کدخبر: ۲۵۳۵۰۶ لینک کوتاه

محمود صادقی: فرجی‌دانا فدای جریان فساد شد

اقتصادنیوز؛ محمود صادقی، عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس می‌گوید از دو سال پیش سوال خود درباره پرونده بورسیه‌های غیرقانونی را از وزرای علوم پیگیری کرده و اکنون نوبت واکاوی آن در صحن علنی مجلس است. صادقی می‌گوید که درباره بررسی پرونده بورسیه‌ها در دور گذشته مجلس، فرجی دانا فدای جریان فساد شد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از خانه ملت؛ محمود صادقی با اشاره به اعلام وصول سوال خود در صحن علنی مجلس از وزیر علوم در خصوص مبنای قانونی صدور احکام بورسیه تحصیلی و ایرادات وارده بر آن، گفت: این سوال، دو سال پیش و در زمان تصدی فرهادی بر وزارت علوم مطرح شد که توضیحات وی قانع‌کننده نبود و به صحن علنی ارجاع شد؛ اما به دنبال تغییر دولت، اعلام شد که مجددا باید طرح شود.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه توضیحات غلامی هم در خصوص پرونده بورسیه‌شدگان قانع‌کننده نبود، ادامه داد: محور این سوال درباره فرآیند اعطای بورسیه و عملکرد وزارت علوم بعد از افشای بورسیه‌های غیرقانونی است.

تعلل‌های وزارت علوم در برخورد با پرونده بورسیه‌ها

وی با بیان اینکه فرآیند قانونی اعطای بورسیه طی نشده بود، درباره بررسی پرونده بورسیه‌ها در دور گذشته مجلس، گفت: در آنجا موضوع واژگونه جلوه داده و فرجی دانا فدای جریان فساد شد.

این عضو فراکسیون امید تاکید کرد: ما می‌خواهیم این جریان فسادی که اتفاق افتاده و نیز تعلل‌های وزرات علوم اعم از آنکه به دلیل فشارهای بیرونی بوده یا درونی - که منجر به جذب افرادی که فاقد صلاحیت بودند، شده است- فساد تشریح شود.

همه چیز باید شفاف شود

صادقی با بیان اینکه در مواجهه با این افراد کوتاهی شده، اعلام کرد: ممکن است در میان بورسیه‌شدگان افراد ذی‌صلاحی هم وجود داشته باشد؛ با این حال فرآیند قانونی اعطای بورس رعایت نشده بود.

عضو کمیته آموزش عالی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی توضیح داد: اگرچه بعد از افشاگری درباره این پرونده، تعدیل‌هایی در فرآیند اعطای بورسیه صورت گرفت؛ با این حال همه چیز باید شفاف شود که چه تعدادی لغو بورسیه شدند، چه تعدادی نشدند، چه تعدادی جذب شدند و غیره.