کدخبر: ۲۵۴۹۴۵ لینک کوتاه

دردسر جدید مکرون؛ انتشار ویدئویی از بازداشت دانش‌آموزان فرانسوی

اقتصادنیوز؛ انتشار ویدئویی از بازداشت دانش‌آموزان فرانسوی توسط پلیس در فضای مجازی، واکنش ةای مختلفی را برانگیخته‌است.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایسنا؛ امروز (جمعه) در شبکه‌های اجتماعی ویدئویی از بازداشت دانش‌آموزان فرانسوی توسط پلیس در تظاهرات روز پنج‌شنبه برای اصلاح آیین نامه قبولی دانشگاه‌ها منتشر شد.

به نوشته روزنامه لیبراسیون فرانسه، حساب کاربری گروه "ناظران خشونت پلیس" در توییتر برای اولین بار این ویدئو را منتشر کرد.

در فایل ویدئویی یاد شده جمعی از دانش‌آموزان فرانسوی در حالی که رو به دیوار زانو زده و دست‌هایشان را پشت سر نگه داشته‌اند، دیده می‌شوند. در اطراف آنها نیز تعدادی نیروی پلیس ضد شورش با کلاه، باتوم و سپر حضور دارند.

این ویدئو به بازداشت ۱۵۳ تن از دانش‌آموزان مدرسه "سنت اکسپری" در ایل دو فرانس واقع در شمال فرانسه در روز پنج‌شنبه مربوط می‌شود.

یک شبکه ماهواره‌ای فرانسوی گزارش داد، پلیس این کشور ۱۲۲ تن از دانش‌آموزان یاد شده را به اتهام مشارکت در تجمع‌های مسلحانه بازداشت کرد.

بر اساس گزارش رسانه‌های داخلی فرانسه، در تظاهراتی که به دعوت دو اتحادیه دانش‌آموزی شکل گرفت، پلیس ۷۰۰ دانش‌آموز را در سراسر این کشور بازداشت کرد.

معاون دبیر اتحادیه کل دبیران فرانسه نیز اعلام کرد که از این ویدئو به شدت شوکه شده است و این تصاویر شایسته دموکراسی فرانسه نیستند.

رئیس شورای محلی منطقه ایل دو فرانس نیز در واکنش به این ویدئو، تظاهرات دانش‌آموزان را تصاویری واقعی از یک جنگ چریکی توصیف کرد.

او گفت: از خشونتی که از یک هفته قبل در دبیرستان‌های فرانسه گسترش یافته، شوکه شده‌ام، ما تصاویری واقعی از جنگ خیابانی، سرقت خودروها و سطل‌های زباله و تهدید معلمان را شاهد هستیم، بنابراین فکر می‌کنم اوضاع باید آرام شود.

اتحادیه ملی دانش‌آموزان دبیرستان‌های فرانسه و نیز اتحادیه دبیرستان‌های مستقل و دموکرات این کشور روز چهارشنبه دانش‌آموزان را به تظاهرات در روزهای پنج‌شنبه و جمعه جهت اصلاح آیین‌نامه پذیرش دانشگاه‌ها و اعتراض به آیین‌نامه فعلی دعوت کردند.

این تظاهرات با اعتراضات جلیقه زردها در این کشور علیه افزایش قیمت سوخت و هزینه‌های زندگی همزمان شده‌اند.

جلیقه زردها در نهایت دولت امانوئل ماکرون را مجبور کردند مالیات بر سوخت را که قرار بود از سال ۲۰۱۹ اعمال شود، لغو کند.