کدخبر: ۲۵۰۲۴۴ لینک کوتاه

کشف ۵ هزار حساب جعلی با موجودی۵.۳ میلیارد دلار در پاکستان

اقتصادنیوز : دستیار ویژه نخست وزیر پاکستان در امور حسابرسی از کشف بیش از ۵ هزار حساب جعلی دارای فعالیت در زمینه پولشویی و انتقال غیرقانونی پول به خارج از کشور خبر داده است.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا ،«میرزا شهزاد اکبر» روز دوشنبه در نشست خبری با رسانه ها با بیان کشف مدارک جدیدی علیه فساد اقتصادی گسترده در این کشور، گفت:مدارک و مستنداتی به دست آمده که نشان می‌دهد، بیش از 700 میلیارد روپیه (حدود 5.3میلیارد دلار) به صورت غیر قانونی از پاکستان خارج شده است.

وی اضافه کرد:این مبلغ ، به بیش از 10 کشور جهان منتقل شده و در حساب‌های مفسدان اقتصادی قرار دارد.

شهزاد اکبر با ادعای وجود فساد گسترده در دولت پیشین پاکستان، اضافه کرد:این 700 میلیارد روپیه در مقابل تمامی مبالغی که طی سالیان گذشته از کشور خارج شده، ناچیز است.

دستیار ویژه نخست وزیر پاکستان در امور حسابرسی مدعی شد که مسئولان دولت های پیشین این کشور، برای مخفی نگه داشتن فساد اقتصادی خود از حساب هایی استفاده می کردند که مالکان آنها بدون هیچ مشکلی در کشوری نظیر دبی مقیم هستند.

وی همچنین به واریز ارقام نجومی به حساب افراد فقیر و سوءاستفاده از حساب های آنان اشاره کرده و گفت:بزودی این معما نیز حل شده و متوجه می شویم که چه کسانی از این حساب ها سوءاستفاده می کنند.

بر اساس گزارش دیوان عالی پاکستان، بیش از 400 میلیون دلار از طریق هزاران حساب بانکی جعلی یا حساب افراد فقیر به خارج از کشور منتقل شده است.

بنابر این گزارش افرادی که در پولشویی دست دارند با شناسایی و استفاده از افراد فقیر، پول های کثیف را از پاکستان به خارج از کشور انتقال می دهند.

درحال حاضر اداره اطلاعات فدرال پاکستان با تشکیل یک تیم ویژه برای شناسایی هویت پولشویان تلاش می کند.تشدید روند انتقال پول های کثیف از پاکستان به خارج زمانی روی می دهد که دولت سعی می کند اسم این کشور را از فهرست خاکستری گروه ویژه اقدام مالی ضد تامین مالی تروریسم و پولشویی خارج کند.

گروه ویژه بین المللی اقدام مالی ( FATF ) به دلیل ادامه روند انتقال غیر قانونی منابع عظیم پولی به خارج از این کشور اسم این کشور را در لیست خاکستری قرار داده است .این گروه بین المللی ضد پولشویی همچنین اعلام کرده است که گروه های تروریستی با استفاده از سیستم مالی پاکستان پول جابجا می کنند.