کدخبر: ۲۴۹۱۴۰ لینک کوتاه

چین: پکن و جامعه جهانی مخالف تحریم‌های ضدایرانی آمریکا هستند

اقتصادنیوز؛ «هوا چون اینگ»، سخنگوی وزارت امور خارجه چین در پاسخ به سئوال خبرنگار ایرنا، با ابراز تاسف نسبت به اعمال دور دوم تحریم های آمریکا علیه ایران تاکید کرد چین و همچنین جامعه جهانی به طور کلی مخالف «تحریم های یک جانبه و غیرقانونی آمریکا علیه ایران» هستند.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا؛ «هوا چون اینگ» روز دوشنبه در پاسخ به سئوال خبرنگار ایرنا با بیان اینکه کشورش با هر اقدامی در راستای پیشبرد تحریم های یکجانبه آمریکا علیه جمهوری اسلامی ایران مخالف است، تاکید کرد «توافق جامع هسته ای ایران یک توافق چند جانبه است» که توسط شورای امنیت سازمان ملل نیز تصویب شده و برای جامعه جهانی لازم الاجرا است.

او با بیان اینکه پکن بی توجه به تحریم های یکجانبه آمریکا با ایران همکاری می کند تصریح کرد چین از هر راه حل منطقی و درستی استقبال می کند و به همکاری های معمول اقتصادی و تجاری با ایران ادامه خواهد داد و از هر توافقی که بین طرفین است و همچنین توافقات مربوط به منع اشاعه و پیشبرد صلح و امنیت در خاورمیانه و حفظ نظام چند جانبه بین المللی و مقررات ذی ربط جهانی حمایت و حراست می کند.

وی با اشاره به دستاوردهای توافق جامع هسته ای ایران موسوم به «برجام» تاکید کرد توافق هسته ای ایران منجر به صلح و ثبات در خاورمیانه و همچنین منع گسترش سلاح های هسته ای می شود.

سخنگوی وزارت امور خارجه چین ادامه داد: با وجود تغییرات بزرگی که شش ماه گذشته در مساله برجام از جمله خروج آمریکا از این قرارداد بین المللی روی داده است، طرف های مختلف دیگر از جمله چین همیشه مسئولیت پذیر بوده اند و همچنان به اجرای این توافق جامع و حفظ قرارداد هسته ای با ایران ادامه داده اند.

او با اشاره به اینکه «همکاری های اقتصادی و تجاری معمولی» همچنان بین دو کشور ادامه خواهد داشت تاکید کرد نشست وزرای خارجه دو کشور و همچنین اظهارات مشترک آنها بیانگر این واقعیت است.

هوا چون اینگ ادامه داد: در شرایط فعلی ما امیدواریم که تمام طرف های ذینفع بتوانند به طور کلی برجام را حفظ کنند و در دراز مدت وظایف و مسئولیت های مربوطه خود را در قبال این قرارداد بین المللی ادامه دهند.

به گفته وی چین نیز همچنان به حفظ منافع عادلانه، عینی و مسئولانه با ایران در چارچوب برجام ادامه می دهد و همچنان برای حفظ توافق جامع هسته ای با ایران با وجود همه طرف ها تلاش خواهد کرد.

سخنگوی وزارت امور خارجه چین افزود: سازمان بین المللی انرژی اتمی تا کنون 12 بار پایبندی ایران به توافق هسته ای را مورد تایید قرار داده است و این نشان می دهد که ایران به این قرارداد پایبند است.

هوا همچنین در پاسخ به سئوال دیگری مبنی بر اینکه آیا چین توانسته است از آمریکا معافیت خرید نفت بگیرد تصریح کرد چین بارها مواضع خود را به صورت شفاف اعلام کرده است پکن همواره با «تحریم های یک جانبه و بدون صلاحیت و مشورت جهانی» مخالفت کرده است.

به گفته وی چین و ایران در چارچوب حقوق بین الملل همکاری عادی انجام داده اند که منطقی، قانونی است و سزاوار احترام است و باید حفظ شود.

سخنگوی وزارت امور خارجه چین همچنین در پاسخ به سئوال دیگری با این مضمون که ایا چین واردات نفت از ایران را کاهش خواهد داد دوباره تاکید کرد چین همواره با تحریم های یک جانبه و غیرقانونی ایران مخالفت کرده است، چین و ایران طبق قوانین بین المللی همکاری های اقتصادی و تجاری را انجام می دهند که منطقی و قانونی است.

دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا 18 اردیبهشت ماه گذشته، خروج کشورش از برجام را اعلام کرد اما بلافاصله دیگر کشورهای امضا کننده این توافق یعنی انگلیس، فرانسه، آلمان، چین و روسیه، ضمن محکوم کردن خروج آمریکا از این توافق چندجانبه بین المللی، تاکید کردند به برجام پایبند مانده و از تجارت شرکت هایشان با ایران حمایت می کنند.

ترامپ با حربه تروریسم اقتصادی، تحریم های یک جانبه غیرقانونی و فشار به جامعه جهانی به دنبال ایجاد جنگ روانی و القای انزوای ایران است اما تجربه ماه های اخیر و همراهی نکردن جهان با آمریکا نشان داد که این کشور هیچگاه به هدف خود دست نخواهد یافت.

تحریم هایی که آمریکا یک جانبه علیه ملت ایران اعلام می کند، از مدت ها قبل شروع شده و جامعه جهانی با آنها همراهی نکرده تا جائیکه ترامپ مجبور شده است از برخی از آنها عقب نشینی کند.