کدخبر: ۲۵۳۶۰۹ لینک کوتاه

شهرداری پاریس لقب شهروند افتخاری را از رهبر میانمار پس گرفت

اقتصادنیوز:شهرداری پاریس روز جمعه اعلام کرد که به خاطر سکوت «آنگ سان سوچی» رهبر میانمار در قبال خشونت نظامیان این کشور علیه اقلیت مسلمان روهینگیا، شهروندی افتخاری را از وی پس می گیرد.

به گزارش اقتصادنیوزبه نقل از ایرناسخنگوی «آنه ایدالگو» شهردار پاریس گفت: این تصمیم به خاطر ظلم و جور نیروهای امنیتی میانمار علیه اقلیت روهینگیا صورت می گیرد که سازمان ملل متحد، از آن به نسل کشی تعبیر کرده است.

این مسئول شهرداری پاریس افزود: این تصمیم در جلسه آینده شهرداری که قرار است، 10 دسامبر (19آذر) برگزار شود، رسمیت می یابد.

در همین حال، «پاتریک کلوگمن» معاون روابط بین الملل شهرداری پاریس افزود: تصمیم ایدالگو یک اقدام نمادین تند است که در تاریخ شهروندان افتخاری در شهر پاریس بی سابقه است.

کلوگمن هرچند تصریح کرد: نمی توان رهبر میانمار را به خاطر حوادثی که برای مسلمانان روهینگیا رخ می دهد، بخشید.

در مورد مشابه نیز، سازمان عفو بین‌الملل 21 آبان ماه 97 در بیانیه‌ای اعلام کرد که جایزه معتبر «سفیر وجدان» را از سوچی رهبر میانمار پس گرفته است.

انگلیس تیرماه سال 96 نشان «آزادی آکسفورد» را از سان سوچی پس گرفته بود. دانشگاه آکسفورد این کشور نیز هشتم مهرماه 96 تابلوی نقاشی را که تصویر سوچی روی آن نقش بسته بود، از سر در ورودی دانشکده «سنت هیو» این دانشگاه پایین کشید.

دانشگاه آکسفورد در سال 2012 به رهبر میانمار، دکترای افتخاری داده بود. همچنین وی از سال 1964 تا 1967 میلادی در رشته‌های علوم سیاسی، فلسفه و اقتصاد این دانشگاه تحصیل کرده است. 

بحران مسلمانان روهینگیا فشارهای بین المللی بر سوچی را افزایش داده، به گونه ای که حتی مساله پس گرفتن جایزه نوبل از وی بر سر زبان ها افتاده است.

سوچی سال 1991 برنده جایزه صلح نوبل شد و با پیروزی در انتخابات سال 2015،در جریان انتقال قدرت در میانمار، در این کشور روی کارآمد.

پس از سرکوب شدید نظامیان میانماری، بیش از750 هزار نفر از مسلمانان روهینگیا از اواخر اوت 2017 (شهریور96) به بنگلادش فرار کردند و در نوار مرزی میان این کشور و میانمار در شرایط بسیار سخت و دشواری اسکان اجباری یافته‌اند.

بازرسان سازمان ملل متحد پیش‌تر با انتشار گزارشی، ضمن معرفی فرماندهان ارشد نظامی میانمار به عنوان عاملان نسل‌کشی اقلیت مسلمان روهینگیا، خواستار پیگیری و محکومیت قضایی ژنرال «مین آنگ هلاینگ» فرمانده ارتش و پنج نفر دیگر از فرماندهان نظامی شدند.

دولت و نظامیان میانمار اما این اتهامات را رد و ادعا کردند اقدامات آن‌ها برای مقابله با حملات ستیزه جویان و شبه‌نظامیان آرکان و برای محافظت از میانمار انجام‌شده است.