کدخبر: ۲۴۹۴۱۴ لینک کوتاه

برنامه پوتین برای ساخت بمب افکن راهبردی دورپرواز نسل جدید

اقتصادنیوز: گروه شرکت های هواپیماسازی روسیه از آغاز ساخت بمب افکن دورپرواز راهبردی نسل جدید در این کشور خبر داد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا، گروه شرکت های هواپیماسازی روسیه روز چهارشنبه در فیس بوک خود نوشت: طراحی این هواپیمای نظامی راهبردی آغاز شده و تحت کنترل ویژه فرمانده کل نیروهای مسلح (ولادیمیر پوتین) و سرگئی شایگو وزیر دفاع روسیه قرار دارد.

در ادامه گفته شده است: بازدید آنها (ولادیمیر پوتین و سرگئی شایگو) از کارخانه هواپیماسازی کازان پایتخت جمهوری تاتارستان که این هواپیما در آن ساخته می شود نشانگر توجه خاص آنها به این طرح است. 

در همین حال خبرگزاری ریانووستی نوشت: آلکسی کریووروچکو معاون وزیر دفاع روسیه چند ماه پیش اعلام کرد که بمب افکن راهبردی دورپرواز جدید بر اساس فناوری استلس (رادار گریز) ساخته خواهد شد.

رسانه روسی در گزارش خود یادآور شد: دو ماه پیش نیز در سایت اینترنتی سفارش های دولتی روسیه، مناقصه ای برای تولید موتور هواپیمای بمب افکن راهبردی جدید منتشر شد و در آن قید شده بود که نیاز به تولید موتوری با امکان پرواز تا 30 ساعت است.

بهمن ماه سال 96 نیز، دمیتری راگوزین معاون سابق امور تسلیحاتی نخست وزیر روسیه که اکنون رئیس شرکت دولتی فضایی روس کاسموس شده است، اعلام کرد که هواپیمای بمب افکن دورپرواز راهبردی جدید تا سال 2023 - 2024 برای پرواز آزمایشی آماده خواهد شد.

به گفته وی شرکت هواپیماسازی توپولوف روسیه کار طراحی این بمب افکن جدید را امسال آغاز می کند.

روسیه درصدد تقویت ناوگان بمب افکن های راهبردی دورپرواز خود است که از شوروی سابق به ارث رسیده است. 

این بمب افکن ها شامل توپولف-160ام، توپولف-95 ام.اس و توپولف-22 قادر به حمل موشک های هسته ای و کروز هستند و یکی از ارکان نیروی هسته ای روسیه را تشکیل می دهند.

نیروی هسته ای روسیه «تریاد» نامیده می شود که شامل بمب افکن های مجهز به موشک های هسته ای، زیردریایی های اتمی و موشک های زمین پایه هستند.