کدخبر: ۲۴۹۶۱۴ لینک کوتاه

پیوستن نروژ به تحریم کنندگان عربستان

بنا بر اعلام وزیر امورخارجه نروژ مجوز جدیدی برای صادرات تجهیزات دفاعی به عربستان سعودی تا اطلاع ثانوی صادر نمی‌شود.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا، « اینه اریکسن سوریده» افزود که این تصمیم تا زمان ارزیابی جامع از تحولات اخیر در عربستان، منطقه و نیز وضعیت یمن، پابرجا خواهد بود.
به گفته رسانه‌های نروژ، این کشور در سال 2017 نزدیک به 5 میلیارد دلار تسلیحات دفاعی به عربستان صادر کرده است.
نروژ پیشتر از عدم پاسخگویی مقام‌های ریاض درخصوص قتل روزنامه‌نگار «جمال خاشقچی» انتقاد کرده و خواستار مشخص شدن ابعاد حادثه شده بود.
وزارت خارجه این کشور اخیرا در همین ارتباط، سفیر عربستان سعودی در اسلو را احضار کرد.
خاشقچی 59 ساله که با روزنامه واشنگتن پست همکاری می‌کرد، ماه گذشته برای کارهای اداری مربوط به ازدواج خود به ساختمان کنسولگری عربستان در استانبول مراجعه کرد، اما هرگز از آن محل خارج نشد.
دولت عربستان مدعی است که وی در جریان یک مشاجره کشته شده است؛ ادعایی که اسناد منتشر شده در رسانه‌ها آن را قویاً رد می کند.
بر اساس سرنخ‌های موجود، مقام‌های ریاض و در صدر آنها «محمد بن سلمان» متهم اصلی قتل این روزنامه‌نگار هستند.
گفته می‌شود تیم 15نفره از عوامل اطلاعاتی سعودی در فاصله زمانی کوتاهی همزمان با حضور خاشچقی در کنسولگری، وارد آنجا شده و وی را به قتل رسانده‌اند.
با وجود محرز بودن نقش مقام‌های سعودی در قتل این روزنامه‌نگار، اغلب دولت‌های غربی تاکنون اقدام موثری در محکومیت ریاض نداشته‌اند.
آلمان از معدود کشورهایی بود که پس از قتل خاشچقی، صادرات سلاح به عربستان سعودی را متوقف کرد و از دیگر کشورها خواست که اقدام مشابهی انجام دهند.