کدخبر: ۲۵۰۳۵۰ لینک کوتاه

ناتو: اتحاد اروپایی_آمریکایی باید به قوت خود باقی بماند

اقتصادنیوز؛ ینس استولتنبرگ، دبیر کل ناتو گفت: آنچه ما در دو جنگ جهانی و جنگ سرد یاد گرفتیم اهمیت ارتباط آمریکایی – اروپایی است. در نتیجه ما باید مطمئن شویم که اروپا و آمریکای شمالی ارتباط خود را به قوت همیشه حفظ می‌کنند.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایسنا؛ ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو در مصاحبه‌ای با دویچه وله گفت: همانطور که امانوئل ماکرون، رئیس‌جمهور فرانسه پیشنهاد داده ارتش اروپایی می‌تواند توانایی دفاعی اروپا را تقویت بخشد اما باید مکمل ناتو باشد.

وی افزود: تلاش‌های دفاعی اروپا باید در داخل ناتو صورت بگیرد و اساس اروپا در داخل ناتو را تقویت بخشد و مادامی که یک ارتش اروپایی این کار را انجام دهد من از چنین تلاش‌های اتحادیه اروپا در زمینه دفاعی استقبال می‌کنم.

استولتنبرگ همچنین نسبت به در خطر افتادن روابط با واشنگتن هشدار داد و گفت: آنچه ما در دو جنگ جهانی و جنگ سرد یاد گرفتیم اهمیت ارتباط آمریکایی – اروپایی است. در نتیجه ما باید مطمئن شویم که اروپا و آمریکای شمالی ارتباط خود را به قوت همیشه حفظ می‌کنند.

دبیرکل ناتو همچنین به اظهارات اخیر ماکرون درباره نیاز به تشکیل یک ارتش اروپایی اشاره کرد.

ماکرون در این اظهارات از آمریکا در کنار چین و روسیه به عنوان منبع خطر نام برد. ماکرون همچنین تاکید داشت که اتحادیه اروپا باید وابستگی خود به آمریکا را کاهش دهد به ویژه پس از آنکه واشنگتن تصمیم گرفت از پیمان منع موشک‌های هسته‌ای میان‌برد خارج شود.

استولتنبرگ در جریان این مصاحبه بار دیگر از روسیه به خاطر نقض پیمان منع موشک‌های هسته‌ای میان‌برد سال 1987 با استقرار نسل جدیدی از موشک‌های میان‌برد، انتقاد کرد و گفت: این سیستم پیمان منع موشک‌های هسته‌ای میان‌برد را به خطر می‌اندازد چراکه این موشک‌های جدید روسی متحرک هستند، شناسایی و رهگیری آنها بسیار دشوار است و قادر به حمل کلاهک‌های اتمی می‌باشند.

این نسل جدید موشک‌ها که به گفته استولتنبرگ قادر هستند شهرهای اروپایی از جمله برلین را هدف گیرند، یکی از دلایل اصلی خروج دولت دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا از پیمان منع موشک‌های هسته‌ای میان‌برد است.

استولتنبرگ گفت: ما نمی‌خواهیم اهمیت توافقنامه‌های کنترل تسلیحاتی از جمله پیمان منع موشک‌های هسته‌ای میان‌برد متزلزل شود و به همین خاطر است که ما از روسیه می‌خواهیم تا پیروی کامل خود از این پیمان بسیار مهم را تضمین کند.