید کردن مطبوعات تاکتیک جدیدی نیست، اما لحن تهاجمی و میزان تکرار حمله‌های بولسونارو علیه مطبوعات بسیار نگران کننده است.

حامیان بولسونارو می‌گویند، رسانه‌های برزیلی چپ‌گرا بوده و با غرض‌ورزی عمل می‌کنند و آن‌ها برای شنیدن اخبار او به سراغ شبکه‌های اجتماعی می‌روند. با این حال رئیس جمهور منتخب برزیل آن دسته از حامیانش که به خشونت رو می‌آورند را شماتت کرده و گفته به آزادی مطبوعات احترام می‌گذارد و تنها خواهان این است که این آزادی با احساس مسئولیت اجرا شود.