کدخبر: ۲۵۴۹۵۴ لینک کوتاه

واکنش روسیه به بازداشت مدیر مالی هواوی به اتهام نقض تحریم‌های ایران

اقتصادنیوز؛ سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه برخورد آمریکا با مسئولان شرکت تولید گوشی همراه هواوی برای فعالیت در ایران و دستگیری مدیر مالی این شرکت در کانادا را اقدامی غیرقانونی خواند و آن را محکوم کرد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا؛ سرگئی لاوروف روز جمعه در گفت وگو با خبرنگاران در پایان اجلاس شورای وزیران خارجه سازمان امنیت و همکاری اروپا در میلان گفت: دستگیری «من وانگ چو» مدیر مالی و معاون مدیرکل شرکت هواوی نمونه ای از بکارگیری قوانین داخلی آمریکا به صورت فراملی است.

وی ادامه داد: اقدامات فراملی آمریکا ناراحتی بسیاری از کشورها را در پی داشته است و تا آنجا که می دانم معاون مدیرکل شرکت هواوی را در کانادا به درخواست آمریکا و در رابطه با تجارت این شرکت در ایران بازداشت کردند. 

لاوروف ادامه داد: آمریکا سیاست ابرقدرت مآبانه را در پیش گرفته است و هیچکس آن را نمی پذیرد و بیزاری حتی متحدان نزدیک آمریکا را هم در پی خواهد داشت بنابراین باید به این شیوه پایان داد.

وی با بیان اینکه آمریکا از تحریم های یکجانبه علیه کشورهای مخالف استفاده می کند و معمولا هدف این اقدامات غیرقانونی تضعیف اقتصاد کشورهای مستقل است، گفت: این سیاست غیرقانونی واشنگتن مغایر با قوانین بین المللی و منشور سازمان ملل است و بسیاری از کشورها با آن مخالف هستند.