کدخبر: ۲۵۲۹۹۰ لینک کوتاه

رئیس‌جمهور چک در پارلمان اسرائیل:

خیانت به اسرائیل یعنی خیانت به خودمان

اقتصادنیوز؛ «میلوش زِمان» رئیس‌جمهوری چک طی سخنرانی در پارلمان اسرائیل (کِنست) گفت: «مهم و ضروری است که همبستگی خود با اسرائیل را اعلام کنیم، زیرا خیانت به اسرائیل یعنی خیانت به خودمان».

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از فارس؛ «میلوش زِمان» رئیس‌جمهوری چک وعده داد که برای انتقال سفارتخانه کشورش در فلسطین اشغالی از تل‌آویو به قدس هرچه در توان دارد انجام دهد اما اذعان کرد که اختیار کافی برای آن را ندارد.

زِمان در کِنست گفت: «مهم و ضروری است که همبستگی خود با اسرائیل را اعلام کنیم، زیرا خیانت به اسرائیل یعنی خیانت به خودمان».

وی با بزدل خواندن کشورهای اروپایی در تروریستی خواندن مقاومت فلسطینیان، مدعی شد: «ما اروپایی‌ها... درباره اتحادیه اروپا صحبت می‌کنم، بعضی مواقع مردد هستیم. ما گاهی اوقات بزدل می‌شویم... متاسفم که این حقیقت دارد. سال گذشته پارلمان اروپا میزبان یک فلسطینی تروریست بود. این برای آنها و تمام اروپا شرم‌آور است».

رئیس‌جمهور چک در اظهاراتی توهین‌آمیز، با تروریستی خواندن عقاید اسلامی، افزود: «در چنین برهه زمانی، مهم است که از مصلحت‌اندیشی‌های سیاسی اجتناب کنیم. من عامدانه از کلمه تروریسم اسلامی استفاده می‌کنم... سخنرانی من پیامی برای همبستگی با اسرائیل و یهودیان است».

زِمان با اشاره به گشایش مجتمعی با نام «خانه چک» در قدس گفت:‌«این اولین گام برای انتقال سفارتخانه چک از تل‌آویو به قدس است. البته متاسفانه من یک دیکتاتور نیستم. ولی قول می‌دهم که تمام تلاشم را برای این کار انجام دهم».

وی سپس در دیدار با «زئیو الکین» وزیر امور قدس در کابینه اسرائیل، با بیان اینکه اتحادیه اروپا از حمایت از تل‌آویو هراس دارند، تاکید کرد: «زمان آن رسیده که اروپایی‌ها این حقیقت را که قدس پایتخت اسرائیل است، به رسمیت بشناسند... جمهوری چک اولین کشوری خواهد بود که در تبلیغ برای به رسمیت شناخته شدن قدس به عنوان پایتخت اسرائیل تلاش خواهد کرد».

دسامبر سال گذشته بود که «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا در اقدامی یکجانبه ضمن به‌رسمیت‌شناختن قدس اشغالی به عنوان پایتخت اسرائیل، اعلام کرد که سفارتخانه کشورش را از تل‌آویو به این شهر مقدس منتقل می‌کند.

طبق قطعنامه 478 شورای امنیت هیچ کشوری اجازه ندارد نمایندگی دیپلماتیک (سفارتخانه و کنسولگری) در شهر قدس تاسیس کرده یا تصمیمی درباره وضعیت آن بگیرد.

نهایتا در تاریخ 24 اردیبهشت امسال همزمان با هفتادمین سالگرد تأسیس اسرائیل، سفارتخانه آمریکا در فلسطین اشغالی، طی مراسمی نمادین و تحت تدابیر شدید امنیتی، از تل‌آویو به قدس اشغالی منتقل شد.