کدخبر: ۲۴۹۳۰۴ لینک کوتاه

تحریم های ضد ایرانی تاثیرات عمیق بر عراق می گذارد

اقتصادنیوز: &#۰۳۹;ایاد علاوی&#۰۳۹; نخست وزیر اسبق و رهبر فراکسیون «الوطنیه» در پارلمان عراق روز سه شنبه تاکید کرد که تحریم های ضد ایرانی آمریکا تاثیراتی عمیق بر اقتصاد عراق خواهد گذاشت.

به گزارش اقتصادنیوز بقه نقل از ایرنا، «ایاد علاوی» در اظهاراتی که در خبرگزاری «المعلومه» عراق منتشر شده نسبت به تبعات منفی تحریم های یکجانبه آمریکا بر عراق ابراز نگرانی کرد.

علاوی تصریح کرد که همواره با هرگونه اقدام نظامی علیه جمهوری اسلامی ایران یا اعمال تحریم ها علیه ملت ایران مخالف است.

وی همسو با موضع دولت و بسیاری از رهبران سیاسی عراق خواستار معافیت کشورش از تحریم های یکجانبه و غیر قانونی آمریکا علیه جمهوری اسلامی ایران شد و گفت: روابط بین جمهوری اسلامی ایران و عراق شرایط منحصر به فرد دارد.

وی خاطرنشان ساخته است که در مسئله تحریم های یکجانبه آمریکا علیه جمهوری اسلامی ایران برای دست یافتن به تفاهم باید آرامش و خونسردی را حفظ کرد.

علاوی در همین حال شرایط کنونی را بهترین فرصت برای بغداد جهت میانجیگری میان واشنگتن و تهران دانسته است.

اعلام تحریم های جدید آمریکا علیه ملت ایران در حالی است که پیشتر ناظران سیاسی و تحلیلگران اقتصادی گفته اند که تحریم نفت ایران در بلندمدت همراه با افزایش بهای نفت به تضعیف دلار در سطح بین المللی منجر شده و به شکست و عقب نشینی آمریکا می انجامد، روندی که بخشی از آن در صحبت های برخی مقامات آمریکا دیده می شود.

«جان بولتون» مشاور رئیس جمهوری آمریکا با لحنی که حاکی از ناکامی آمریکا در تحریم ایران است، به همراهی نکردن شرکای تجاری مهم تهران در تحریم‌های یکجانبه کاخ سفید علیه ایران اعتراف کرد.