کدخبر: ۲۵۰۲۱۸ لینک کوتاه

جهانگیری:

آمریکا در جریان خروج از برجام بازنده اخلاق شد

اقتصادنیوز : معاون اول رئیس جمهور گفت: آمریکا در جریان خروج از برجام بازنده اخلاق شد زیرا دیگر کسی حاضر نیست با آمریکا سر میز مذاکره بنشیند و توافق نامه امضا کند.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از مهر ، اسحاق جهانگیری شامگاه دوشنبه در مراسم افتتاح تصفیه خانه شرق اهواز اظهار داشت: انقلاب اسلامی با آرمان های بزرگی همراه است و امام خمینی (ره) به‌عنوان‌ معمار کبیر این انقلاب آرمان ها و اهدافی را نظیر استقلال و عدالت ترسیم کرد که در طول این سالها بخشی از این آرمان ها محقق شده اما تا رسیدن به نقطه مطلوب هنوز فاصله داریم و باید برای دستیابی به اهداف مورد نظر تلاش کنیم. 

وی گفت: آمریکایی ها خیلی به این موضوع دل بسته بودند که مقامات و مسئولان نظام جمهوری اسلامی ایران نمی توانند جشن چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب را برگزار کنند اما اکنون که در آستانه چهلمین سال پیروزی انقلاب هستیم اعلام می کنیم که جمهوری اسلامی ایران این جشن را با ابهت و سر بلندی بیشتری برگزار خواهد کرد. 

جهانگیری افزود: یکی از دلایلی که مقامات آمریکایی در سال‌های اخیر و به خصوص در دولت جدید درباره ایران به اشتباه افتاده اند این است که عمدتاً منبع خبری کاخ سفید منافقین بوده اند که دستشان به خون ملت ایران آغشته است. 

وی، منبع دیگر اطلاعات کاخ سفید را اسرائیل دانست و افزود: اسرائیل درباره ایران اخبار جعلی به مقامات آمریکایی می دهد و آمریکایی ها بر اساس این اطلاعات نادرست تصمیماتی را اتخاذ می کنند که به اعتبارشان در فضای بین المللی لطمه می زند. 

معاون اول رئیس جمهور ادامه داد: آمریکا با این هدف از برجام خارج شد که بتواند در فضای بین المللی قدرت نمایی کرده و دنیا را به دنبال خود بکشاند که البته اتفاقاتی که پس از برجام رخ داد درست در نقطه مقابل اهداف آمریکا بود و آمریکا در جریان خروج از برجام بازنده اخلاق شد زیرا دیگر کسی حاضر نیست با آمریکا سر میز مذاکره بنشیند و توافق نامه امضا کند. 

جهانگیری اضافه کرد: آمریکا تصور می کرد با خروج از برجام و اعمال دوباره تحریم ها اقتصاد ایران فرو می پاشد و اوضاع اجتماعی و سیاسی ایران به هم می ریزد و در ۶ ماه اخیر مهمترین جهت گیری آمریکا این بوده که فروش نفت ایران را متوقف کنند اما به دلیل اینکه دنیا نمی تواند از نفت ایران بی نیاز باشد قیمت نفت بالا رفت و آمریکا ناچار شد که هشت کشور را مستثنی کند. 

وی در ادامه با بیان اینکه برخلاف تصور آمریکا، اوضاع ایران متشنج نشد و این خود آمریکا بود که در دنیا بی آبرو شد، اظهار کرد: جریان پیشرفت و توسعه کشور با قدرت ادامه دارد و این نیازمند آن است که مدیران با انگیزه داشته باشیم که در دوران سختی بتوانند تدبیر کنند و راه حل بیابند تا برنامه های توسعه کشور به خوبی پیش برود. 

جهانگیری در بخش دیگری از سخنان خود، استان خوزستان را یکی از راهبردی ترین و مهمترین استان های کشور برشمرد و گفت: مسائل خوزستان یعنی مسائل ایران و پیشرفت خوزستان یعنی پیشرفت ایران. کشاورزی، آب، صنعت، نفت و بنادر خوزستان نقش کلیدی و ملی در اقتصاد کشور ایفا می کنند. 

معاون اول رئیس جمهور افزود: استان خوزستان در مسیر پیشرفت قرار دارد و بر تارک ایران می درخشد و جفا است اگر لحظه ای در پیشرفت استان خوزستان تردید کنیم. 

وی با تاکید بر اینکه باید منابع بودجه را به درستی هزینه کنیم،‌ خاطر نشان کرد: به دلیل آنکه منابع بودجه محدود است باید در هزینه آن صرفه جویی کنیم تا بتوانیم حداکثر استفاده را از این منابع داشته باشیم. 

جهانگیری، یکی از محدودیت‌های پیش روی توسعه ایران را کمبود منابع آب دانست و گفت: استان خوزستان نیز با این محدودیت مواجه است و باید تلاش شود تا بهترین استفاده و بهره وری از منابع آب صورت گیرد.

معاون اول رئیس جمهور یکی از تصمیمات جلسات شورای عالی آب را ساماندهی رودخانه کارون عنوان کرد و با بیان اینکه رودخانه کارون مهمترین رودخانه حیاتی ایران است و باید از عمق جان از آن حفاظت کنیم، افزود: باید از ورود فاضلاب و پساب واحدهای تولیدی به این رودخانه جلوگیری شود و این برنامه ای است که براساس مصوبه شورای عالی آب باید در طول برنامه ششم توسعه اجرایی شود. 

وی همچنین مقابله با ریزگردها را از برنامه های اصلی دولت عنوان کرد و گفت: البته بخشی از دلایل بروز ریزگردها در خارج از کشور است و دولت با جدیت به دنبال حل و فصل این مشکل است.