کدخبر: ۲۵۴۵۶۵ لینک کوتاه

روایت متفاوت روحانی و سیف در مورد دلار ۴۲۰۰

سخنانی که روز گذشته حسن روحانی در مورد نحوه تصمیم در مورد ارز تک نرخی ۴۲۰۰ تومان در فروردین امسال بیان کرد، در مقابل ادعای رئیس کل پیشین بانک مرکزی قرار می گیرد.

به گزارش اقتصادنیوز، چندی پیش ولی الله سیف، رئیس کل پیشین بانک مرکزی در مصاحبه‌ای با «دنیای اقتصاد» از استعفای خود در زمان تصمیم دلار 4200 تومان خبر داده بود. در این مصاحبه، هنگامی که از سیف خواسته شد در مورد یکی از موارد اختلاف نظرش با رئیس جمهور توضیح دهد، به مصوبه 22 فروردین در مورد ارز 4200 تومانی اشاره کرد و گفت: «مثلا همین مصوبه ۲۲ فروردین که ارز ۴۲۰۰ تومانی را پایه‌گذاری کرد. باید بگویم از لحظه‌ای که تصمیم دولت در این خصوص ابلاغ شد، من و همکارانم تلاش کردیم با سرعت و دقت مقررات و بخشنامه‌های لازم را طوری تغییر یا اصلاح کنیم که کمترین آسیب به اقتصاد و فعالان اقتصادی وارد شود. این را هم الان می‌توانم بگویم که در طول مسوولیتم در بانک مرکزی چند مورد پیش آمد که استعفا و تقاضای کناره‌گیری کردم و آخرین مورد آن همین فروردین سال‌جاری بود که البته این بار هم مورد موافقت قرار نگرفت.»

در نتیجه هنگامی که رئیس کل بانک مرکزی به علت یک تصمیم استعفا می‌دهد، حتما در مورد تصمیم مورد اشاره، مخالفت خود را  به رئیس جمهور اعلام کرده و رئیس جمهور نمی‌توانسته در مورد عدم موافقت رکن اصلی تصمیم‌گیر سیاست ارزی، آگاهی نداشته باشد. اما حسن روحانی روز گذشته روایت دیگری را از تصمیم دلار 4200 تومانی نقل و تاکید کرد که اگر یک نظر مخالف آن تصمیم وجود داشت، دلار 4200 تومان را نمی‌پذیرفت. به گزارش خبرگزاری «ایرنا»، رئیس جمهور دیشب در نشست توسعه و افتتاح همزمان طرح های زیربنایی و اقتصادی استان سمنان، در مورد تصمیم فروردین ماه گفت: « توطئه آمریکا را در فروردین دیدیم و در نشستی اقتصادی در سطح ملی با حضور مسوولان، معاونان و مشاوران اقتصادی کشور تصمیمی به اتفاق آراء گرفتیم، در آن نشست از همه سئوال شد و اگر یک نظر مخالف بود نمی پذیرفتم. تمام وزیران، معاونان و مشاوران در آن نشست تاکید داشتند که ارز تک نرخی شود، در آن نشست همه به اتفاق معتقد بودند با ارز با نرخ 4200 تومان تمام نیازمندی کشور کامل تامین می شود.» این روایت، متفاوت از آن چیزی است که پیشتر شنیده شده است. شاید اکنون که خسارات تصمیم مورد اشاره آشکارتر شده، پذیرش مسوولیت آن نیز سخت‌تر شده است.