کدخبر: ۲۵۴۹۴۶ لینک کوتاه

واکنش چین به بازداشت مدیر مالی «هواوی» به اتهام نقض تحریم‌های ایران

اقتصادنیوز؛ «گنگ شوانگ»، سخنگوی وزارت خارجه چین درباره بازداشت رییس امور مالی شرکت «هواوی» چین از سوی پلیس کانادا گفت: تاکنون کانادا یا آمریکا هیچگونه شواهد یا مدارکی دال بر نقض قانون این دو کشور از سوی «مونگ ون جو» به چین ارایه نکرده‌اند.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا؛ «گنگ شوانگ» روز جمعه در جمع خبرنگاران داخلی و خارجی در پکن تصریح کرد: چین بلافاصله پس از این رخداد، کمک های کنسولی خود را به رییس مالی شرکت هواوی ارایه داده و ضمن تشریح موضع جدی خود، به کانادا و آمریکا اعتراض کرد.

او افزود: بر اساس قانون اتباع چینی جمهوری خلق چین، 'مونگ وانژو' یک شهروند چینی است ما درخواست می کنیم کانادا ضمن آشکار کردن دلیل بازداشت، فورا او را آزاد کرده و به طور واقعی حق قانونی و منطقی او را تضمین کنند.

شرکت «هواوی» نیز پیش از این بازداشت یکی از مدیران ارشد این شرکت در کانادا به درخواست آمریکا، به دلیل آنچه نقض تحریم‌های واشنگتن علیه ایران عنوان شده است را غیرقانونی اعلام کرد و افزود: این مدیر 'هواوی' هیچ اشتباه و تخلفی مرتکب نشده است.

کانادا خانم «وانژو » از اعضای هیات رئیسه 'هوآوی' و دختر بنیانگذار این شرکت را اول دسامبر به اتهام «نقض تحریم‌های آمریکا علیه ایران» به درخواست واشنگتن بازداشت کرد.

منابع کانادایی می گویند خانم «وانژو» که از سوی آمریکا تحت پیگرد قرار گرفته بود در شهر «ونکوور» در غرب کانادا و به درخواست آمریکا بازداشت شده و قرار است به آمریکا منتقل شود.

خرداد دو سال پیش بود که مقام‌های قضایی در نیویورک شرکت «هوآوی» را به نقض تحریم‌های آمریکا متهم کردند آنها گفتند این شرکت محصولات آمریکایی را به ایران و سایر کشورها منتقل کرده ‌است.

این موضوع چند ماه پیش، با پیگیری های دیپلماتیک چین و پرداخت چهار میلیارد دلار جریمه توسط شرکت هوایی در نهایت حل شد اما دستگیری این مدیر ارشد هواوی، این موضوع را بار دیگر در آستانه تنش های تجاری آمریکا و چین برجسته کرده است.

شرکت فناوری هواوی روز پنجشنبه در پکن با صدور بیانیه ای هرگونه تخلف توسط این مدیرش را رد و اعلام کرد اطلاعات اندکی در مورد بازداشت خانم «وانژو» در دست دارد.

در بیانیه شرکت فناوری هواوی آمده است: این شرکت منطبق با قوانین و مقررات بین المللی از جمله قوانین و مقررات صادرات، رعایت تحریم ها و کنترل صادرات سازمان ملل متحد، ایالات متحده و اتحادیه اروپا فعالیت می کند.

این شرکت اظهار امیدواری کرده است سیستم های قضایی کانادا و آمریکا در نهایت به یک نتیجه گیری درست برسند.